Oyların MHP’ye Kaydırıldığı İddia Edildi

0
86

14 Mayıs seçimlerinde bugün itirazlar için son gün. Sandıklarda ‘hile’ iddiaları devam ederken sosyal medyada başta doğu illeri olmak üzere pek çok kentte oyların kaydırılarak farklı partilere yazıldığına dair paylaşımların ardı arkası kesilmiyor.

Sosyal medyada bir kullanıcı ıslak imzalı tutanaklar ile sisteme girilen sandık sonuçları görüntüsünü paylaştı. Söz konusu iddiaya göre Yeşiller Sol Parti’nin 233 oyu MHP’ye yazıldı. İlgili sandığın ıslak imzalı tutanağı ve sandık sonucu şöyle:

tutanak.png

sandik-sonucu.png

“Usulsüzlük tespit edilen sandıklar” başlığında sıraladı

Öte yandan Twitter’da Roza Sierra adlı kullanıcı “Usulsüzlük tespit edilen sandıklar” başlığıyla şunları sıraladı:

HAKKARİ merkez
• 1094 numaralı sandığın Sayım Döküm Cetvelinde Yeşil Sol’un aldığı 229 oy Sandık Sonuç Tutanağında AKP’ye yazılmıştır.

URFA Haliliye
• 1120 numaralı sandıkta Yeşil Sol’un aldığı 82 oy Adalet Birlik Partisine yazılmıştır.

Siverek
• 1069 numaralı sandıkta Yeşil Sol’un aldığı 74 oy İlçe Birleştirme Tutanağında MHP’ye yazılmıştır.

BATMAN Merkez
• 1051 numaralı sandıkta Yeşil Sol’un aldığı 232 oy İlçe Birleştirme Tutanağında Yenilik Partisine yazılmıştır.

Şırnak (Güçlükonak)
• 1006 numaralı sandığa ait Sandık Sonuç Tutanağında Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi 122 oy, Milliyetçi Hareket Partisi 9 oy almışken; Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının Siyasi Parti Portalı (SİPPORT) üzerinden partilerle paylaştığı verilere göre Milliyetçi Hareket Partisine 122 oy, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisine ise 1 oy yazılmıştır.

ŞIRNAK (Cizre)
• 1085 numaralı sandığın Sayım Döküm Cetveli ve Sandık Sonuç Tutanağına göre Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi 174, Adalet Birlik Partisi 0 oy almışken; SİPPORT üzerinden paylaşılan bilgilere göre Adalet Birlik Partisine 174 oy, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisine ise 1 oy yazılmıştır. Yine aynı Sayım Döküm Cetveli ve Sandık Sonuç Tutanağında 2 oy almış olan Yeniden Refah Partisine 73 oy, 1 oy almış olan Milliyetçi Hareket Partisine 2 oy yazılmıştır.

• 1240 numaralı sandığın Sayım Döküm Cetveli ve Sandık Sonuç Tutanağına göre Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi 233, Milliyetçi Hareket Partisi 3 oy almışken; SİPPORT üzerinden paylaşılan bilgilere göre Milliyetçi Hareket Partisine 233 oy, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisine ise 1 oy yazılmıştır. Yine aynı Sayım Döküm Cetveli ve Sandık Sonuç Tutanağında hiç oy almamış olan Yeniden Refah Partisine 3 oy, hiç oy almamış olan Büyük Birlik Partisine 18 oy, hiç oy almamış Genç Partiye ise 2 oy yazılmıştır.

• 1249 numaralı sandığın Sayım Döküm Cetveli ve Sandık Sonuç Tutanağına göre Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi 147, Milliyetçi Hareket Partisi 1 oy almışken; SİPPORT üzerinden paylaşılan bilgilere göre Milliyetçi Hareket Partisine 147 oy, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisine ise 2 oy yazılmıştır. Yine aynı Sayım Döküm Cetveli ve Sandık Sonuç Tutanağında hiç oy almamış olan Büyük Birlik Partisine 24 oy, hiç oy almamış olan Güç Birliği Partisine 2 oy, hiç oy almamış olan Adalet Partisine 1 oy, hiç oy almamış olan Halkın Kurtuluş Partisine 1 oy, 2 oy almış olan Cumhuriyet Halk Partisine ise 1 oy yazılmıştır.

MARDİN (Nusaybin)
• 1035 numaralı sandıkta Yeşil Sol’un aldığı 225 oy MHP’ye yazılmıştır.

DİYARBAKIR Kayapınar
• 2252 numaralı sandıkta Yeşil Sol’un aldığı 198 oy MHP’ye yazılmıştır.

Silvan
• 1032 numaralı sandıkta Yeşil Sol’un aldığı 228 oy MHP’ye yazılmıştır.
• 1145 numaralı sandıkta Yeşil Sol’un aldığı125 oy MHP’ye yazılmıştır.

HDP YSK Temsilcisi’nden Hakkari ve Erzurum açıklaması

HDP Seçim Takip Koordinasyon Merkezi sözcüsü ve YSK temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki, Hakkari ve Erzurum’da seçim sonuçlarına dair girişimlere karşı uyardı. Hakkari, Erzurum’da ıslak imzalı sonuç tutanakları, tüm sayım-döküm cetvellerinin ellerinde olduğunu ifade eden Tiryaki, şöyle konuştu:

“Hakkari’deki her sandığın sonuç tutanağı elimizde, aynı zamanda bu YSK’nın partililerle paylaşılan sistemine yüklenmiş durumda. Bu saatten sonra yapılacak her şey Hakkari’deki seçimin çalınması demektir. Mülki amirleri, Hakkari valisini buradan uyarıyoruz… Siz AKP’nin il başkanı, siyasi temsilcisi değilsiniz. AKP’nin il başkanı, il temsilcisi, siyasi işler şefi gibi davranamazsınız. Bunu reddediyoruz. Asla başaramayacaksınız.

Bir kez daha söylüyorum, Erzurum’un ıslak imzalı sandık sonuç tutanakları elimizde. Sayım döküm cetvellerinin tamamı da siyasi partilerle paylaşılmış olan SİP Port sistemi üzerinden herkes tarafından görülebiliyor.”

“İtirazların önemli bölümü düzeltildi”

Tiryaki, itirazların önemli bölümünün düzeltildiğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çok sayıda sandıkta, sandık sonuç tutanağının sisteme yanlış girildiğine elimizde veriler var. Bismil 1234 ve 1235; Alaca 1089; Hakkari 1094; Cizre 1240 ve 1249; Kayapınar 1090, 1099, 1101, 2280; Silvan 1032 ve 1145; Karlıova 1068; Şirvan 1055; Batman 1051; Urfa 1055, Besni 1149, Ergani 1113 , Bulanık 1110 numaralı sandıklarda yüzlerce arkadaşımız 14 Mayıs akşam saatlerinden itibaren bu veriler üzerinde çalışıyor. Ülke çapında sayım ve döküm cetvelleri ile sandık sonuç tutanakları arasındaki tutarsızlığı. Sandık sonuç tutanakları ile SİP Port sistemine girilmiş verileri karşılaştırıyor. Bunların düzeltilmesi için itiraz ve başvurularda bulunuyoruz. Şimdiye kadar yapılan itirazların önemli bir bölümü düzeltildi. Örneğin 1085 nolu sandıkta Yeşil Sol Parti 174, Adalet ve Birlik Partisi 0 oy almışken bizim oylarımızın tamamı Adalet ve Birlik Partisi’ne yazılmıştı. İtirazlarımız sonucunda düzeltildi.”

Bir Cevap Yazın