Stadyum ve fabrikalara okullar açılacak!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Milli Eğitim Bakan Selçuk, bakanlığın meslek okulları sayesinde üretim ve istihdam artırarak ekonomiye katkıda bulunacağını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, meslek liselerinin üretim ve istihdamı artıracak şekilde şekillendirileceğini söyledi ve “Eğitim sistemini ekonomi ile buluşturuyoruz” dedi. Bakan Selçuk, stadyumlar ve fabrikalar gibi yerlerde okul açmak istediklerini söyledi.

Ziya Selçuk, eğitimi ekonomiyle buluşturmak istediiklerini ve bu amaçla meslek liseleri ve mesleki eğitim merkezleriyle bunun için bir ekosistem kurduklarını, bu süreçte organize sanayi bölgelerini, sanayi ve ticaret odalarını, tüm şehirlerdeki sektörleri göz önünde bulundurduklarını söyledi. Selçuk, “Meslek liseleri konusunda bazı sıkıntılar vardı. Şehirlerdeki sektörler ile okullar örtüşmüyordu. Öğretmenlerin eğitiminde sorunlar vardı. Bu alanda 74 bin civarında öğretmenimiz var. Bir yıl içinde öğretmenlerin çoğunun eğitimini tamamladık. Bunu da sektörlerin katkısı ile yaptık. Geldiğimiz noktada sektörler, sanayiciler, üreticiler ile 54 alanda birlikte çalışıyoruz. Meslek lisesi mezunlarının sadece yüzde 10’u kendi alanında çalışıyor. Oysa meslek eğitim merkezlerinde okuyanların yüzde 88’ini kendi alanında çalışıyor. O nedenle fonksiyonel olmayan okulları kapatmakta bir sorun görmüyorum” şeklinde konuştu.

Tüm okulların iş garantili olmasını istiyor

Milli Eğitim Bakanı, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın da istihdam konusunda önemli adımlar attığını söyledi ve “Bizim de eğitimle bunu ilişkilendirmemiz lazım. Bunun da iki yolu var. Birincisi, mesleki eğitim merkezlerinin sayısını artırmak, ikincisi de meslek liselerini sadeleştirmek” dedi. Selçuk, meslek liselerinde bin 500, mesleki eğitim merkezlerinde isie 134 bin kişinin okuduğunu, iş garantili 200 okulun kurulduğunu ve mesleki eğitim kurumlarının tamamının iş garantili eğitim kurulları olmasını istediğini söyledi.

“İlk defa mesleki eğitim, yüzde 1’lik dilim içinden öğrenci aldı”

Ziya Selçuk, ekonomide çeşitli ihtiyaçları olan sektörler için okullar açıldığını söyledi ve “Mesela, 3.5 milyar dolar civarında ahşap oyuncak ithalatı yapılıyordu. Hemen okulunu kurduk. Bunlar istihdam garantili, satış garantili okullar. Savunma sanayi çok gelişti ve burada teknisyen ihtiyacı vardı. Aselsan’ın içine okul açtık. İlk defa mesleki eğitim, yüzde 1’lik dilim içinden öğrenci aldı. Ankara’daki fen lisesine girecek çocuk, meslek lisesini tercih etti. Bunun gibi birçok alanda açılan yeni okullar sanayinin, ekonominin ihtiyacını karşılar oldu. Hepsi de iş garantili okullar. Aynı zamanda meslek eğitim merkezlerine de yatırımı artırıp, bazı ayrıcalıklar tanıdık. Artık buralara gidenleri 4 yıllık lise mezunu sayıyoruz. Üç yıllık olan askerlik ertelemesini bu okullarda okuyanlar için 6 yıla çıkardık. Mezun olanlara da yedek astsubaylık hakkı tanıdık. Bunları yapınca da meslek eğitim merkezleri ve okullara talep patlaması oldu” diye konuştu.

“Biz artık okul sıralarımızı kendi okullarımızda üretiyoruz”

Bakan Selçuk, meslek okullarının “üretim üssü” olması için çalıştıklarını “Okullarda üretim yapılması, ekonomiye katkı sağlaması için gerekli yasal düzenlemeleri yaptık. Bir anda üretim yüzde 160 arttı. Biz artık okul sıralarımızı kendi okullarımızda üretiyoruz. Türkiye’de üç boyutlu yazıcı üreten meslek liseleri var. Yazıcı ihtiyacımızı da buradan karşılıyoruz. Ekonomiye doğrudan katkımız okulların üretim üssü olması. Mesela, Bursa’dan, elektrikli otomobil üretmek için taleple geldi” ifadeleriyle açıkladı.

“Stadyumlar yılda 25 gün açık tesisler, orada duruyorlar ama boşlar”

Selçuk, istihdama ihtiyaç duyulan her alanda yeni okulların açılacağını söyledi ve bunun için stadyumların da kullanılacağını “Nerede açık varsa oraya yöneliyoruz. Türkiye’nin futbol hakemliğine ihtiyacı var, hakem yok. Futbol Federasyonu ile bir protokol imzaladık, eylül ayında hakemlik okulu açılıyor. Mesela, çim teknisyenliği büyük ihtiyaç, ama okulu yok. Bu alanda bin 500 elemana ihtiyaç olduğu söylendi, bunun okulunu da açacağız. Stadyumların içine okullar açacağız. Stadyumlar yılda 25 gün açık tesisler, orada duruyorlar ama boşlar. Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile çalışma yaptık, illerdeki stadyumlar içine okullar açacağız. Bununla paralel futbol, basketbol için de okullar açacağız. Bunların dışında Konya ve Tokat’ta iki tane yeni nesil tarım lisesi kuruyoruz. Sistemi şöyle çalıştırıyoruz. Ortalama 100 öğrenci alırız, bir okulu kurarız, bunu yaygınlaştırırız. Önce pilotunu yapıyoruz, sonra Türkiye’ye yayıyoruz” diyerek açıkladı.

“Şimdi isteyen fabrikasının içine ya da otelinin içine okul kurabilir”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni düzenlemeyle birlikte özel sektördeki fabrikatörlerin fabrika içine bile okul açma fırsatı elde edeceğini söyledi ve bu planlamayı da “Özel sektör kendi fabrikasının içine meslek eğitim merkezi kuramıyordu, öğretmen sağlayamıyordu. Yasa buna imkan tanımıyordu. Bir yıldır biz kuruyorduk. Mesela, otellerin içine okullar açtık; 11 tane böyle okul var. Yasayı değiştirdik; şimdi isteyen fabrikasının içine ya da otelinin içine okul kurabilir. Bu okulların sayısı hızla artacak. Vergi desteği var, öğrenci başına 5 bin lira ile 7 bin lira arasında destek var” ifadeleriyle netleştirdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Stadyum ve fabrikalara okullar açılacak!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin