Çiftçi Protestoları Avrupa’ya yayıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Avrupa’da artan maliyetler çiftçileri sokağa döktü. Çiftçi protestoları büyüyor.

Çiftçiler, çiftçiler, yüksek maliyetlere, bürokrasiye ve AB üyesi olmayan ülkelerden gelen rekabete karşı protesto eylemleri yapıyorlar.

Protestocu çiftçiler geçtiğimiz Perşembe günü Avrupa Birliği’nin kalbine inerken, bloktaki liderler Ukrayna için yeni finansman üzerinde anlaşmaya vardıkları önemli bir toplantı düzenlediler .

Göstericiler, zirvenin yapıldığı Avrupa Parlamentosu’nun önünde toplanmadan önce, sabahın erken saatlerinde traktörleriyle Brüksel’e akın etti. Çiftçiler korna çalarak, yumurta fırlatarak ve ateş yakarak protesto gösterisinde bulundular. Ülkenin dört bir yanından gelen konvoylar bir araya gelmeden önce, tüm hafta boyunca bir avuç dolusu traktör AB Parlamentosu’nun yakınına park edilmişti.

Protestoculardan bazıları parlamento binası önünde nesneleri ateşe verirken, bazıları da “Çiftçi yoksa, yiyecek de yok” sloganlarının yer aldığı pankartlar taşıdı.

Polis geçen Perşembe günü yaptığı açıklamada, planlanan gösteri için Belçika’nın başkentinde yaklaşık 1000 traktörün beklendiğini belirterek, bölgedeki “trafik sorunları” konusunda uyarıda bulundu.

TOPSHOT - 1 Şubat 2024'te çekilen bu fotoğraf, genel çiftçiler sendikası ABS (Algemeen Boerensyndicaat) tarafından büyümek, üretmek için daha iyi koşullar talep etmek üzere Brüksel'in Avrupa bölgesinde düzenlenen bir protesto eylemi sırasında Belliard Caddesi'ndeki binalar arasındaki sıra sıra traktörleri gösteriyor. ve Avrupa Konseyi toplantısı gününde uygun bir gelir elde etmek.  (Fotoğraf: HATIM KAGHAT / Belga / AFP) / Belçika OUT (Fotoğraf: HATIM KAGHAT/Belga/AFP, Getty Images aracılığıyla)

Perşembe sabahı Brüksel’de sıra sıra traktörler yolları tıkadı. Hatim Kaghat/Belga/AFP/Getty Images

Belçikalı çiftçiler, fiyat baskıları, vergiler ve yeşil düzenlemeleri, Avrupa çapındaki çiftçilerin paylaştığı şikayetleri protesto etmek için traktörleriyle genel merkezi bloke ederken, insanlar Avrupa Birliği genel merkezinin önünde protesto gösterisi yapıyor, Brüksel, Belçika 1 Şubat 2024. REUTERS/Yves Herman

Ukrayna’ya yardım konusunda önemli bir toplantı yapılırken Avrupa Birliği genel merkezinin önünde kaotik sahneler yaşandı. Yves Herman/Reuters

AB tarım sorunları zirvenin gündeminde yer almasa da, göstericiler şikayetlerinin dinlenmesi için bloğa baskı yapmayı amaçlıyor.

Çiftçiler, kendilerine yeterince ücret ödenmediğini, vergiler ve çevre kısıtlamaları nedeniyle boğulduklarını ve Ukrayna’dan ucuz tarım ithalatı da dahil olmak üzere, yurt dışından haksız rekabetle karşı karşıya kaldıklarını söyleyerek bloğun ortak tarım politikasını belirleyen kuralların gevşetilmesi çağrısında bulundu.

AB, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi üzerine Ukrayna’dan yapılan ithalatlara uygulanan kota ve vergileri kaldırdı.

İngiltere’deki Lancaster Üniversitesi’nde kıdemli ekonomi hocası Renaud Foucart, CNN’e protestocu çiftçilerin 2 önemli sorunu olduğunu söyledi.

Bunlardan biri, çoğunlukla Doğu Avrupalı ​​çiftçilere yönelik olan, Ukrayna’dan pazara giren buğday ve diğer birçok tarım ürününün haksız rekabet olacağı korkusu ve bunun için bir miktar korumacılık almak istemeleri.

Foucart’a göre Batı Avrupa ülkelerindeki çiftçiler için asıl sorun, AB Yeşil Anlaşması kapsamında uygulamaya konulan ve onlara ekstra maliyet ve düzenlemeler getireceğini söyledikleri çevresel önlemler.

“Bu çiftçiler bundan bir çeşit muafiyet, bir çeşit tazminat almak istiyorlar.”

Belçika Başbakanı Alexander De Croo çiftçilerin kaygılarının “tamamen meşru” olduğunu söyledi.

“Gördüğünüz gibi Brüksel’de büyük bir çiftçi protestosu var. Bu konuyu Konsey’de tartışabilmemiz gerekiyor çünkü onların endişeleri son derece meşru.”

“İklim geçişi toplumlarımız için önemli bir önceliktir.”

Zirveye vardığında De Croo, “Çiftçilerimizin bu konuda ortak olabileceğinden emin olmalıyız” dedi.

Avrupa’ya Yayıldı

Spanish farmers block access to the Castellon port during a protest

İspanyol çiftçiler, yüksek maliyetlere, bürokrasiye ve AB üyesi olmayan ülkelerden gelen rekabete karşı düzenlenen protesto sırasında, Castellon, İspanya’da, 7 Şubat’ta Castellon limanına erişimi engelleyen polis memurlarının önünde eylem yapıyor. REUTERS/Eva Manez

Spanish farmers block access to the Castellon port during a protest
İspanya’nın Castellon kentinde, yüksek maliyetlere, bürokrasiye ve AB üyesi olmayan ülkelerden gelen rekabete karşı düzenlenen protesto sırasında İspanyol çiftçiler Castellon limanına erişimi engellerken, bir adam yanan lastiklerin yanında bir pankartın yanında duruyor, 7 Şubat REUTERS/Eva ManezCASTELLON, İSPANYA
Spanish farmers block access to the Castellon port during a protest
İspanya’nın Castellon kentinde, yüksek maliyetlere, bürokrasiye ve AB dışı ülkelerden gelen rekabete karşı düzenlenen protesto sırasında İspanyol çiftçiler Castellon limanına erişimi engellerken, traktörler Mercadona süpermarketinin önüne park edilmiş durumda. REUTERS/Eva ManezCASTELLON, İSPANYA
Farmers protest in Thessaloniki
Yunanistan’ın Selanik kentinde, 3 Şubat’ta bir çiftçi, yüksek enerji maliyetleri ve düşük devlet sübvansiyonlarının yanı sıra son sel felaketinden kaynaklanan tazminat talebine karşı düzenlenen protesto sırasında traktörün üzerinde duruyor. REUTERS/Alexandros AvramidisSELANİK, YUNANİSTAN
Italian farmers' protests against rising costs, green rules
Çiftçiler, fiyat baskıları, vergiler ve yeşil düzenlemeleri, Avrupa çapındaki çiftçilerin paylaştığı şikayetleri protesto ederken, Roma, İtalya yakınlarındaki Vetralla’da, 5 Şubat’ta traktörleriyle Roma’ya ulaşıyor. Pankartta “Cırcır böceği yok, çekirge yok” yazıyor. REUTERS/Yara NardiVETRALLA, İTALYA
Spanish farmers blockade roads near Barcelona

Çiftçiler, fiyat baskıları, vergiler ve yeşil düzenlemelere ilişkin Avrupa çapındaki çiftçilerin paylaştığı şikayetler üzerine düzenlenen protesto sırasında Barselona’ya giderken traktörlerini kullanarak C-33 otoyolunu kapattılar, Barselona, ​​İspanya, 7 Şubat 2024. REUTERS/Albert Gea

Kaynaklar: CNN, Reuters

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Çiftçi Protestoları Avrupa’ya yayıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin