NELER OLUYOR GÜMRÜKLERDE?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

NELER OLUYOR GÜMRÜKLERDE! GÜMRÜK MÜŞAVİRLERİ ADAYLARINA ACİZANE TAVSİYELER

Son zamanlarda sıkça duymaktayız,Gümrük Müşavirliği sınavlarına hazırlık kursları diye adeta yeni bir sektör oluştu.Aklıma hep takılır bu kursları verenler kimdir ? kaç senelik müşavirdir? kursiyer başına ne kadar alıyorlar? diye.

Sordum soruşturdum iyi para kazanıyorlar tabii ki kaynakları saf ve konuya na hakim müşavir adaylarımızın çok fazla  olması….

Bu kurslara katılan bazı arkadaşlarımızla konuştum . Size bu kurslarda gümrük müşavirlerinin sorunları nedir , borç harç içinde yüzen ,vergi borcundan dolayı nefes alamayacak durumda olan hatta mahkeme kapılarında sürünen, hatta hapiste olan müşavirler var mı yok mu bunları  anlatıyorlar mı bu kurslarda diye…

Aldığım cevap şaka gibiydi ..Çocuk bana abi şakamı yapıyorsun dedi !!! Halbuki ben ciddiydim

Bu cevap üzerine bu yazıyı yazmaya karar verdim .

Değerli Gümrük Müşaviri adayı arkadaşlar Tıp doktoru olabilmek için 8 sene okumanız lazım.Avukat olabilmek için 4 yıllık lisans derecesine sahip olmanız lazım,Mühendis olabilmek için yine 4 yıl,Genel olarak bu süre bir çok meslek dalında 4 yıl olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gelelim Gümrük Müşaviri olma şartlarına;

İlk şart,

4 yıllık lisans eğitimi veren Hukuk ,İşletme ,İktisat, Endüstri Mühendisliği vb bölümlerden mezun olmanız gerekir .Yani Türkçe meali çok başarılı bir öğrenci iseniz hiç sene kaybınız olmaması durumunda 4 yıl mesela İşletme fakültesinde okudunuz ve kafadan 4 sene  gitti hayatınızdan.Ha bir de yabancı dil hazırlık sınıfı vardı koyun üstüne 1 sene daha etti size 5 sene.

Şimdi Üniversiteden kurtuldunuz dönüp geriye baktığınızda gençliğinizden  5 yılınız gitti.

Bir gümrük müşavirinin yanına gittiniz hatır rica ile  işe girdiniz. İlk yapmanız gereken Gümrük Müşavir yardımcısı belgesi almanız ilk hedef bu ama  onu da öyle gel al deyip vermiyorlar öncelikle 1 yıl süre ile sigortalı personel olarak bir Gümrük Müşavirinin maiyetinde çalışmanız gerekiyor.Gitti mi bir sene daha oldu mu 6 sene.Sonra hadi dediler şimdi girebilirsin Gümrük Müşavirliği sınavına .

Çok başarılı bir öğrencisin ilk sınavda kazandın. Aferin sana şimdi B karneli Gümrük müşavir yardımcısısın. Ama dur daha bitmedi …

Karnenin sana ulaşması imtihan sonucundan sonra ki aynı hafta olmuyor. Bazen 6 ayı buluyor.6 ay çabuk geçer. Bitti geçti gittin aldın karneni.Etti mi sana 6.5 yıl.

Peki şimdi Gümrük Müşavir yardımcısısın.

Ne yapacaksın hemen söyleyeyim .Bir gümrük firmasında ortalama 2200 TL ile 3000 TL arasında rakamlarla kabiliyetine göre ( 2018 takvim yılı rakamı) işe başlarsın.

Peki kimdir Gümrük Müşavir yardımcısı nedir görev ve yetkileri?

Gümrük Müşavir yardımcıları  gümrüklerde tek başlarına iş takibinde bulunamaz,Nokta.

Bakın en önemli husus bu tek başına hiçbir işlem tesis edemezsin.

Kendi adına şirket kuramaz kendi adına  fatura düzenleyemezsin .Gümrük müşavir yardımcıları, beyanda bulunmak üzere muayenelerde gümrük müşaviri yerine hazır bulunabilir ancak, mal sahiplerine yapılacak tebliğleri dahi imza edemez kabul edemez ve onların adına sözlü veya yazılı istek veya itirazda bulunamaz.Vekaletnamede ismi  olmak kaydıyla gümrük işlemleri bitirilmiş eşyayı geçici depolama yeri veya antrepodan çıkarabilir, eşyanın incelenmesine yönelik her türlü işlemlerde hazır bulunabilir. Gümrük müşavir yardımcılarının fiil veya hareketlerinden doğacak mali sorumluluk gümrük müşavirlerine aittir görüleceği üzere bu elinizdeki belge ile Gümrük müşavirinin yardımcısı olarak onun nezaretinde işlem takip edersiniz o kadar.

Gümrükleme ofisi açamaz, dolaylı temsil yoluyla kendi adınıza beyanname açamaz iş takip edemezsiniz.

Diyeceksiniz ki bu şekilde B karneli bir sürü ofis var evet doğru onun sorumlusu bu insanlara müsama gösteren, görmezden gelen memurlardır.Yetkililerdir.

Bu Suçtur ve bu suç ile ilgili gerekli yerlere zaman zaman şikayetlerimiz zaten oluyor.Ama aynı tas aynı hamam hiçbir şey değişmiyor.Bakın bu suç olarak tanımladığımız olayı ben örneklendirmeye çalışayım ki herkes anlasın.

Bugün Hukuk fakültesi mezunu olmayan birisinin ofis açıp Avukatlık yaptığı veya kahve köşesinde pinekleyen bir serserinin ofis açıp diş doktorluğu yaptığı  nasıl ki görülmüş bir şey değilse aynı şekilde Gümrük Müşaviri belgesi olmayan kişilerin de bu işi yapması kabul edilemez lakin yüzlerce bu şekilde gümrükleme  ofisi var ve Gümrük memurları bu konuda nedendir bilinmez bu suça susarak  yetkisiz iş takibine sessiz kalarak ortak olmaktadırlar

Neyse konumuza dönelim,

6.5 Seneniz sadece Gümrük Müşavir yardımcısı olabilmek için gitmiş oldu anlayacağınız. 6.5 senenin karşılığında sadece Gümrüğe girebilirsiniz. Yani Gümrüğe gittiğinizde bir kimse size hooop kimsin nereye gidiyorsun gümrük dairesinde ne işin var diyemez. Bakın bu da önemli ilerleyen paragraflarda önemini anlayacaksınız.

Dediniz ki yok bu müşavir yardımcılığı beni kesmedi hayalim bu değildi ben Gümrük Müşaviri  olacağım dediniz.  A belge alacağım,İşte o gün yine 1 yıl daha staj yaptığınızı sigortalı olarak bir müşavir yanında çalıştığınızı belgelemeniz gerekiyor.. Gitti 1 sene daha oldu mu 7.5 sene.Ha bir de bazen yeterli sayıda  kriterleri sağlayan katılım olmaz ise her sene sınav yapılmıyor ee ne yapacaksınız bekleyeceksiniz.

Girdiniz sınava.

Çok başarılısınız ilk girişte benim gibi kazandınız diyelim. Bu arada reklamımı yapayım benim girdiğim sene yaşım 21 idi.2980 kişi sınava girmiş 23 kişi A belge sınavını kazanmıştı. Son on yıldır ise 500 kişi giriyor 450 kişi ne hikmetse sınavı kazanıyor J) aslında kalan 50 kişiye de kontenjan tanınıp A belge verilmeli ki daha çabuk ayağa düşsün meslek.Herkes rahatlasın…Hadi hayırlı uğurlu olsun .

Artık Gümrük Müşaviri oldun size göre artık zengin oldunuz dimi J Ahh Güzel kardeşim ahhh keşke hayat senin sandığın kadar toz pembe  olsa.

Devam edelim;

Önünde iki seçenek var.Bir gümrükleme şirketine resmiyette ortak ama esasında maaşlı eleman olarak gireceksin şimdi kafalar karıştı nasıl yani diye sorduğunuzu düşünebiliyorum.

Resmiyette ortaksın ,çünkü müşavirlik firmalarına A karnesi olanlar ortak oluyor olmak zorunda  ve ondan sonra o firma adına dolaylı temsil yoluyla beyannamelere imza atabiliyorsun.

Yanı adam senin kaşına gözüne değil imzanı kullanabilmek için seni ortak ediyor. Hissen bazen 1 bazen 5 göstermelik hisse verirler ama onu sana verirken de elinden senet ya da boş  imzalı belge alıyorlar hisseyi iade edeceğine dair..

Attın imzayı aldın hisseni 1 artık sözüm ona patronsun ..!

Peki patron olduktan sonra  maaş ne kadar ?

Maalesef 2018 senesi itibarı ile 4 milyara imza atan atmak zorunda kalan  müşavirlerde var mesleğin değerini bilip ayaklar altına düşmesin diye en azından dik durup burada imkanlar söz konusu  7.500 TL altında imza atmam diyebilenler de var..

10 bin lira alabilenler de varmış ama ben hiç görmedim tanımadım öyle bir müşavir.Neyse hadi dik durdun 7000 lira maaşa anlaştın.Bu arada 4 bin liraya maaş alan arkadaşlar kızmasın bana ben doğruları ve olması gerekenleri yazıyorum.Bir gün anlarsınız beni ama ben sizin hakkınızı arıyorum.Umarım karşımda değil yanımda olursunuz bu mücadelede.

Neyse,

Şirkete ortak oldun. Oldun ama patron gibi odan bile  yok ha . 75 cm en 100 cm boy bir masa verdiler sana üzerinde de sorumlun olarak ya B karne sahibi hatta karnesiz, hiçbir vasfı olmayan bir amirin olacak senin müdürün konumunda.Sana akıl verecek talimatlar yağdıracak ,mailer atacak seni herkesle bir CC ye koyacak !Hatta kafasını bozarsan çok bilmişlik yaparsan seni işten bile kovar ha ona göre.

Diyeceğim o ki ,

8 sene uğraşıp Gümrük Müşaviri olduktan sonra  onuruna yedirebiliyorsan vasıfsız birinin senin bilgi beceri konum olarak  altında olan biri ile çalışmayı hatta onun akıl verip sana talimatlar yağdırmasını sıkıntı yok kardeşim çalış ay sonu al paranı.Çatır çatır ye 5 milyarını :))

Bugün sözde kurumsal bir çok gümrükleme  firmasının şube müdürleri bölge müdürleri hatta kimisinin Genel Müdür yardımcılarını araştırın bir çoğunun  A belgeli gümrük müşaviri olmadıklarını göreceksiniz.Son çıkan tebliğ ile her ne kadar şube müdürlerinin müşavirlerin olması zorunluluğu getirildi ise de bu evrak üstünde kalmaktan öteye geçemedi.Evrak üstünde şube müdürü misal Bülent olsun ama uygulamada asıl müdür Ahmet bey….(İsimler faraza)

Gelelim ikinci seçeneğinize.

Yok dediniz ben dik duracağım kendi ofisimi açacağım.Kendi işimin patronu olacak el alemin müşterisine imza atmak yerine kendi gerçek müşterimin beyannamesini imzalayacak ve helalinden ekmeğime bakacağım dediniz.Öncelikle sizi cesaretinizden dolayı tebrik ederim. Ufacık 5 metrelik bir tekne kıçında 20 beygir gücünde motoru ile okyanusu geçmeye karar verdiğiniz için. Helal olsun size.

Şimdi diyeceksiniz gene ne oldu !

Anlatayım kıymetli meslektaş adayım anlatayım…Ofisi kurdun ortalama bir ofisin kuruluş maliyeti + Gümrük programı + kira + en az iki elaman+ mobilya ıvır zıvır kafadan 50 bin TL  canlı paran gitti.Yani önce 8 senen gitti şimdi de 50 bin TL paran gitti. ..

Sağlık olsun ,Allah büyük dedin iş bulurum müşteri bulurum kazanırım dedin. Hadi diyelim şansın yine yaver gitti ve başladın firmalara saldırmaya en yakın tanıdığının fabrikasına gittiğinde alacağın ilk cevap eskiden beri çalıştığımız gümrükçü var memnunuz ve şu an bir değişiklik düşünmüyoruz ama olası sıkıntıda problemde  ilk sizi arayacağız der balon gibi üfürüp  sizi bir  şişirir gönderirler.:)

Nasılsa binlerce fabrika var değil mi bu olmadı başkası olur dediniz umut yiğidin suyu ekmeği  dedin başladın saldırmaya aman Allah’ım işte o gerçekle ilk kez tanışıyorsun.

Gittiğin her fabrika sana isimleri piyasada belli olan malum yapıların desteklediği  gümrük şirketleri ile çalıştıklarını  ve en önemlisi o Gümrük Müşavirliği şirketinin asgari ücret tarifesinin 65 altında fiyata iş yaptırdıklarını yanı 100 lira alman gereken işten 35 lira alıp 100 lira fatura kesip yıl sonu da kazanmadığın o paranın kurumlar vergisi cart curt vergisini ödeyeceğin bir tablo ile karşı karşıya kalırsın.

Hadi çık işin içinden çıkabilirsen.Vallahi biz 5 müşavir kafa kafaya verdik çıkamadık.

Şu anda bu finans kaynağı  belli  olmayan 25 sene öncesine kadar ismini bile duymadığımız bu firmalar fiyat kırmakla da kalmıyor senin müşterini finanse ediyor diyeceksin ki nasıl?

Bu arada aklıma gelmişken bir soru sorayım bu makale bitince düşünmeniz için.

15 TEMMUZ sonrası yüzlerce fabrikaya devletimiz el koydu. TMSF o fabrikalara CEO atadı ve halen o fabrikalar TMSF çatısı altında iştigallerine devam ediyorlar..İyi oldu bence..Onlarca operasyon yapıldı bu fabrikalara el konuldu ve fabrika sahipleri halen ceza evinde. Ne bileyim polis asker hakim savcı doktor öğretmen birçok insan tutuklandı peki neden hiç gümrüklerde iş yapan gümrük firmalarına Uluslar arası Nakliyecilere antrepolara operasyon yapılmadı !!!

Yani TMSF tarafından el konulan o fabrikaların Gümrük işlerini uluslar arası taşıma ve antrepo işlerinin takibini UZAYLILAR MI YAPTI !!! BİRİLERİ YAPTI değil mi J

Ha işte o birileri tam da makalemde bahsettiğim 65 kırım yapan 6 ay vade yapan müşterilerimizi aylık 1 trilyona kadar finanse eden firmalar olabilir mi acaba?!

Bu firmalara operasyon neden yapılmıyor? !!

Neyse konumuza dönelim.Gittin zar zor bir müşteri buldun.Müşteri akraban bile olsa kurnazdır. Der ki benim işimi falan gümrükleme 65 iskonto ile yapıyor sen kaça yapacaksın onlar 6 ay vade yapıyor sen kaç ay yapacaksın onlara ben 6 ayda bir para ödüyorum sen kaç ay beni finanse edeceksin diye yekten sorar. Biraz örnekleyelim bu durumu ki IQ seviyesi düşük olanlar dahi anlayabilsin…Onlarla aynı şartlarla bu işi yaparım dedin ve aldın üçün birini ayy pardon aldın işi!!!

O firmanın limana misal 10 konteyner malı geldi. İlk yapmanız gereken nedir ordino alınacak, Acenteye gittin lokal masraflar ve ordino bedeli adı altında ödemen gereken rakam misal 10 bin lira. Bu parayı ödemeden ordino alamaz ordino alamazsan işe başlayamazsın.İşe başlayamazsak bu gümrükçü işi beceremedi gecikti derler  dakika bir gol bir adın kötü gümrükçüye beceriksiz gümrük müşavirine  çıkıverir.İşte bu adı herkesçe bilinen minareyi kılıfına uyduran , etik değerlerden yoksun sözde kurumsal firmalar ne yapıyor tıkk diye ödüyor alıyor ordinoyu. İlk finans desteği ordinoyu  alırken başladı.Çünkü adamların parası var.

Durun daha bitmedi malın ithalatını yaptın malı çekeceksin gümrük vergisi  ödemen lazım kaç lira tuttu vergi farzı misal 60.000 TL tuttu. Bu sözde kurumsal firmalar tıkkkk diye o vergiyi de ödüyor bitmedi şimdi limandan malı çekmen lazım limana ardiye bedeli yatacak o da nereden baksan 10 konteyner için 15-20  bin den aşağı değildir .

Haaa ne oldu şimdi  gittin bir müşteri buldun zarla zorla bir beyanname imzaladın cebinden çıkan para 85 bin TL. Peki bu işin nihayetinde komisyon faturanı kestin kaç lira resmi rakamlara göre en az 3 bin TL kestin diyelim.Yani 85 bin TL para bağladın 3 bin TL’ lik hizmet faturası kestin 65 iskonto yaptın eline geçen rakam 1050 TL …

85 bin TL bağladın 1050 TL kazandın..Bu 85000 + 1050 = 86.050TL alacağın içinde kimisi 3 ay vade yapıyor kimisi 6 ay….Sen kaç ay vade yapacaksın ki onlara fazla vade yapmalısın ki adam seni tercih etsin !!! Hadi diyelim ciğer yedin yiğitliğin tuttu dedin ki 7 ay vade yapıyorum yani Türkçe meali 85 bin lira para bağladın bir işe 1050 TL kazanacaksın ama kendi paranı almak için 7 ay bekleyeceksin.

Eveeett kardeşim şimdi ne olacak ofisi kurdun 50 bın TL ye. Şansın yaver gitti büyük müşteri de buldun ama bak o bulduğun müşterinin sadece bir ithalat işlemi  için harcadığın rakam 86.050 TL şimdilik.Telefon çaldı aynı müşterinin şimdi de 5 konteyneri geldi hayda ne yapacaksın nereden bulacaksın parayı.!

Yani diyeceğim o ki şu anda ülkemizde gümrükleme işi bazı baronların elinde tekelleşti.

Onlar iyi gümrükçü oldukları için ya da mevzuata çok hakim oldukları için büyümediler para gücü ile büyüdüler ve piyasayı ele geçirdiler. Gümrükler bir ülkenin kalesidir ve o kale şu an birilerinin maalesef tekelinde.O birileri senede 300 bin  hatta 500 bin beyanname yaparken onlara imza atan müşavirlerin aldıkları en baba maaş 6 bin lira..!

Gördüğün gibi değerli meslektaş adayım ,bu meslek böylesi büyük sorunlara sahip iken sana kurs veren abilerinin hiç biri sana neden bu gerçekleri anlatmaz onu da sorgulamanı isterim.Bu  bahsi geçen sözde büyük ve sizlerin en iyi gümrük firmaları diye isimlendirdiğiniz

Firmaların finans kaynakları ,masraf faturaları, kestikleri faturalar, iade faturalar, SÖZDE kusurlu hizmet faturaları, konferans seminer vs adı altında müşterilere ödenen çakma hizmet bedelleri, nakliye faturasına sıkıştırılan gümrük masrafları malum şirketlerde çalışan Şube müdürleri ve eşlerinin ve şirket yönetim kurulu üye ve eşleri ile çocukları üzerindeki hesap hareketleri incelenmelidir.

Mesela şuradan başlanabilir

Orta ölçek bir gümrük firması Ayda kaç dosya yapıyor kaç eleman çalıştırıyor devletimize ne kadar vergi ödüyor.Dönün şimdi senede yüzbin ve üstü beyanname yapan şirketlere bakın kaç eleman çalıştırıyor ne kadar vergi ödüyor?İşte bunu yapınca hem istihdam kaybını hem de vergi kaybını net olarak göreceksiniz.

Gene Neyse diyorum;Bak Meslektaş adayı kardeşim ,sana tavsiyem 8 senene ve parana en önemlisi hayallerine sahip çık ve bence başka bir meslekte şansını kullan .Çok samimi söylüyorum, yaşım 30 olsaydı  bir meslek seçmenin arifesinde olsaydım kesinlikle bu mesleği seçmezdim.8 sene okuyacaksan git Tıp doktoru ol güzel kardeşim yazıktır sana…

Ben az diyeyim siz çok anlayın,

Genç kardeşlerim ,devletimiz  piyasayı ele geçiren malum  şirketlere müdahale etmezse veya bu tekelleşmenin önü kesilmez ise samimi söylüyorum Gümrük Müşavirliği mesleğinin ömrü 10 seneyi geçmez.

Bir meslek bitiyor haykırıyorum buradan …Sevgi ve saygılar sunuyorum…

ALPER SUNAÇOĞLU (Gümrük Müşaviri)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eveeett kardeşim şimdi ne olacak ofisi kurdun 50 bın TL ye. Şansın yaver gitti büyük müşteri de buldun ama bak o bulduğun müşterinin sadece bir ithalat işlemi  için harcadığın rakam 86.050 TL şimdilik.

 

Telefon çaldı aynı müşterinin şimdi de 5 konteyneri geldi hayda ne yapacaksın nereden bulacaksın parayı.!

 

Yani diyeceğim o ki şu anda ülkemizde gümrükleme işi bazı baronların elinde tekelleşti.

 

Onlar iyi gümrükçü oldukları için ya da mevzuata çok hakim oldukları için büyümediler para gücü ile büyüdüler ve piyasayı ele geçirdiler. Gümrükler bir ülkenin kalesidir ve o kale şu an birilerinin maalesef tekelinde.

 

O birileri senede 300 bin  hatta 500 bin beyanname yaparken onlara imza atan müşavirlerin aldıkları en baba maaş 6 bin lira..!

 

Gördüğün gibi değerli meslektaş adayım ,bu meslek böylesi büyük sorunlara sahip iken sana kurs veren abilerinin hiç biri sana neden bu gerçekleri anlatmaz onu da sorgulamanı isterim.

 

Bu  bahsi geçen sözde büyük ve sizlerin en iyi gümrük firmaları diye isimlendirdiğiniz

 

Firmaların finans kaynakları ,masraf faturaları, kestikleri faturalar, iade faturalar, SÖZDE kusurlu hizmet faturaları, konferans seminer vs adı altında müşterilere ödenen çakma hizmet bedelleri, nakliye faturasına sıkıştırılan gümrük masrafları malum şirketlerde çalışan Şube müdürleri ve eşlerinin ve şirket yönetim kurulu üye ve eşleri ile çocukları üzerindeki hesap hareketleri incelenmelidir.

 

Mesela şuradan başlanabilir

 

Orta ölçek bir gümrük firması Ayda kaç dosya yapıyor kaç eleman çalıştırıyor devletimize ne kadar vergi ödüyor.

 

Dönün şimdi senede yüzbin ve üstü beyanname yapan şirketlere bakın kaç eleman çalıştırıyor ne kadar vergi ödüyor

 

İşte bunu yapınca hem istihdam kaybını hem de vergi kaybını net olarak göreceksiniz.

 

Gene Neyse diyorm

 

Bak Meslektaş adayı kardeşim ,sana tavsiyem 8 senene ve parana en önemlisi hayallerine sahip çık ve bence başka bir meslekte şansını kullan .

 

Çok samimi söylüyorum, yaşım 30 olsaydı  bir meslek seçmenin arifesinde olsaydım kesinlikle bu mesleği seçmezdim.8 sene okuyacaksan git Tıp doktoru ol güzel kardeşim yazıktır sana…

 

Ben az diyeyim siz çok anlayın,

 

Genç kardeşlerim ,devletimiz  piyasayı ele geçiren malum  şirketlere müdahale etmezse veya bu tekelleşmenin önü kesilmez ise samimi söylüyorum Gümrük Müşavirliği mesleğinin ömrü 10 seneyi geçmez.

 

Bir meslek bitiyor haykırıyorum buradan …

 

 

Sevgi ve saygılar sunuyorum…

 

 

 

ALPER SUNAÇOĞLU

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
NELER OLUYOR GÜMRÜKLERDE?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin