SPPD Kuruluyor

sppd derneği
sppd derneği
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Su yalıtımı ve endüstriyel kaplama teknolojilerinde ek yersiz uygulamalarla öne çıkan polyurea ve sprey poliüretan paydaşları uzun yıllar ısrarlı çalışmaları sonucunda bir dernek çatısı altında örgütleniyor. Kısa adı SPPD olacağını öğrendiğimiz derneğin tam adı ise şöyle; SPREY POLİÜRETAN VE POLİÜRE DERNEĞİ.

İlk toplantısı 200 ü aşkın sektör temsilcisi ile gerçekleştirecek olan dernek, güçlü bir katılım ile kurulacak ve sektörde hammadde ve uygulama ölçeğinde önemli hizmetlere imza atacak.

Türkiye’de 90’lı yılların ortalarında başlayan püskürtme sistem uygulamaları geçtiğimiz 20 yılda önemli gelişmelere imza attı. Bu gelişmeler yaşanırken elbette her sektörde olduğu gibi poliüretan ve polyurea sektöründe de standart dışı uygulamalar gerçekleşti. Söz konusu uygulamalar hem sektöre hem de ürünlere zarar vermeye başladı. Bu noktadan sonra dernek kurmanın elzem hale geldiğini düşünen bazı sektör temsilcileri geçmişte de birkaç girişimde bulunmuş fakat bu girişimler bir dernek oluşumuyla sonuçlanmamıştı. Şimdi çok daha kalabalık ve kararlı bir grupla daha kurumsal bir yaklaşımla dernek kuruluyor. Derneğin ilk amaçlarında biri polyurea ve poliüretan ürünlerin bilinirliğini ve kullanımını arttırmanın yanında standart dışı uygulamaların önüne geçebilmek.

Bu hedefle dernek en kısa sürede sertifika çalışmalarına başlayacak. Sektörün beklentilerini karşılayacak teknik düzeydeki ürünlere laboratuvar testleri sonucu uygunluk belgesi çıkartılacak. Diğer taraftan milli eğim bakanlığı ile yürütülecek çalışmalar sonucunda uygulayıcı firmalara da uygulayıcı sertifikası çıkartılacak. Büyük bir tanıtım faaliyeti ile bu sertifikalara sahip olmayan üretici ve uygulayıcılar tecrit edilecek.

Dernek kurulumu sürecinde 2000’li yıların başından buyana yoğun emek veren sektörün öncü firmalarında Yalıtım Uzmanı İZOBEDEL ile gelişmeleri konuştuk.

izobedel
izobedel

SON SÖZ: Merhabalar sektörünüz son haftalarda çok hareketli, sizde İzobedel olarak sektörün en eskilerinden birisiniz sektörünüzün gelişim sürecini özetler misiniz?

İZOBEDEL: Yapı sektöründe faaliyet yürütmek amacıyla 1994 yılında şirketimiz kuruldu. Kriz dönemiydi ve kriz fırsatlarını değerlendirmek istiyorduk. Yalıtım sektörünü bu atmosferde keşfettik kriz demek tasarruf demekti. Isınma giderlerinde tasarruf sağlamak isteyen endüstriyel kuruluşlar iyi bir ısı yalıtım malzemesi arıyorlardı. Bizde püskürtme sistemlerle tanıştık ve uygulamaya başladık. Türkiye’de sadece üç uygulayıcı firma vardı. Onlarda henüz başlamışlardı. Şimdi çok şükür sektörün belirleyici firmalarından biriyiz ve Türkiye genelinde 300 uygulayıcı firmadan söz edebiliriz. Ebette her gelişen sektör gibi bizim sektörde de standart dışı uygulamalar ortaya çıkmaya başladı. Öncelikle bizim ses yalıtımında kullandığımız 28 yoğunluklu köpükle ısı yalıtımı yaptığını iddia eden firmalar ortaya çıktı. Bunlar bizim bir metrekarede kullandığımız hammadde ile 3 metrekare kaplamaya başladılar. Kullandıkları ürün ısı yalıtımı yapmıyordu. Bu beraberinde fiyat tutarsızlıklarını getirdi. Şimdi bakıyoruz kullanılan köpükler 28 yoğunluk bile değil. 15 yoğunluk malzeme ile sprey poliüretan köpük uygulaması yapılıyor. O dönemde üreticilere bile ısı yalıtımı bu yoğunluk malzemeyi ürettiremezdiniz. Standart dışı üretimler baş göstermeye başlayınca bizde dernek fikri oluştu. Ancak hem sayımız çok azdı hem de aslında bir sektör değildik.

SON SÖZ: Herhangi bir girişiminiz oldu mu o dönemde?

İZOBEDEL: O dönem için sadece fikirsel düzlemde kaldı. Bir süre sonra İZODER kuruldu ve bizde İZODER içinde bir masa oluşturduk. Ancak yine de top yekun bir çalışma olmuyordu. 2000’lere geldiğimizde durum biraz daha farklıydı. Yapı sektörü tarafından uygulamalarımız fark edilmişti ve artık biliniyorduk. 2000’lerin ortalarına doğru dernek kurma girişimimiz oldu. Sınırlı ve kapalı bir grupla çeşitli görüşmeler yaptıysak ta sonuca ulaşamadık. Bu arada tabi rekabet artıyor ve standart dışı uygulamalarda hız kazanıyordu. Toparlarsak bu nisan ayında yapılacak olan toplantı Türkiye’de Sprey poliüretan ve polyurea ürünleri ve uygulamalarıyla ilgili 3. Ciddi dernek kurma girişimidir.

Polyurea tabancası
Polyurea tabancası

SON SÖZ: Bu sefer ne değişti de siz dernek kurulacağından bu kadar eminsiniz?

İZOBEDEL: Size önemli bir göstergeyi paylaşalım. Standart dışı üretim yapan bazı üretici firmalar uygulama yapan bazı sektör temsilcisi firmaları arayıp bu toplantıya katılmaması yönünde baskı oluşturuyorlar. Tek başına bu bile derneğimizin fiilen kurulduğunu gösteriyor aslına bakarsanız. Ancak bizim dayanağımız elbette bu tür olaylar değil. Bir kere sektörde faaliyet yürüten üretici ve uygulayıcı firma sayısı çok artmıştır. Deneğin oluşturacağı etik kurallar ve denetimler neticesinde gelişecek rekabet ortamına ihtiyaç çok yüksektir. İster milli üreticiler olsun isterse çok uluslu işletmeler olsun küçüğünden büyüğüne bütün firmalar bu süreci samimiyetle destekliyorlar.

SON SÖZ: 7 Nisan günü nasıl bir atmosfer olacağını düşünüyorsunuz?

İZOBEDEL: Açıkçası sabah Green Park Hotel’de 10:00’da başlayıp akşam 17:00’ye kadar devam edecek bir toplantı organize ediyoruz. Bu süre yetmeyecektir. Katılımcı sayısı 200’ün üzerindedir. Her firma 5’er dakika söz alsa 1000 dakika yapıyor ki bu süre bir gün için yeterli değil. Yine de heyecan dolu bir gün yaşayacağımızı düşünüyoruz.

SON SÖZ: Sprey Poliüretan Poliüre Derneği ile ilgili görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler?

İZOBEDEL: Biz teşekkür ederiz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
SPPD Kuruluyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin