TRT’de görevlendirilen İletişim Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı personeli hangi amaçla kurumda?

0
97

RTÜK üyesi Taşçı sordu: Bir süredir TRT’de görevlendirilen İletişim Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı personeli hangi amaçla kurumda?

CHP kontenjanından RTÜK üyesi seçilen İlhan Taşçı, TRT’de bir süredir İletişim Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı personelinin görevlendirildiğini, seçimin yapılacağı pazar günü ile ertesi günü bazı çalışanlara işe gelmemeleri talimatı verildiğini, seçim günü yapılacak yayınlarda görevli tüm personelin de yeni bir güvenlik soruşturmasına tabi tutulduğunu öne sürdü.

TRT Genel Müdürü Zahid Sobacı’dan randevu alamadığı için konuyu Twitter’a taşıdığını söyleyen Taşçı, şu soruları yöneltti:

  • Seçim günü yapılacak yayınlarda görevli tüm personel yeni bir güvenlik soruşturmasına tabi tutuldu. Seçim günü görevli olan bu personelin bir kısmı kadrolu memur, kalanı özel sözleşmeli statüsünde olan, yani zaten gerekli güvenlik incelemesi yapılmış olan ve olması gereken bu çalışanlar için neden yeni bir soruşturmaya gereksinim duyuldu?
  • Seçimin yapılacağı pazar günü ile seçimi takip eden pazartesi günü normal mesaisi veya nöbeti olan kimi personelin insan kaynakları tarafından telefonla aranarak işe gelmemeleri talimatı verildiğini öğrendik. Bu uygulamaya neden gereksinim duyuldu? Neyi görmeleri istenmiyor!?
  • Bir süredir TRT’de görevlendirilen İletişim Başkanlığı ve İçişleri personeli hangi amaçla kurumdadır? Bunlar arasında seçim günü mesai yapacak olan var mıdır? Sn Muharrem Erkek’in İçişleri Bakanlığı için işaret ettiği gibi bir “paralel yapı” da burada mı oluşturuluyor?
  • Ocak ayından bugüne kurum bünyesine katılan 700’ü aşkın yeni personelden kaçı seçim yayınlarında görevlendirildi? Bu kişilerin unvan ve sorumlulukları nedir? Bazılarının seçim günü sahada haber takibi yapacağı, bu kişilere kamera ve yayın ekipmanı tahsis edildiği söylenmektedir
  • Yurdun her yerinde yerleşik onlarca tecrübeli kameraman ve muhabirin bulunduğu TRT gibi köklü bir kurumda seçim öncesi bu “yeni” ekiplere neden ihtiyaç duyulmuştur?
  • TRT’de maaş ve uzmanlıklarının ne olduğunu kimsenin bilemediği bir danışman ordusu kurduğunuz ve bu kişiler için ana binada bulunan bir tam katı boşaltarak buradaki yayın personelini 20-25 kişilik açık ofislere taşımayı kararlaştırdığınız iddialarına yanıtınız nedir?

Bir Cevap Yazın