Kuzey Akım’da Gaz Sızıntısı! Sabotaj İhtimali Değerlendiriliyor…

0
102
Rusya’ya ait Kuzey Akım 1 ve 2 boru hatlarında yaşanan sızıntılarla ilgili AB ve Rusya’dan karşılıklı suçlamalar gelirken, Polonya’nın eski Dışişleri Bakanı tarafından yayımlanan bir mesaj ortalığı karıştırdı. Öte yandan krize neden gaz sızıntısı da anbean görüntülendi.

Rusya’ya ait Kuzey Akım 1 ve 2 boru hatlarında yaşanan patlamalar küresel düzeyde gaz fiyatlarının fırlamasına neden olurken, sabotaj ihtimali üzerinde duruluyor.

Dün Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarındaki hasarların sabotaj nedeniyle yaşanmış olabileceğini belirterek, “Hiçbir ihtimali göz ardı edemeyiz. Bu, acil araştırma gerektiren benzeri görülmemiş bir durum. Gelişmelerden ötürü son derece endişeliyiz” demişti.

Avrupa Komisyonu başkanı Ursula von der Leyen de Kuzey Akım boru hatlarındaki sızıntıların sabotajdan kaynaklandığını söyledi ve aktif Avrupa enerji altyapısına saldırılması durumunda “mümkün olan en güçlü tepki” konusunda uyarıda bulundu. Uluslararası basın, bu mesajın direkt olarak Rusya’ya verildiğini, Putin’in uyarıldığını yazdı.

‘BU OLAYLAR TESADÜF DEĞİL’

AB adına açıklama yapan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell de Baltık Denizi’ndeki boru hatlarına verilen zarar ve meydana gelen sızıntılardan endişe duyduklarını belirtti. Güvenlik ve çevre endişelerinin en büyük öncelik olduğunu vurgulayan Borrell şunları ifade etti:

“Bu olaylar tesadüf değil ve hepimizi etkilemektedir. Tüm bilgiler sızıntıların kasıtlı bir eylemin sonucu olduğunu göstermektedir. Ne olduğuna ve neden olduğuna açıklık getirmeyi amaçlayan her türlü soruşturmayı destekleyeceğiz ve enerji güvenliğindeki dayanıklılığımızı artıracak adımlar atacağız. Avrupa enerji altyapısını bozan kasıtlı eylemler kabul edilemez ve birlik içinde, sağlam karşılık bulacaktır.”

MESAJI ORTALIĞI KARIŞTIRDI

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen de sabotaj ihtimalini araştırdıklarını ve ‘göz ardı edemeyeceklerini’ söyledi.

AB, üstü kapalı bir şekilde Rusya’yı suçlarken, konuyla ilgili en dikkat çeken tepki ise Polonya’dan geldi. Eski Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, Kuzey Akım’da meydana gelen gaz sızıntısının bir görüntüsünü sosyal medya hesabından paylaşırken, ‘Teşekkürler ABD’ yazdı.

Sikorski daha sonra Lehçe bir tweet attı ve Kuzey Akım’a verilen zararın Rusya’nın Avrupa’ya gaz sağlamaya devam etmek istiyorsa “Ukrayna ve Polonya ile konuşması” anlamına geldiğini söyledi, ‘güzel hareket’ dedi.

‘TERÖR SALDIRISI AÇIKLAMASI MI?’

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Sikorsky’nin açıklamasına atıfta bulunurken, “bunun bir terör saldırısı olduğuna dair resmi bir açıklama” olup olmadığını ‘merak ettiğini’ söyledi. Bu arada Moskova’nın BM büyükelçi yardımcısı Dmitry Polyanskiy de “sivil altyapıyı hedef alan bu terörist tarzı hedefin arkasında kimin durduğunu açıkça ortaya koyduğu” için Sikorski’ye teşekkür etti.

Kuzey Akım’da meydana gelen sızıntılarda sabotaj ihtimali üzerinde durulurken, felaketin AB ve Rusya arasındaki krizi de derinleştirmesinden endişe ediliyor.

SÖZCÜ

Bir Cevap Yazın