Perihan TEKİN ; Kıdem Tazminatına Darbe Geliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

KIDEM TAZMİNATINA DARBE GELİYOR

“İşsizlik Sigortası Kanunu düzenlemesi çalışma yaşamına darbe indirir ve iç cephedeki birliği bozar!”

 

Vatan Partisi Kartal İlçe Başkanı, Perihan TEKİN, TBMM’ye sunulan “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”yle ilgili açıklama yaptı. TEKİN, geçen Haziran ayında gündeme gelen İstihdam Kalkanı Paketi’ndeki iş yaşamına yönelik tehlikelerin, bu kanun teklifinde de yer aldığını belirtti. Düzenlemenin, 25 yaşını doldurmamış ve 49’dan yukarı yaşlardaki işçileri “belirli süreli iş sözleşmesiyle” çalıştırma imkân tanıdığını kaydeden TEKİN, şu uyarıları yaptı: “Düzenlemenin hukuki sonucu, işçilerin bu tür sözleşmelerin sonunda kıdem ve ihbar tazminatı alamamaları, iş güvencelerinin olmaması ve işe iade davası açma haklarının bulunmamasıdır. Düzenlemenin kabulü durumunda, Atatürk döneminde mevzuatımıza girmiş olan kıdem tazminatı hakkı çok büyük bir darbe yiyecektir.” TEKİN, ayrıca kanun teklifinin, 25 yaşından küçük genç işçilerin emeklilik hakkını zorlaştırdığını ve kaçak çalıştırılmış işçilerin de ücret dışı hak taleplerini ortadan kaldırdığını kaydetti. TEKİN, bu konuda Kartal’daki sendikaları, işçileri ve kamuoyunu birlikte mücadele etmeye davet etti.

 

İSTİHDAM KALKANI PAKETİ”NDEKİ SAKINCALAR YİNE GÜNDEMDE

10 Haziran 2020 tarihinde işverenlerin talepleri doğrultusunda hazırlanan İstihdam Kalkanı Paketi’nde yer alan ve kıdem tazminatını tümüyle ortadan kaldırmaya yönelik düzenlemeler, Vatan Partisi tarafından kamuoyuna, sendikalarımıza ve işçilerimize duyurulmuştu. Partimizin başarılı çalışmasıyla, belirli süreli iş sözleşmelerinin işverenler tarafından kullanılmasının önündeki engellerin kaldırılmasının, işçilerin kıdem tazminatını, ihbar tazminatını, iş güvencesini ve işe iade davası açma haklarını tümüyle ortadan kaldıracağı konusunda kamuoyu bilgilendirilmiş ve sendikalarımızın da önemli katkılarıyla bu girişim Temmuz ayında önlenmişti

TÜRKİYE’NİN HUZURUNU BOZACAK DÜZENLEME

TEKİN, yeni düzenlemenin bir önceki girişimdeki tehlikeleri içerdiğini kaydetti: “16 Ekim 2020 günü TBMM’ye sunulan “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”nde ise, hem Haziran ayında gündeme getirilen sakıncalar, hem de kamuoyunun genellikle dikkatinden kaçan önemli tehditler yer almaktadır.

KIDEM TAZMİNATI TEHDİT ALTINDA

TEKİN, bu kanun teklifinde 25 yaşını doldurmamış ve 50 ve daha yukarı yaşlardaki işçiler için getirilmesi öngörülen bu düzenlemenin engellenememesi durumunda, bu uygulama, kısa bir süre sonra 25-49 yaş grubundaki işçileri de kapsayacak biçimde genişletilecektir. Bu durumda Türkiye’de kıdem tazminatı alabilecek işçi sayısı parmakla gösterilecektir. ”dedi.

ATATÜRK ZAMANINDA ÇALIŞMA MEVZUATINA GİRDİ

“Haziran ayında Partimizin ve sendikalarımızın çabalarıyla TBMM gündemine alınmadan engellenen işveren girişimi, bu kez bir kanun teklifi olarak gündeme gelmiştir. Bu düzenlemenin kabulü durumunda, Atatürk döneminde 1936 yılında çalışma mevzuatımıza girmiş olan kıdem tazminatı hakkı çok büyük bir darbe yiyecektir.

VATAN PARTİSİ’NİN MÜCADELE ÇAĞRISI

TEKİN, çalışma hayatına zarar verecek, birlik ve beraberliği bozacak düzenlemeye karşı mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı: “Vatan Partisi, kıdem tazminatı, gençlerin emeklilik hakkı ve kaçak işçi çalıştırılması konularında işçi aleyhine önemli düzenlemeler içeren bu kanun teklifine karşı çıkmaktadır. Böyle bir teklif, milletimizin birlik ve beraberliğine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde, ülkemizde huzursuzluk çıkarmak, iç cephedeki birliği bozmak isteyenlerin işine yarayacak bir girişimdir. Partimiz, kanun teklifinin işçilere vereceği zararlar konusunda sendikalarımızı, işçileri ve kamuoyunu birlikte mücadele etmeye davet ediyor.”

Değerli Kartal Halkına duyurulur.

PERİHAN TEKİN

VATAN PARTİSİ KARTAL İLÇE BAŞKANI

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Perihan TEKİN ; Kıdem Tazminatına Darbe Geliyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin