ABD’de Gazze protestolarında yüzlerce Öğrenci tutuklandı, Profesörler polis şiddetine maruz kaldı! Kampüs protestoları sürüyor…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

ABD’de İsrail’in Gazze saldırılarını protesto eylemleri üniversitelerde geniş çaplı öğrenci protestolarının fitilini ateşledi. Kampüs protestoları 80’den fazla kampın kurulmasıyla hız kazanırken, ülke genelinde yüzlerce protestocu tutuklandı. Kampüs protestolarına katılan öğrenciler ve akademisyenler polis şiddetine maruz kalıyor.

ABD genelinde 80’den fazla kampüste protesto kampları kuruldu. Polisin protestocuları temizlemek için harekete geçmesiyle beraber şiddet ve tutuklamalar başladı.

Filistinlileri destekleyen öğrenci protestoları büyümeye devam ediyor. Öğrenciler ve öğretim üyeleri gösterilerin barışçıl olduğu konusunda ısrarcı olmalarına karşın, giderek daha fazla polis şiddetine maruz kalıyorlar.

ABD genelindeki üniversite kampüslerinde gerginlikler artıyor.

ABD Başkanı Joe Biden, “Muhalefet demokrasi için şarttır. Ancak muhalefet asla düzensizliğe yol açmamalıdır” dedi.

ABD’li Profesör Kelepçelendi, Filistin Yanlısı Protestolar Sırasında Tüyler ürpertici Nazi Soykırımı İşareti Sergilendi

ABD’de İsrail’in Gazze’deki savaşına karşı çıkan öğrencilerle polis arasındaki çatışmalar bu hafta da devam ederken, yoğunlaşan protestoları bastırmak için bazı kınama yöntemleri kullanıldı. ABD basınında çıkan haberlerde, geçtiğimiz hafta protestolarla bağlantılı olarak 500’den fazla kişinin tutuklandığı belirtildi.

Columbia da dahil olmak üzere bazı önde gelen ABD okulları öğrenci protestocularıyla pazarlık yaparken, diğerleri gösterileri daha başlamadan durdurmak için hızla kolluk kuvvetlerine başvurdu. Perşembe günü Atlanta’daki Emory Üniversitesi’nde düzenlenen Filistin yanlısı protesto sırasında, ekonomi profesörü Caroline Fohlin, polis kalabalığı dağıtmaya çalışırken kendisini kolluk kuvvetleriyle şiddetli bir çatışmanın ortasında buldu.

Viral bir videoda Fohlin’in yerde yatan bir protestocuyu yakalamaya çalışan polis memurlarına yaklaştığı görülüyor. Soruşturmasının ortasında bir polis memuru agresif bir şekilde onun ellerini tutarak onu uzaklaştırmaya çalışıyor. İtirazlarına rağmen, elleri fermuarla arkadan bağlanarak zorla yere düşürüldü.

Videoda görüldüğü gibi başka bir polis memuru sırtına baskı uygulayarak ayağa kalkmasını engelliyor. Zorlu süreç boyunca Fohlin kendisini defalarca profesör olarak tanıtıyor, ancak ricaları dikkate alınmıyor. Bu olayların ardından protestoyu düzenleyenler “polis vahşeti” olarak adlandırdıkları olayı kınadı ve kolluk kuvvetlerinin eylemlerini “terör eylemi” olarak nitelendirdi.

Göstericiler 80’den fazla kampüste kamplar kurdu ve akademik kurumların İsrail’le veya İsrail ordusunun Gazze’deki savaşıyla bağlantılı şirketlerle mali bağlarını kesmesini talep ediyor.

Tutuklananların kesin sayısı belirsizliğini koruyor ancak 2 hafta önceki son protestoların başlamasından bu yana 1.300’ü aştığı ve Çarşamba akşamı daha fazla öğrencinin gözaltına alındığına inanılıyor . İşte bu hafta tutuklamaların gerçekleştiği ana kampüslerin özeti:

Columbia Üniversitesi, New York

New York polisi Salı günü Columbia Üniversitesi'ndeki Filistin yanlısı öğrencileri gözaltına aldı.
New York polisi Salı günü Columbia Üniversitesi’ndeki Filistin yanlısı öğrencileri gözaltına aldı. Fotoğraf: Anadolu/Getty Images

Protesto hareketi, 17 Nisan’da New York’taki Columbia Üniversitesi’nde öğrencilerin kampüsün ortasında çadır kurup Gazze’deki Filistinlileri desteklemek için miting yapmaya başlamasıyla alevlendi.

Polis ilk olarak bir gün sonra kamp alanını temizlemeye çalıştı ve 100’den fazla kişiyi tutukladı. Bu hareket Columbia protestocularını yeniden toplanmaya motive etti.

Salı gecesi yüzlerce polis,  protestocuların bir akademik binayı işgal etmesinin ardından üniversite rektörünün isteği üzerine Columbia kampüsüne girdi. İki saatten kısa bir süre sonra tüm protestocular Columbia’dan uzaklaştırıldı.

Manhattan bölge savcısı Alvin Bragg, Columbia ve New York Şehir Üniversitesi veya Cuny kampüslerinde 282 tutuklamanın yapıldığını söyledi.

Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles

UCLA'da gerilim artarken Gazze'deki protestoculara havai fişek atıldı - video raporu
UCLA’da gerilim artarken Gazze’deki protestoculara havai fişek atıldı – video raporu

Polis, gece geç saatlerde yapılan bir operasyonla UCLA’nın öğrenci kampını temizledi ve Perşembe sabahı erken saatlerde en az 132 Filistin yanlısı göstericiyi tutukladı. Okulun öğrenci gazetesi, öğrenciler ve öğretim üyelerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişinin tutuklandığını bildirdi.

Baskın, UCLA’nın protestolarda şimdiye kadar görülen en kötü şiddet olaylarından birine sahne olmasının ardından, karşı protestocuların Salı gecesi kampüsteki Filistin yanlısı bir kampa “zorla saldırması” sonrasında geldi.

UCLA çatışması sırasında, biri hastaneye kaldırılan biri de dahil olmak üzere on beş kişi yaralandı ; çok sayıda haber, olay yerindeki güvenlik görevlilerinin ve kolluk kuvvetlerinin başlangıçta geri çekildiğini veya müdahale edemediğini söyledi.

Kaliforniya valisi Gavin Newsom şiddeti “kabul edilemez” olarak nitelendirirken, Los Angeles belediye başkanı Karen Bass olayla ilgili “tam bir soruşturma” yapılması çağrısında bulundu.

Polis UCLA'deki Filistin yanlısı kampa baskın düzenledi ve tutuklamalar yaptı - video raporu
Polis UCLA’deki Filistin yanlısı kampa baskın düzenledi ve tutuklamalar yaptı – video raporu

Emory Üniversitesi

Emory geçen hafta öğrencilerin kendi kamplarını kurmasının ardından ilgi odağı haline geldi; Atlanta polisi çadırların kurulmasından birkaç saat sonra olay yerine indi.

Hatta öğretim üyelerinin çevik kuvvet teçhizatıyla Atlanta polisi tarafından tutuklanması kameralara bile yakalandı.

Polis, öğrencileri dağılmaya zorlamak için göz yaşartıcı gaz kullandı ve coplarla dövdü. 20’si Emory Üniversitesi topluluğu üyesi olan en az 28 kişi 26 Nisan’da tutuklandı.

Yaygın olarak paylaşılan bir videoda felsefe bölümü başkanı Noëlle McAfee’nin polis tarafından kelepçelendiği görüldü. Kayıt yapan kişiden meslektaşlarına tutuklandığını bildirmesini istedi.

CNN, ekonomi profesörü Caroline Fohlin’in de tutuklandığını ve bir polis memuruna darp etmekle suçlandığını bildirdi.

Guardian’ın bir raporuna göre üniversite şu anda Müslüman karşıtı ayrımcılık nedeniyle federal soruşturma altında ; öğrenciler kişisel bilgilerinin silindiğini ve terörist ve Hamas sempatizanı olarak adlandırıldığını iddia ediyor.

George Washington Üniversitesi

Washington DC’de öğrenciler bir hafta kadar önce çadırlarını okulun “Üniversite Bahçesi”ne kurdular. Kamp, DC Metropolitan polisi tarafından denetleniyor ve henüz dağıtılmadı.

Yakınlardaki Cumhuriyetçiler kampüsü kışkırtmak amacıyla protestoyu ziyaret etti.

Colorado’lu aşırı sağcı temsilci Lauren Boebert Çarşamba günü megafon aracılığıyla kalabalığa şunları söyledi: “Belediye başkanı harekete geçmeli ve bunu açıklığa kavuşturmak için bir şeyler yapmalı. Bu aşk yazı değil ve artık şehirlerimizde isyanlara ve kaosa neden olan teröristlere diz çökmeyeceğiz.”

New York Şehir Üniversitesi

Raporlara göre,, toplam 282 tutuklamanın yaklaşık 170’i blok ötedeki Cuny kampüsündeydi ve olaya karışan toplam öğrenci sayısı belirsizdi.

Üniversite yaptığı açıklamada, Salı gecesi polisin çağırılmasının “tekrarlanan şiddet ve vandalizm eylemlerine yanıt niteliğinde bir kamu güvenliği yaklaşımı” olduğunu söyledi.

Salı günü geç saatlerde çekilen video görüntüleri, polis memurlarının protestocuları zorla yere yatırdığını ve caddeyi ve kaldırımları temizlerken diğerlerini ittiğini gösteriyordu. City haber sitesi, protestocularla dayanışma amacıyla belirtilmeyen sayıda personel ve öğretim üyesinin Çarşamba günü işten evde kaldığını söyledi.

Fordham Üniversitesi, New York

Fordham'ın Lincoln Center kampüsünün önünde Filistin yanlısı protestocular
Çarşamba günü Fordham’ın Lincoln Center kampüsünün önünde Filistin yanlısı protestocular. Fotoğraf: Spencer Platt/Getty Images

New York Times’ın haberine göre, çevik kuvvet teçhizatlı polis memurları Çarşamba akşamı protestocuları tutuklamaya başladı ve göstericilerin “direniyormuş gibi görünmediğini” ekledi.

Üniversitenin Filistin’deki Adalet İçin Öğrenciler bölümü (SJP), Fordham’ı Çarşamba sabahı İsrail’den ayrılmaya teşvik etmek için Lowenstein Lobi binasında küçük bir kamp düzenlemişti.

Üniversite gazetesi Fordham Ram, kampa katılan tüm öğrencilerin tutuklandığını ve akşam 6.30’a kadar açığa alındığını bildirdi. Üniversite, “büyük bir üzüntüyle” polisi çağırdığını ve 22 Mayıs’a kadar poliste bulunmasını talep ettiğini belirtti.

Şehrin Filistin yanlısı hareketi, Harlem’deki Cuny kampüsünde Columbia ve City üniversitelerinin ortak toplantısı da dahil olmak üzere Çarşamba akşamı 4 farklı yerde yeniden bir araya geldi. 

Wisconsin-Madison Üniversitesi

Çarşamba günü Madison’da, kalkanlı polisin üniversite kampındaki çadırlardan biri hariç hepsini kaldırması ve protestocuları itmesi üzerine bir kargaşa çıktı. Yetkililer, kafasına kaykayla vurulan bir eyalet polisinin de aralarında bulunduğu dört polis memurunun yaralandığını söyledi.

Birkaç saat içinde daha fazla çadır kuruldu. Başlangıçta 30’dan fazla kişi gözaltına alındı, ancak polis sadece dört kişinin kolluk kuvvetlerini darp etmekle suçlandığını söyledi.

Arizona Üniversitesi, Tucson

Tucson polisi Park Avenue'da bir protestocuyu gözaltına aldı
Tucson polisi Çarşamba günü erken saatlerde Park Avenue’da bir protestocuyu gözaltına aldı. Fotoğraf: Kelly Presnell/AP

Arizona Daily Star gazetesinin haberine göre, Tucson’daki Arizona Üniversitesi polisi protestoculara “ölümcül olmayan” kimyasal silahlarla ateş açtı ve Salı günü kurulan bir protesto kampını dağıtmak için Çarşamba günü erken saatlerde dört kişiyi tutukladı. En az bir protestocu plastik mermiyle vuruldu.

Üniversitenin rektörü Robert C. Robbins, polisin protestoyu dağıtmak için biber topları ve plastik mermileri “minimum düzeyde kullanmasının” haklı olduğunu söyledi ve polis memurlarının “mermilerle saldırıya uğradığını” iddia etti.

Öğrenci liderleri polisin taktiklerine karşı çıkarak şunları söyledi: “Barışçıl öğrencilere karşı güç kullanımı hiçbir zaman kampüsümüzde bir yeri hak etmemiştir ve hak etmeyecektir.”

Teksas Üniversitesi, Dallas

Dallas’taki Texas Üniversitesi, polisin üniversite yetkililerinin talebi üzerine devreye girmesinin ardından Çarşamba akşamı kampüsünde 17 protestocunun tutuklandığını doğruladı.

Yerel basında çıkan haberlere göre, polis operasyonuna çevik kuvvet teçhizatlı düzinelerce eyalet polisi katıldı. Kampın tamamı yaklaşık 20 dakika içinde dağıtıldı ve ek kolluk kuvvetleri akşam 6’ya kadar kampüste kaldı.

Yaklaşık 100 protestocunun kampüsün başka bir bölümünde gösterilere devam ettiği bildiriliyor.

Perşembe günü UT Arlington’da bir başka Gazze dayanışma kampı protestosu düzenlendi.

Okulun amiral gemisi üniversitesi Austin’deki Teksas Üniversitesi de geçen hafta kurulduğundan bu yana polis ve güvenlik tarafından dağıtılan öğrenci kampından bu yana iki polis baskısına tanık oldu.

Pazartesi günü en az 79 kişi tutuklandı ve Travis ilçe hapishanesine gönderildi.

New Orleans, Louisiana’daki Tulane Üniversitesi

Filistin yanlısı göstericiler Pazartesi gecesi New Orleans'taki Tulane Üniversitesi önünde toplandı.
Filistin yanlısı göstericiler Pazartesi gecesi New Orleans’taki Tulane Üniversitesi önünde toplandı. Fotoğraf: Chris Granger/AP

Tulane Hullabaloo haber sitesinin bildirdiğine göre, polisin iki günlük bir kampı temizlemek için çağrılması üzerine Çarşamba günü erken saatlerde aralarında iki öğrencinin de bulunduğu on dört kişi tutuklandı . Üniversite yetkilileri “ifade özgürlüğünü ve protesto özgürlüğünü” desteklediklerini ancak izinsiz giriş, nefret söylemi ve antisemitizme karşı olduklarını söyledi.

Yararlanılan Kaynaklar: News18, The Guardian, Haber siteleri, YouTube

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
ABD’de Gazze protestolarında yüzlerce Öğrenci tutuklandı, Profesörler polis şiddetine maruz kaldı! Kampüs protestoları sürüyor…

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin