1. Haberler
  2. Dünya
  3. Demokrat Temsilci İlhan Omar, UCLA Rektörünü kampüs protestolarında güvenlik önlemleri konusunda uyardı

Demokrat Temsilci İlhan Omar, UCLA Rektörünü kampüs protestolarında güvenlik önlemleri konusunda uyardı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Demokrat Temsilci İlhan Omar, Perşembe günkü üniversite kampüslerindeki antisemitizm konulu kongre duruşmasında zamanını, UCLA (University of California, Los Angeles) Rektörü Gene Block‘u okulunun Gazze’deki savaşa ilişkin protestolar sırasında ortaya çıkan şiddete verdiği tepkiden dolayı eleştirmek için kullandı.

Omar, Gene Block’a “barışçıl bir protesto toplantısının öfkeli bir kalabalık tarafından kaçırılmasına izin verdiği için utanması gerektiğini” söyledi.

Temsilci İlhan Omar, farelerin Gazze yanlısı kamplara salındığını söyledikleri kampüste İsrail yanlısı ve İsrail karşıtı göstericiler arasında şiddetli bir çatışmaya ‘izin verdiği’ için UCLA Rektörü Gene Block‘u sert bir şekilde eleştirdi. 

Omar, ‘Bu öğrencilerin Birinci Değişiklik’teki toplanma hakkını koruyarak bunu engelleyebilirdiniz’ dedi. 

İsrail karşıtı bir gösterici CNN’e 30 Nisan’da UCLA’deki bir kampta ‘Siyonist haydutların’ tecavüz ve ölüm tehditleri savurduklarını ve gösterilerine fareleri saldıklarını söyledi. 

‘Üniversiteyi tecavüz tehditleri, öğrencilerimize yönelik ölüm tehditleri, fiziksel taciz, Siyonistlerin gece kampımıza fare salması konusunda uyardık’ diyen öğrenci, ‘kamp medya irtibatı’ ve siyaset bilimi doktorası yapan Dr. öğrenci Vincent Doehr dedi.’

Her gece Siyonistler gelip kampı taciz ediyor, UC’nin bağışlarının İsrail’in Filistinlilere yönelik soykırımdan kar elde eden şirketlerden çekilmesi için barışçıl bir şekilde çağrıda bulunmaya çalışan öğrencileri taciz ediyor.

Siyonistlerin barikatlarımızı yakaladığını, yıkmaya çalıştığını gördük. Doehr, Siyonistlerin kamptaki öğrencilerin çoğunluğunu ve üniversitenin kiraladığı polisleri ve özel güvenlik görevlilerini gözleyip izlediklerini belirtti.

Dr. Gene Block, Şansölye, Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles, 'Hesap Verebilirlik Çağrısı: Yahudi Karşıtı Üniversite Kaosunu Durdurmak' başlıklı duruşmaya katıldı

Dr. Gene Block, Şansölye, Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles, ‘Hesap Verebilirlik Çağrısı: Yahudi Karşıtı Üniversite Kaosunu Durdurmak’ başlıklı duruşmaya katıldı.

Genel bir görünüm, 1 Mayıs 2024'te UCLA'daki Filistin yanlısı protesto kampını gösteriyor

1 Mayıs 2024’te UCLA’daki Filistin yanlısı protesto kampını gösteren genel bir görünüm

Kaliforniya Otoyol Devriyesi memurları, 2 Mayıs 2024'te UCLA kampüsünde dağıtma emri verildikten sonra Filistin yanlısı bir kampı temizlerken protestocuları gözaltına aldı.

Kaliforniya Otoyol Devriyesi memurları, 2 Mayıs 2024’te UCLA kampüsünde dağıtma emri verildikten sonra Filistin yanlısı bir kampı temizlerken protestocuları gözaltına aldı.

LAPD memurları, 1 Mayıs 2024'te UCLA kampüsünde verilen dağıtma emrinin ardından Filistin yanlısı bir kampın yakınında nöbet tutuyor

LAPD memurları, 1 Mayıs 2024’te UCLA kampüsünde verilen dağıtma emrinin ardından Filistin yanlısı bir kampın yakınında nöbet tutuyor.

Ülke genelindeki üniversitelerde Gazze yanlısı kampların ortaya çıktığı dönemde, yaklaşık 100 İsrail yanlısı karşıt protestocu Filistin yanlısı bir gösteriye katıldı ve polis müdahalesinden önce yaklaşık üç saat boyunca onlarla çatıştı. 

‘Müdahale edebileceğiniz birçok kritik noktada bu öğrencileri nasıl başarısızlığa uğrattınız? diye sordu.

Block, “Bu önermeyi reddediyorum” dedi. Cevabını tamamlayamadan tekrar sözünü kesti.  

Omar, Block’un şiddetten ‘sorumlu’ olduğu konusunda ısrar etti.

‘Sizin hareketsizliğiniz yüzünden kasten hareket ettiler ve öğrencilere vahşice saldırdılar. Bunun sorumlusu sensin.’ 

Block cevap verdi: ‘LAPD o akşam saldırganların kimliklerini tespit etmeye çalışıyor…’ ‘—Bir aydan fazla oldu!’ Ömer sözünü kesti. 

Omar, üniversitedeki Filistinli gösterilerini destek amacıyla ziyaret etti ve kızı, kampların başladığı Columbia Üniversitesi’nde tutuklandı.

Duruşmanın bir başka noktasında Temsilci Glenn Grothman, R-Wis., Rutgers Üniversitesi Rektörü Jonathan Holloway’e, üniversitede yerlerinden edilmiş 10 Filistinliye yer verilmesi konusunda protestocularla yaptığı bir anlaşma nedeniyle baskı yaptı.

Kongre üyesi Holloway’e bunun ayrımcılık karşıtı yasayı ihlal edeceğini düşünüp düşünmediğini sordu. Temsilci İlhan Omar, UCLA Rektörünü İsrail-Gazze tepkisi nedeniyle eleştirdi.

Holloway, ‘Mülteci öğrencileri ve akademisyenleri destekleyecek mevcut programlarımız var ve bu programlara güveneceğiz’ dedi. ‘Aslında kotalara inanmıyoruz efendim.’

Grothman, anlaşmanın Filistinlileri ‘neden oldukları sorun ve teşvik ettikleri nefret’ nedeniyle ödüllendirdiğini söyledi. 

Grothman, ‘Bütün bu Gazze durumuyla ilgili olarak Filistinliler bundan daha tuhaf bir tavır alamazlardı’ dedi. ‘Buradaki küçük etnik grupları 10 yerle ödüllendiriliyor.’ 

‘Eminim dünya çapında bu 10 boşluğa sahip olmaktan mutlu olacak her türden yabancı vardır. Bunun akıllıca bir şey olduğunu düşünüyor musun?’ Wisconsin Cumhuriyetçisi devam etti. ‘Hamas’a verilen bu desteğin ödülü olarak mı?’

Holloway, mültecileri desteklemek için birçok programa sahip olduklarını yineledi. Temsilci Brandon Williams, UCLA Şansölyesi’nin cevabını ‘şok edici’ olarak nitelendirdi

Bu arada Demokrat Temsilci Haley Stevens, Cumhuriyetçileri eşitliği önemsiyormuş gibi yapmakla ve son aylarda üniversite masraflarıyla ilgili üç antisemitizm duruşması yapmakla suçladı.  

‘Bu ülkede önümüzde tonlarca sorun var ve açıkçası bu komitede defalarca gördüğümüz gibi eşitliği önemsiyormuş gibi davrananlar bir rezalet. Bu tam bir rezalet” dedi Stevens.

Şöyle devam etti: “Okullarınıza gitmenin ne kadara mal olduğunu biliyoruz. Ne kadara mal olduğu inanılmaz. Odaklanmamız gereken şey bu, eşitlikle ilgili yapmacık tartışma değil.” 

Ve başka bir anda, Perşembe günü Capitol Hill’de yapılan duruşmada üç üniversite rektörü de kampüslerindeki Gazze yanlısı kampları kimin finanse ettiğini söyleyemediler .

‘Bu kampların arkasında kim var?’ Temsilci Brandon Smith, R.Y., sordu. ‘Bu kampların arkasında hangi gruplar, fakülteler, belki bölümler, öğrenci örgütleri var?’ 

Northwestern Üniversitesi Rektörü Michael Schill, ‘Bilmiyorum’ dedi. 

Holloway, ‘Çok sayıda dış organizasyonumuz var’ dedi. ‘Size hangi kuruluşların olduğunu söyleyemem.’ 

Block, “Emin değilim” dedi. 

Kaynaklar: Daily Mail, Haber Kaynakları

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Demokrat Temsilci İlhan Omar, UCLA Rektörünü kampüs protestolarında güvenlik önlemleri konusunda uyardı
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin