Türk Sineması Değerli Emekçisini Kaybetti

0
311

Türk sinemasının kuruluş ve yükseliş tarihinde önemli bir yere sahip olan sevilen sanatçı Fatma GİRİK, Covid-19 pandemisi nedeniyle yaşamını yitirdi.

Sinemanın kalbi olan Yeşilçam’ın efsane ve emektar kadın sanatçılarından biri olan Fatma Girik, siyasal ve sosyal yaşamıyla daima halkın içinde oldu. O, İstanbul’un Şişli İlçesi’nin eski belediye başkanlarından biriydi.

Fatma Girik, özellikle 60’lı ve 70’li yıllarda Türk halkının gönlünde yer etmiş olan Türk filmlerinin unutulmaz isimlerinden biriydi. İstanbul’da 1942 yılında doğan sanatçı, sinemaya figüranlık yaparak başlamıştı. Devam eden süreçte 180’in üzerinde filmde rol aldı.

1989 yerel seçimlerine SHP’nin adayı olarak giren ve Şişli Belediye Başkanlığını kazanan GİRİK, 1994 yılında görevini tamamladı. Sanat hayatının yanı sıra sosyal içerikli TV programları da yapan sevilen yıldız, cesur duruşuyla da tanınıyordu.

2000’li yılların başında Bodrum’a yerleşen sanatçı, uzun yıllar sağlık problemleriyle boğuştu,, 2017 ve 2021 yılları arasında bir dizi ameliyat geçirdi. Bir süre önce getirildiği İstanbul’da ise Covid-19’a bağlı olarak gelişen semptomlar neticesinde yaşamını yitirdi.

Haber: Ayça Yılmaz

Bir Cevap Yazın