AFP Haber Ajansını Türkiye Temsilcileri Grevde

0
183

Fransız AFP haber ajansının İstanbul bürosu çalışanları greve çıktı.

Gazetecilerin üyesi olduğu Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) grevle ilgili yaptığı açıklamada, yaklaşık 5 ay önce başlayan toplu iş sözleşmesi sürecinin masada sonlanması için çaba sarf edildiği belirtilerek “Ancak ücretlerimizin erimesini engelleyecek önerimizi işverene kabul ettiremedik” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye ağır bir ekonomik kriz ile karşı karşıya. Hemen her gün temel tüketim maddelerine gelen zamlar ağır bir geçim sorununu da beraberinden getiriyor. Son bir yıl içinde en temel tüketim maddelerine, ev kiralarına gelen zamları yüzde 300’lerle ifade ediyoruz. Kuru soğanın kilosunun 30 TL olduğu bir ülkede yaşıyoruz.”

“Türk lirası her gün dolar ve euro karşısında değer kaybediyor. AFP’deki üyelerimizin de ücretleri erimeye devam ediyor.”

“Arkadaşlarımızın ücretlerini euro bazlı olarak düşündüğümüzde 3 yıl öncesine göre bile yarı yarıya düştü. Bir taraftan bunu telafi etmeye çalışırken diğer taraftan yeniden bu erimelerin yaşanmamasını istiyoruz.”

“3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde AFP işverenini çalışanlarının taleplerine kulak vermeye, onların geleceğe daha güvenle bakabilmelerini sağlayacak isteklerini karşılamaya davet ediyoruz.”

Social embed from twitter

Bir Cevap Yazın