Mehmet Ali Çelebi Vakası: Siyasette Eksen Kayması Devam Ediyor…

0
224

İktidarın yürüttüğü Ergenekon davası kapsamında, teğmen olduğu dönemde 2008 yılında tutuklanan ve 2014 yılında beraat eden, ardından 2018 yılında CHP’den milletvekili seçilen Mehmet Ali Çelebi’nin açıklamaları kamuoyunda infial yarattı.

Muhalif 6 siyasi partiden oluşan ve istifa ettiği CHP’nin de bulunduğu Millet İttifakı‘nı sert sözlerle eleştiren Mehmet Ali Çelebi, kendisinin hapse girdiği dönem de dahil 20 yıldır tek başına iktidarda olan AKP’nin başı çektiği Cumhur İttifakı‘na destek açıklaması yaptı. Sosyal medya üzerinden hem vatandaşlardan hem de siyasi camiadan sert eleştirilerin odağı haline gelen Çelebi, Türkiye siyasetindeki eksen kaymasının son örneklerinden biri oldu.

İşte Mehmet Ali Çelebi’nin Açıklamaları ve Kendisine Yönelik Tepkiler:

“Görüşlerimi birileri alınacak diye belirlemem Milli konularda taviz vermedim, vermem.
Soranlar olmuş mertçe cevaplayalım:
Bu başlıklarda şu an Cumhur ittifakı Millet ittifakından daha net ve daha fazla güven vermektedir.
Başınızı kuma gömmeyin, milletimize görüş açıklayın!”
Fotoğraf açıklaması yok.
Bu açıklamaların ardından İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi’ye soyval medya üzerine tepki yağdı. Başta CHP camiası, vatandaşlar ve muhalif gazetecilerin sert şekilde eleştirdiği Çelebi, yaptığı yeni açıklamada “bağımsız milletvekili olarak kalacağını söyledi.

Mehmet Ali Çelebi, şunları söyledi: “Benim ağzımdan çıkmış herhangi bir beyanı duymadan bu süreçte hakaret eden, linç eden, aileme küfreden kendini bilmezlerle yargı önünde hesaplaşacağız. Ben Silivri’de neredeysem hâlâ ordayım, sorgulanması gerekenler bugün FETÖ ve PKK ile işbirliği yapanlardır! Bağımsız vekil olarak ülkemin çıkarlarını savunmaya devam edeceğim. Söylediklerimin arkasındayım. Çok ciddi egemenlik mücadelesi veriyoruz. FETÖ-PKK mücadelesi kararlılıkla devam etmeli. Cumhur, bu konularda tutarlı. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti. Var olsun yüce Türk milleti!”

CHP Milletvekili Özgür Özel Açıklama Yaptı

Mehmet Ali Çelebi’nin Cumhur İttifakı’na destek açıklamasını ardından açıklama yapan Özgür Özel, Çelebi’nin AKP’ye katılacağını öğrendiklerini söyledi: “Gerçekten talihsiz açıklamalar. Biz Mehmet Ali Çelebi’yi cezaevinde ziyaret etmiş, onun AKP ile ilgili yakınmalarını en yakından dinlemiş, onu herkes darbecilikle suçlarken ona sahip çıkmış partilerin mensuplarıyız. AKP hakkında söyledikleri ortada. Biz gözümüzle gördük MHP ile temasları oldu, başka partilerle temasları oldu. Bugün öğreniyoruz ki AKP’ye gidecekmiş. Memleket Partisi’ne giderken orada büyük bir başarı yakalayacağını düşünüyordu. O olmayınca onu bıraktı. Şimdi milletvekilliğini sürdürmek için AKP’ye gidiyor. Bunun izahı yok. AKP, kendisine böyle sözleri söyleyen birini bünyeye alıyorsa. Bu kişi İzmir milletvekili. AKP onu İzmir’den kaçırıp başka bir yere koymasın. Sınıra koysun, kararı İzmirliler versin. Kaçırıp başka yerlerden milletvekili yapma sözü vermeyin.”

Öte yandan gazeteci Barıi Yarkadaş da sosyal medya üzerinde Mehmet Ali Çelebi ile sert şekilde tartışmaya devam ediyor. Barış Yarkadaş, “PKK-Öcalan severlerin hoş görüldüğü denklemlerle işim olmaz net! Siyaseti bıraksam da 6+1 değil Cumhur ittifakı derim!” şeklinde paylaşım yapan Mehmet Ali Çelebi’nin AKP’ye katılacağını iddia etmişti.

Eski CHP Milletvekili Mehmet Ali Çelebi‘nin kendisine yönelik “Senin yalanlarını ispatlayıp rezil edeceğim HDP sever Barış Efendi” sözlerine tepki gösteren Barış Yarkadaş, “Fırıldak Kubi’yi de geçtin. Gezmediğin kapı kalmadı. İçine düştüğün rezil durumu bana saldırarak örtemezsin” dedi.

Tepkiler Devam Ediyor…

Mehmet Ali Çelebi yaptığı paylaşımda, “Asker kökenli bir vekilim. Silahlı Kuvvetlerimizin namuslu ellerinde yetiştim. Birçok devre arkadaşım şehit oldu. 40 bin vatan evladımız boşuna toprağa düşmedi. PKK-Öcalan severlerin hoş görüldüğü denklemlerle işim olmaz net! Siyaseti bıraksam da 6+1 değil Cumhur İttifakı derim,” demişti.

CHP’den ayrılarak Muharrem İnce‘nin kurmuş olduğu Memleket Partisi‘ne geçen, ancak oradan da istifa ederek yollarını ayıran ve bağımsız milletvekili olarak kalan Mehmet Ali Çelebi‘nin açıklamalarına yönelik tepkiler, sosyal medya üzerinden devam ediyor…

 

Haber: Ayça Yılmaz

 

Bir Cevap Yazın