1. Haberler
  2. Dünya
  3. Kenya’da Vergi artışlarına ölümcül protesto!

Kenya’da Vergi artışlarına ölümcül protesto!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Kenya, vergi artışlarını öneren bir mali yasa tasarısı üzerine yapılan protestoların ölümcül bir hal alması ve Başkan William Ruto hükümetinin orduyu konuşlandırmasına yol açması nedeniyle Parlamentonun bazı bölümlerinin alevler içinde kalmasına neden olan benzeri görülmemiş sahnelerin ardından şok durumunda.

Çoğunlukla gençlerin önderlik ettiği gösteriler geçen hafta büyük ölçüde barışçıl bir şekilde başladı; binlerce gösterici başkent Nairobi’de ve ülke genelinde vergi artışlarına karşı yürüdü.

Milletvekilleri, ülkedeki yaşam maliyeti krizi nedeniyle artan huzursuzluğun ortasında tartışmalı finans yasasını geçirme yönünde oy kullandı.

Salı günü polis memurlarının daha sonra Nairobi’deki Parlamento binasını ihlal eden kalabalığa gerçek mermilerle ateş açması ve aralarında Kenya Tabipler Birliği’nin de bulunduğu insan hakları gruplarının şiddet olaylarında 5 kişinin öldüğünü ve 30’dan fazla kişinin yaralandığını söylemesiyle gerilim daha da arttı.

Saatler sonra Savunma Bakanı Aden Bare Duale, hükümetin ülkedeki “güvenlik acil durumuyla” mücadelede polise destek olmak için orduyu görevlendirdiğini duyurdu.

Ruto, gece geç saatlerde düzenlediği basın toplantısında, hükümetinin “şiddet ve anarşiye” karşı sert bir tutum sergileyeceği uyarısında bulunarak, göstericilerin bir kısmını “suçlulara” benzetti.

Kenya polisi, Kenya'nın Nairobi şehir merkezinde bir finans tasarısında önerilen vergi artışlarına ilişkin protesto sırasında bir protestocuyu dövdü

Kenya polisi, başkent Nairobi, Kenya’nın merkezindeki finans tasarısındaki vergi artışlarına ilişkin protestolar sırasında bir protestocuyu dövdü. (Brian Inganga/AP)

Hükümet, vergi tekliflerine yönelik muhalefetin yoğunluğu karşısında şaşırdı ve bu, Parlamento’da TV’de canlı yayınlanan şok edici sahnelerle sonuçlandı.

Yayınlanan görüntülerde kalabalığın barikatları aştığı, yanmış mobilyalar ve kırılmış pencerelerle Parlamento binasını yağmaladığı görülüyor.

Polis öfkeli kalabalığa ateş açarak çok sayıda cesedi yerde bırakırken, protestoyu düzenleyenler insanları evlerine birlikte yürümeleri ve “güvende kalmaları” yönünde çağrıda bulundu.

Günün erken saatlerinde Kenya’nın çeşitli şehirlerindeki diğer mitingler büyük ölçüde barışçıl geçti. (El Cezire)

Kenya’nın vergi zammı önerisine ilişkin protestoların Nairobi’de ölümcül olduğu bildirildi

Salı günü Kenya Parlamentosu dışında, polisin önerilen vergi artışlarına karşı gösteriler sırasında genç protestoculara gerçek mühimmat ve göz yaşartıcı gazla ateş açmasıyla kaos yaşandı. Protestocular polisi ezip Nairobi’deki parlamento binasının bir kısmına girip yangın çıkarmayı başardılar. 

Uluslararası Af Örgütü ve diğer kuruluşların ortak açıklamasına göre, yaralıları tedavi ederken en az 5 kişi vurularak öldürüldü ve 31 kişinin de yaralandığı belirtildi. Reuters haber ajansı daha önce bir doktorun, açılan ateş sonucu en az 10 kişinin öldüğünü söylediğini aktarmıştı.

Kenyatta Ulusal Hastanesi, yerel saatle öğle saatlerinden itibaren yaralı protestocuları kabul etmeye başladığını, en az 45 kişinin hastaneye kaldırıldığını, ancak herhangi bir ölüm olayının yaşanmadığını doğruladı. Yaralı insanları kargaşadan uzaklaştıran protestocuların görüntüleri sosyal medyayı doldurdu ve uluslararası fotoğraf ajansları sokaklarda en az birkaç ceset olduğunu gösterdi.

Parlamentoda, kaosun ortasında milletvekilleri, tartışmalı vergi artışlarıyla hükümetin maliye tasarısı lehinde oy kullandı. Artık yasayı imzalayarak yasalaştırabilecek ya da değişiklikler için yasa koyuculara geri gönderebilecek olan Kenya Devlet Başkanı William Ruto’ya gidecek. 

KENYA-HUZURSUZLUK-GÖSTERİ
25 Haziran’da Nairobi şehir merkezinde vergi artışlarına karşı ülke çapında düzenlenen bir protesto sırasında Kenya Devlet Başkanı William Ruto’nun fotoğrafının yer aldığı bir reklamın yanında, kimyasal olarak işlenmiş su jetleriyle göstericileri püskürtmeye çalışan bir polis tazyikli su üzerine tünemiş bir protestocu görülüyor. 2024.TONY KARUMBA/AFP/GETTY

Polis, teklif edilen vergi artışlarına duyulan öfkenin ateş seviyesine ulaşması nedeniyle Salı günü on binlerce protestocunun ülke çapında sokaklara döküleceği konusunda uyarılmıştı. Parlamento ve Nairobi’deki en az bir başka hükümet binası protestolar öncesinde güvenlikle çevrildi, ancak yasama meclisi çevresinde konuşlanan güçler bunaltıldı.

Nairobi’deki ABD büyükelçiliği ve diğer büyükelçilikler ve yüksek komiserler Salı günü yaptıkları ortak açıklamada, parlamento dışındaki sahnelerden “şok olduklarını” ve ülke çapındaki şiddetten “derin endişe duyduklarını” söylediler.

“Gerçek ateş kullanımı da dahil olmak üzere trajik can kaybı ve yaralanmalardan üzüntü duyuyoruz” diyerek “her tarafa itidal” çağrısında bulundular.

Protestolara, Başkan William Ruto’nun vergileri artırma planından vazgeçmesini talep eden genç Kenyalılar öncülük ediyor; birçok kişi bu durumun genç nesiller tarafından haksız yere karşılanacağını söylüyor. Protestolar “7 Günlük Öfke” pankartı altında başlatıldı ve ülke önümüzdeki günlerde daha fazla kargaşaya hazırlanıyor.

Geçen hafta benzer gösterilerde iki kişi öldürülmüştü; bunların arasında en az bir kişinin polis tarafından vurulduğuna inanılıyor.

Ruto geçtiğimiz günlerde Kenya’nın gençlerinin seslerini kullanmalarıyla gurur duyduğunu ve onlarla ülkenin mali durumu hakkında diyalog kurmak istediğini söyledi. 

TOPSHOT-KENYA-HUZURSUZLUK-GÖSTERİ
Kenya’nın Nairobi şehir merkezinde vergi artışlarına karşı ülke çapında düzenlenen protesto sırasında diğer kurbanlar kaldırımda yatarken protestocular yaralı bir adamı tahliye etmeye çalışıyor, 25 Haziran 2024.KABIR DHANJI/AFP/GETTY

Bu arada insan haklarını savunan Uluslararası Af Örgütü, Pazartesi gecesi de dahil olmak üzere Salı günkü olaylardan önceki 5 gün içinde protesto hareketinde yer alan en az 12 önde gelen kişinin kaçırıldığını ve bunun onları protestolardan uzak tutmak için bir çaba olduğunun anlaşıldığını söyledi.

Kenya’daki Polis Reformları Çalışma Grubu’ndan aynı kayıplara atıfta bulunulan bir açıklamada, “Barışçıl toplanma ve ifade etme konusundaki demokratik haklarını kullanan bireylerin zorla gözaltına alınması kabul edilemez” ifadesine yer verildi.

Mayıs ayında Başkan Biden, Ruto’yu Beyaz Saray’da ağırladı; bu, Bay Biden’ın başkanlığı sırasında ilk kez bir Afrikalı lidere verilen bir onurdur. Bay Biden, Pazartesi günü Kenya’yı ABD’nin “NATO dışı önemli müttefiki” olarak tanımlayarak bu onuru sürdürdü ve bu unvanı taşıyan ilk Sahraaltı ülkesi oldu.

Salı günü parlamento tarafından onaylanan finans tasarısı, çok ciddi bir ulusal borç yükünü hafifletmek için federal vergilere 2,7 milyar dolar daha eklemeyi amaçlıyor. Son yıllarda Kenya’nın toplam ulusal gelirinin neredeyse %40’ı borcunun faiz ödemelerine gidiyor ve uluslararası finans kuruluşları hükümete mali durumunu kontrol altına alması yönünde çağrıda bulunuyor.

Kovid-19 salgını ve diğer sorunlar nedeniyle bazı sert önlemler ertelendi ve hükümet, yemeklik yağ, ekmek gibi temel ihtiyaç maddelerine daha yüksek vergi getirilmesi ve bazı mali işlemler gibi öfke uyandıran bazı tekliflerden vazgeçti. (CBS News)

Kenya polisi yeni vergilere karşı parlamentoya saldıran protestoculara ateş açtı

NAIROBI, Kenya — Salı günü binlerce göstericinin tartışmalı bir vergi yasasını protesto etmek için Kenya parlamentosunu basması sonucu çok sayıda kişi öldü ve yüzlerce kişi yaralandı.

Polis göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve gerçek mermilerle karşılık verdi.

Göstericilerin parlamento binasına girerken polisi alt etmesi ve bazı bölümleri ateşe vermesi sonucu en az 3 kişi vurularak öldürüldü.

Ulusa seslenen Kenya Devlet Başkanı William Ruto, parlamentoya yapılan baskının “ne pahasına olursa olsun” bunun bir daha olmasını engelleme sözü verdiğini söyledi.

Protestolar, milletvekillerini daha önce tartıştıkları ve sevilmeyen tasarıyı kabul ettikleri meclisten kaçmaya zorladı.

Kenya’nın dış borcunu ödemesine yardımcı olmak için mal ve hizmet maliyetlerini önemli ölçüde artırmayı öneren yasa, Doğu Afrika ülkesinde yaygın bir öfkeye yol açtı.

Canlı görüntülerde protestocuların ulusal meclis ve senato salonlarına girdiği ve her iki yerden de tören topuzlarını kaptığı görülüyor.

Göstericiler ayrıca başkent Nairobi’nin Belediye Binası’nı da hedef aldı ve ateşe verdi.

Göstericiler Salı günü Kenya'nın Nairobi kentindeki bir finans tasarısında önerilen vergi artışlarına ilişkin protesto sırasında dağıldı.

Göstericiler Salı günü Kenya’nın Nairobi kentindeki bir finans tasarısında önerilen vergi artışlarına ilişkin protesto sırasında dağıldı. (Brian Inganga/AP)

Ülkenin etkili Kenya Katolik Piskoposları Konferansı, sükunet çağrısında bulunurken, “Polise protestocuları vurmaması konusunda ciddi bir şekilde çağrıda bulunuyoruz. Hiç kimse hayatını kaybetmemeli” söylendi.

Geçen hafta Nairobi’deki benzer protestolarda iki kişi hayatını kaybetmişti.

İnsan hakları grupları Kenya polisini geçmişte ve bu protestolar sırasında sert taktikler uygulamakla suçlamıştı. Kenya İnsan Hakları Komisyonu, polisin protestoculara ateş açtığı bir video paylaştı ve eylemleri şiddetle kınadı.

Kenya’da yaşam maliyeti son birkaç yılda gıda ve yakıt fiyatlarının hızla artmasıyla birlikte arttı.

Yeni yasa tasarısı ekmek, yemeklik yağ ve hijyen malzemeleri gibi çeşitli mallara uygulanan vergilerin artırılmasını öneriyor. Geçen haftaki ilk protestoların ardından bazı öneriler geri çekildi ancak değiştirilen yasa tasarısı Salı sabahı oylandı. Şimdi Başkan Ruto’nun onayını bekliyor.

Başlangıçta protestolar barışçıl bir şekilde gerçekleşti ve yüzlerce genç, şehrin dört bir yanına yoğun bir şekilde konuşlandırılmış çevik kuvvet polislerine karşı “Biz barışçılız, biz barışçılız!” sloganları attı.

Protestolar büyük ölçüde kendilerini “Z Kuşağı” olarak adlandıran ve teklif edilen yasanın halihazırda mücadele eden milyonlarca insanın yaşam maliyetini artıracağını söyleyen gençler tarafından çevrimiçi olarak düzenlendi.

Ayrıca sahil kentleri Mombasa ve Malindi’de ve Ağustos 2022 seçimlerinde büyük oranda Ruto’ya oy veren Rift Vadisi dahil olmak üzere ülke genelindeki diğer kasabalarda da yürüyüşler düzenlendi.

Pankartlar salladılar ve “Ruto gitmeli!” diye slogan attılar.

Hükümet, finans tasarısının, şu anda esas olarak Çin’den, Uluslararası Para Fonu’ndan ve Dünya Bankası’ndan alınan 80 milyar doları aşan dış borcun ödenmesi için fon toplanmasına yardımcı olacağını söylüyor.

Kenyalılar daha önce protestolarla bağlantılı çok sayıda gencin şafak vakti tutuklandığı haberleriyle uyanmıştı.

Muhalefet milletvekilleri parlamento başkanına en az yedi gencin Salı günkü yürüyüşten saatler önce silahlı güvenlik görevlileri tarafından yakalandığını ve o zamandan beri kendilerinden haber alınamadığını söyledi.

Parlamento azınlık lideri Opiyo Wandayi, “Başkan, meclise ne yapmamız gerektiği konusunda tavsiyede bulunmalı çünkü kaçırılanlar arasında benim personelim de var” dedi.

Bu, Başkan Ruto ve İçişleri Bakanı Kithure Kindiki’nin göstericilerin grev yapma hakkının ülke anayasası tarafından korunduğunu belirtmesine rağmen gerçekleşti.

Ancak hem cumhurbaşkanı hem de bakan, geçen haftaki büyük ölçüde barışçıl olan protestolar sırasında iki protestocunun öldürülmesini kınamakta yetersiz kaldı. Ayrıca CCTV’ye kaydedilen adam kaçırma olayları ya da protestolar sırasında polisin güç kullanımı hakkında da yorum yapmadılar.

Salı günkü huzursuzluk, Başkan Rutto’nun Washington’a yaptığı devlet ziyaretinden bir ay sonra Beyaz Saray’ın Kenya’yı resmi olarak NATO dışı önemli bir müttefik olarak ilan ettiği günün ardından geldi. Bu atama, ülkeler arasında yeni ticari faydalar sağlıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller Salı günü yaptığı açıklamada, “Nairobi ve Kenya’daki protestolar sırasında yaşanan şiddet haberlerini kınıyoruz. Can kayıpları ve yaralanmalar için yas tutuyoruz ve sevdiklerini kaybeden ailelere başsağlığı diliyoruz. Düzeni sağlamak ve diyalog için alan sağlamak için itidal çağrısında bulunuyoruz” dedi.

ABD ve Avrupa ülkelerinden diplomatlar ortak bildiri yayınlayarak huzursuzluk karşısında “şok olduklarını” ve adam kaçırma iddialarından endişe duyduklarını belirtti.

Huzursuzluk, yüzlerce Kenya polis memurunun, Karayip ülkesini istikrarsızlaştıran güçlü çetelere karşı Birleşmiş Milletler destekli çok uluslu bir güce liderlik etmek üzere Haiti’ye gönderilmesiyle de ortaya çıktı.

Ancak Kenya’da, önerilen 2024 Finans Tasarısı’na karşı başkent Nairobi’de başlayan protestolar hızla ülke geneline yayıldı ve yolsuzluk ve Kenyalılara aşırı vergi verme suçlamalarıyla karşı karşıya kalan cumhurbaşkanına ve siyasi sınıfa karşı bir isyana dönüştü.

20 yaşındaki Brian Were, “Siyasi sınıfın kölesi olmaktan yorulduk. İşimiz olmadığı sürece onların yaşam tarzlarını finanse etmeye devam edemeyiz” diye bağırdı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kenya’da Vergi artışlarına ölümcül protesto!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin