Başkan Şahin Kopenhag’da Mültecileri Anlattı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin,  Dünya Sağlık Örgütü’nün Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da düzenlediği Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Belediye Başkanları Zirvesi’ne katıldı. Başkan Şahin, katıldığı oturumda Suriyeli mülteciler konusunda Pendik’teki çalışmaları anlattı.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı tarafından 12-13 Şubat 2018 tarihlerinde Birleşmiş Milletler Binası’nda (UN City) gerçekleştirilen toplantıda dünyanın farklı yerlerinden belediye başkanları, politikacılar ve teknik uzmanlar bir araya geldi.  Zirveye 37 belediye başkanı, 80 üst düzey politikacı, danışman ve diğer sivil temsilciler katıldı. Toplantıda Paraguay’dan Rusya Federasyonu’na kadar 125 milyon nüfuslu 37 belediye katılımcılar tarafından temsil edildi. Çeşitli oturumlar düzenlenerek Avrupa’daki şehirlerin temel sorunlarına yönelik kent politikaları, planlama ve proje konuları incelendi.

Türkiye’yi SKB temsil etti

Zirveye Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye’deki tek üyesi Sağlıklı Kentler Birliği (SKB) adına Birlik Başkanı Menderes Türel, SKB Encümen Üyeleri Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin,  Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun,  Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli ile Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç katıldı.  Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’e zirvede Belediye Başkan Yardımcısı Sami Divleli de eşlik etti.

Başkan Şahin, mülteciler konusunu anlattı 

Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Göç ve Kent Sağlığı başlıklı oturuma konuşmacı olarak katılarak ülkemizdeki mülteci sorunu konusunda bilgilendirme yaptı. Suriyeli mülteciler için yapılanları eğitim, sağlık ve ekonomik açıdan değerlendiren Başkan Şahin, ilkokul çağında eğitim imkanına kavuşanların yüzde 95’e ulaştığını, sağlıkta yapılan reformlarla mültecilerin de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kadar bu hizmetlerden faydalanabildiğini aktardı. Başkan Şahin, Pendik’teki Suriyeli mültecilerle ilgili bilgileri de paylaşarak sorunları ve çözüm önerilerini dile getirdi.

Kopenhag Belediye Hakları Mutabakatı kabul edildi

Zirve süresince Kopenhag Başkanlar Mutabakatı’yla ilgili görüş ve öneriler dile getirildi, sunumlar yapıldı.  Zirve, belediye başkanlarının Kopenhag Belediye Hakları Mutabakatını kabulüyle sona erdi.  Böylece katılımcılar, kentlerin sağlık ve refahına yönelik çalışmalarını aynı kararlılıkla sürdürmeyi kabul ettiklerini beyan etti.

Orta Asya Ulusal Ağı için tecrübe paylaşımı

Zirve sonrası düzenlenen önemli bir oturuma katılan Başkan Şahin, Rusya’yla birlikte Orta Asya ülkelerinin Sağlıklı Kent Ağı oluşturmaları konusunda tecrübeleri paylaştı. Bu toplantıyla Orta Asya bölgelerindeki sağlıklı şehir yaklaşımlarının geliştirilmesi ve güçlendirilmesi hedeflendi. Toplantıda 2016 yılında Orta Asya’dan DSÖ Avrupa Sağlıklı Kentlere üye olan ilk şehir olan Almaatı şehrinin öncülüğünde Kazakistan’da kurulması istenilen Ulusal Ağ için Rusya Sağlıklı Şehirler Ulusal Ağı ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin deneyimlerinden yararlanıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Başkan Şahin Kopenhag’da Mültecileri Anlattı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin