AYGAD hedef büyüttü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Örnek Resim

Yerel gazeteciliğin daha iyi yerde olmasını sağlamak ve bu konuda çalışmalarıyla yön veren Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti (AYGAD), genel kurulunu yaptı.

AYGAD Başkanlığı görevini yürüten Ahmet Işıkdağ ve yönetimi olağanüstü genel kuruldan sonra yapılan bu seçim ile birlikte güven oyu aldı. Yaptıkları birçok ziyaret ile birlikte derneğin çalışmaları ve yerel basının sorunları ve çözümüne yönelik adımlar atan AYGAD yönetimi, 3 yıl süre ile bu görevini sürdürmüş olacak.

“Yegane temelimiz mesleki saygınlığı arttırmaktır”

Genel kurulun faaliyet raporunu okuduktan sonra bir konuşma gerçekleştiren AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ, cemiyetin hedeflerinden bahsederek “Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti’nin yegane temeli mesleki saygınlığı arttırmaktır. Biz bunu yapmaya çalışırken birçok handikap ve engeller ile karşılaştık. Bunları kimler yaptı diye soracak olursanız bizler, bizlere yaptı. Biz kimlerle mücadele ediyoruz? Eline bir telefon alan, gazetecilikten bir haber olan, 6N1K’nın ne anlama geldiğini bilmeyen, bir habere gönderdiğinizde haberi yazamayan, sosyal medya hesabı açan kişilerle maalesef aynı konumda ve değerdeyiz. Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti’nin görev edindiği yegane temellerden biri kendini Gasteci olarak tanımlatan kişilerden kurtulmaktır. Biz bunlardan kurtulmazsak, mücadele edemezsek, birlikte hareket edemezsek maalesef bu mesleğin ömrü çok uzun olmayacak. Bizim öncelikli görevlerimizden biri yerel basına eğitim verebilecek periyodik hale getirebilecek şekilde süreli eğitim seminerleri düzenleyeceğiz. Sosyal bir tesisi Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti’ne kavuşturmak. Bunun içinde üç aylık bir sürede mücadele ettik. Kısada olsa bir mesafe kat ettik. Gazetelerimizi daha özgür daha sağlıklı, bir yere bağlı kalmadan basabilir miyim, basamaz mıyım endişesini taşımadan bir matbaa sistemi, onun üzerine bir ajans, onun üzerine yönetimi, onun üzerine de konferans salonu ve onun üstüne de yönetim ve kafeteryasıyla bir plaza inşa etmektir. Ardından da bir gazeteciler sitesi oluşturulması için girişimlerde bulunacağız.”

“Asıl hedefimiz gazetecilik mesleğinin itibarı”

Genel kurulun dilek ve temenniler kısmında konuşan AYGAD Başkan Vekili Vural Dağtekin, “Bu genel kurulun bizim için ayrı bir önemi vardı. Daha öncekini yaparken Ahmet Işıkdağ yalnızdı. Şimdi görüyorum ki herkes genel kurulun içeriğine hakim olarak geldi. En azından geçmişe göre daha derli toplu, gazetecilik mesleğini daha iyi temsil eden bir dernek oluşmaya başladı diye düşünüyorum. Bunlarda sizlerin katkısı ve emeği, daha önce yönetim kurullarında görev almış olan arkadaşların emeği gerçekten çok büyük, onlara teşekkür ediyorum. Şimdi yönetimde olmasalar da bundan sonraki dönemde bu yönetimin bir üyesi gibi derneğe hizmet edeceklerinden şüphem yok. Onlara da huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu derneğin belli hedefleri var ama yanı sıra hayalleri var. hayalleri uygulanır, uygulanmaz ama hedef olarak önümüze kondu ama asıl hedefimiz gazetecilik mesleğinin itibarı demiştik. Bu konuda bir arkadaşımıza haksızlık varsa hepimiz birlikte onun arkasında duracağız demiştik. Geçen sürede gördük ki bunu en azından bu anlamda başardık” dedi.

Yapılan oylama sonucunda güven oyu alan AYGAD Yönetimi, üç aylık süre sonrasında üç yıllık göreve geldi. Genel kurulun son kısmına katılan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, böyle bir cemiyetin ilçelerinde olduğundan dolayı gayet memnun olduğunu dile getirerek basının önemine değinerek yerel basının her zaman yanında olacaklarını söyledi.

Yapılan genel kurul sonrası AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ yeniden başkan seçildi.  Yönetim kuruluna seçilen isimler ise şöyle;Selahattin Şimşek, Vural Dağtekin, Baki Özışık, Saki Akyüz, Müslüm İnan, İbrahim Temel, Tahsin Kara, Kubilay Öztürk, Kenan Gülerci, Süleyman Hilmi Eren, Bilal Parlak, Kadir Toprakkaya, Emrullah Beşiroğlu yer aldı. Yedek yönetim kurulunda ise Olgun Kızıltepe, Halil Yaşar, Erdal Yavuz, İsmail Polat, Abdullah Sezer, Halil Topal, İsmet Akkoç, Serdar Sengir yer aldı. Denetim kurulunda yer alan isimler ise şöyle; Selim Akdoğan, Kenan Baylan, Fethi Satıcı, yedek kurulda ise Hakan Yetişkin, Seher Değirmenci, Yunus Aybakan isimler yer aldı.  Disiplin kurulunda yer alan isimler Dilek Kaya, Tevfik Erk, Abdullah Kaptan yer alırken yedek kurul üyeleri ise Halil Soytürk, Cengiz Yaprak ve Delil Ekin yer aldı.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
AYGAD hedef büyüttü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Sonsöz Gazetesi | İlkeli Gazeteciliğin Yerel Öncüsü ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin