1. Haberler
 2. Dünya
 3. CHP lideri Özgür ÖZEL, Eğitim ve Emekli mitinglerinin ardından, Çay mitingi düzenleyeceklerini açıkladı

CHP lideri Özgür ÖZEL, Eğitim ve Emekli mitinglerinin ardından, Çay mitingi düzenleyeceklerini açıkladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından, Saraçhane’de gerçekleşen Büyük Eğitim Mitingi’nin ardından, Ankara’da Büyük Emekli Mitingi düzenlenmişti. CHP, Rize’de çay üreticilerinin sorunlarını gündeme taşıyacağı Çay Mitingi‘ne hazırlanıyor.

EĞİTİM MİTİNGİ (18 Mayıs)

İstanbul Saraçhane’deki Büyük Eğitim Mitingi‘nde konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “İtibardan tasarruf olur ancak eğitimden tasarruf olmaz” dedi. Saraçhane’de atanamayan öğretmenler, mülakat mağdurları ve ‘yeni müfredattan endişe duyanlar’ için 18 Mayıs’ta miting düzenledi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel mitingde “Saraçhane’den Türkiye işçi sınıfını saygıyla selamlıyoruz. Bu mitingi dolduran, sesi duyulmayanlara ses olanlara selam olsun. Bu meydanda yok sayılanlar, hor görülenler var. Onların sesine ses, mücadelelerine destek olmaya geldik. Bundan sonra sokaklar bizimdir, meydanlar bizimdir. Bir ülkede okuyacak öğrenci öğretmene hasretken, ateş gibi 1 milyon öğretmen oracıkta duruyorken nasıl atamazsınız? Bugün 114 bin öğretmeni atadığınızda bir tane öğretmen fazlası olmuyor kamuda.23 bin emekli var, 20 binini atıyorlar ve ‘Üç yıl boyunca tasarruf tedbirleri yapacağız, emekli kadar atayacağız’ diyorlar. Yani hiç öğretmen almazsak, eğitim fakültelerini kapatsak 65 yıl sürecek öğretmenlerin ataması. İtibardan tasarruf olur ancak eğitimden tasarruf olmaz. Bu müfredatta ‘Türkiye Cumhuriyeti’ yerine ifadeler ‘Türkiye’ olarak değiştirilmiştir. Cumhuriyet’le derdi olan bir bakan, Cumhuriyet’le sorunu olan bir müfredat dayatmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarıyla sorunu olan bu müfredat yok hükmündedir” söylemlerini kullandı.

Mitingde özel sektörde çalışan öğretmenlerin sorunlarına da değinen Özel, “Özel sektörde asgari ücrete ve daha da altına öğretmen emeği sömürülmektedir. Bu öğretmenlerin hakkı devlet eliyle sermayeye yedirilmektedir. Bunu yapanlara yazıklar olsun! Türkiye’de nitelikli eğitime ulaşmak sınıfsal bir sorun haline gelmiştir. Parası olmayana iyi eğitim vermeyen, yoksulun çocuğunu tenhada sıkıştırıp onu bilimsel-çağdaş-laik eğitimden uzak tutan anlayışa sesleniyorum: Müfredat yapmak anayasa yapmak gibidir. Herkesi dinlemeli, tam bir mutabakatla yapmalısınız. Müzakere yaptığımızda sonuç alırsak ne ala. Alamazsak sokaklar bizimdir, meydanlar bizimdir. Ferman tek adamın, mücadele milletindir” dedi.

EMEKLİ MİTİNGİ (26 Mayıs)

Cumhuriyet Halk Partisi, Büyük Eğitim Mitingi’nin ardından 26 Mayıs’ta Ankara Tandoğan Meydanı’nda Büyük Emekli Mitingi düzenledi.

Farklı illerden gelerek sabah erken saatlerden itibaren meydanı doldurmaya başlayan emekliler, taleplerini dile getiren sloganlar attı.

Emekliler Mitingine, CHP lideri Özgür Özel’in yanı sıra, DİSK Emekli-Sen, Tüm Emeklilerin Sendikası, Bağımsız Emekliler Sendikası, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği ve birçok sivil toplum kuruluşunun üyeleri de katıldı.

Mitingde konuşma yapan DİSK Emekli-SEN Genel Başkanı Cengiz Yavuz şunları söyledi: “Kendimiz, çocuklarımız, torunlarımızın emeklilik hakkı için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bugün burada on binleriz, yarın milyonlar olacağız. Buzdolabımız, market torbalarımız boş. Soframızda kuru ekmek yarım, buna karşılık öfkemiz büyüyor, sesimiz gürleşiyor. Emekliler direniyor.”

Birleşik Emekliler Sendikası Başkanı Mahmut Şengül ise yaptığı konuşmada, “Bir an önce yönetemiyorsanız istifa edin. Emekliler olarak talebimiz var. Sayın Cumhurbaşkanı emeklilere ne verirsek verelim dipsiz kuyu diyor. Biz de diyoruz ki kuyu dipsiz değil kuyunun altından tünel kazıp 3-5 yandaş müteahhite bağlamışsınız, onun için emekli aç ve perişan” ifadelerini kullandı.

Tüm Emekliler Derneği Başkanı Satılmış Çalışkan ise “Emeklilik lütuf değil haktır, biz bu emekliliği alnımızın teriyle aldık! Biz hakkımızı istiyoruz. Biz hizmet ve prime dayalı eşit aylık istiyoruz. Geçinebileceğimiz bir emekli aylığı istiyoruz. Biz fazla bir şey istemiyoruz” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Açıklanan emekli maaşları, gelecek yoksulluğun habercisiydi. Türkiye’nin 81 ilinden gelen emeklilerin sesi olacağız” dedi.

Özgür Özel hangi başlıkları vurguladı?

* Biz konuştuk, biz anlattık, siz geldiniz. Kendi meselenize sahip çıktınız. Bugün Ankara’da iğne atsan yere düşmüyorsa bunun sahibi sizlersiniz. Dünyanın en büyük korusunun söylediği en acıklı şarkıdır bu. Emeklinin sorununu çözmezseniz meydanlar, sokaklar bizimdir dedik. Bu sesi ya duyacaklar ya da durmayacağım, hakkınızı söke söke alacağım. Hans’ın yaşadığı hayatı Hasan’dan esirgeyenlere yazıklar olsun.

* Emekli açım diyor onlar yurda git tatil yap diyor. Bu iktidar geldiği gün en düşük emekli maaşı 8 çeyrek altın alıyordu. Şimdi 10 bin lira 2.5 altın almıyor. Her birinizin her ay 5.5 çeyrek altınını alıp kaçan bir düzen var. Sesinizi duymazlarsa onlardan hesabı ilk sandıkta soracaksınız. 

* Burada emeklilerin dışında bir de emekli olamayanlar var. Staj ve çıraklık mağdurları. Çocuk stajyer olarak gitmiş, sigortası başlamış parası yatmış. Ama o günden başlatmayız deyip emekli edilmeyen mağdurlar. Astsubaylar emekli olamıyor. Emekli olunca maaş yarıya düşüyor. Yaşı dolduğunda da sefalete sürükleniyor. Her kademede görev yapanların özlük haklarını savunuyoruz.

* OYAK’ta sözde TÜİK enflasyonu kadar portföy yönettik diyorlar. Bunun adı haksızlık değil, bunun adı hırsızlıktır. Yazıklar olsun. Ekonomi öncelik belirleme işidir. Ekonomik tercihler sizi kimin hükumeti olduğunuzu gösterir. Toplam 48 milyon kişiye ödenen para bütçede faize ödenenden çok daha az.

* Başımızda bir gulyabani var. Gulyabani IMF değil. Ama IMF hayaleti aramıza dolaşıyor. Mehmet Şimşek, bu gulyabanini al Saray’a git. Biraz da zenginlerin penceresine gitsin o.

* Sayın Erdoğan’a, Sayın Bahçeli’ye bir çağrıda bulunuyorum. 15 madde, 15’ini yapacağız, el birliğiyle yapacağız. Bu meydanın yüzünü güldüreceğiz. Var mısınız? Başlıyorum…

 1. En düşük emekli aylığı hiçbir dönemde asgari ücretten az olamayacağını yasal düzenlemeye bağlayalım.
 2. Prim düzenleme katsayısı aylık bağlama oranı, aylıkların alt sınırını hakkaniyetle ölçüde artıralım.
 3. İntibak yasası çıkararak 2000 öncesi, 2000-2008 arası, 2008 sonrası ayrımları ortada kaldıralım.
 4. Emeklilerimize ciddi yük oluşturan ilaç katılım paylarını fiyat farklarını muayene ücretlerini mutlaka artık ortadan kaldıralım.
 5. Emeklinin ortezlerinden protezlerine ayağını kaybetmiş bu vatan için çalışırken, protezi var eskimiş verdikleri para olması gerekenin 30’da 1’i; ortezde protezde en iyisi emekliye hemen ödenmeli
 6. Emeklilere sendikal örgütlenme hakkı tanınmalı.
 7. Emekli bayram ikramiyeleri asgari ücret seviyesine çıkarılmalı.
 8. Kurumların özel sandıklarından emekli olanlar banka gibi kuruluşlar, özel bankaların kendi sandıklarından emekli olanları bayram ikramiyeleri eşitlenmeli, ilaç katkı payları düşürülmeli. Onlara promosyon ödemesi yapılmalı.
 9. Emekliler için emekli kart çıkarılmalı.
 10. Elektrik ve doğalgaz faturalarında yüzde 25 ile 40 arasında indirim yapılmalıdır.
 11. Emeklilikte kademe bekleyenlerin, staj ve çıraklık mağdurlarının emekli askerlerin sorunları çözülmelidir.
 12. 65 yaş üstü ulaşım sorunu asla bir daha hiçbir emeklimizi rencide etmeyecek şekilde şoför esnafını da düşünerek onları karşı karşıya bırakmadan kanun yoluyla devlet eliyle devletin cebinden çözülmelidir.
 13. Çalışmak zorunda kalan emeklilerden SGK destek uygulaması kesintisi bitirilmeli.
 14. Emeklilerin kredi ve kredi kartı borçları bir defaya mahsus bütün faizleri silinerek 5 yıla bölünmeli, bu kamburdan emekliler kurtarılmalıdır.
 15. Vergide adalet mutlaka sağlanmalı, dolaylı vergi kademeli olarak sıfırlanmalı.
 16. CHP iktidarının ilk seçim vaadini açıklıyorum. Bir an önce yasal düzenlemeler tamamlanıp emekli maaşı ilk önce asgari ücrete, 2 yıl sonra da 1,5 asgari ücrete çıkarılacaktır.

CHP, Rize’de Çay Mitingi Yapacak

CHP, Eğitim ve Emeklinin ardından, çay üreticilerinin sorunlarını gündeme taşıyacağı çay mitingine hazırlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığının 2024 yılı yaş çay alım fiyatını kilogram başına 17 lira olarak açıklamasının ardından gündeme gelen çay üreticilerinin sorunları üzerine CHP, çay üreticilerinin sorunlarını dile getirmek üzere harekete geçti.

Bu fiyatın maliyetleri karşılamayacağını söyleyen üreticiler, bulundukları kentlerde eylemler yapmaya başladı. CHP’nin Rize, Artvin, Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun İl Başkanları da çay üreticilerinin yaşadığı sorunu ve taleplerini CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e aktardı. İl başkanlarının Rize’de büyük bir çay mitingi yapılması önerisi Özel tarafından olumlu bulundu.

Haber Kaynakları

2
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
CHP lideri Özgür ÖZEL, Eğitim ve Emekli mitinglerinin ardından, Çay mitingi düzenleyeceklerini açıkladı
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin