4 yaş ve altındaki çocukların annelerine ücretsiz ulaşım

0
1004

İstanbul’da 4 yaş ve altındaki çocukların annelerine ücretsiz ulaşım kartı verilmesi için İBB Meclisi’nden onay çıktı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu kararı, “Bir vaadimiz daha hayata geçti” ifadeleriyle duyurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu seçim vaatlerinden birini daha hayata geçirdi. İBB Meclisi’nden onaylanan kararın ardından 4 yaş ve altındaki çocukların annelerine ücretsiz ulaşım kartı verilmesi kararlaştırıldı.

İstanbul’da 4 yaş ve altındaki çocukların annelerine ücretsiz ulaşım kartı verilmesi için İBB Meclisi’nden onay çıktı. İstanbul’daki 1 milyon 160 bin çocuğun annelerine ücretsiz ulaşım kartı verilecek.

İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nün 4 yaş ve altındaki çocukların annelerine ücretsiz ulaşım kartı vermek üzere hazırladığı teklif, 16 Ocak 2020 tarihli İBB Meclis oturumunda gündeme gelmişti. AKP-MHP grubunun çoğunlukta olduğu İBB Meclisi’nde Sayıştay’dan olumlu görüş alınması şartı ile annelere ücretsiz kart verilmesi teklifi uygun bulunmuştu.

İBB yönetimi Sayıştay Başkanlığı’na yazı gönderdi. Sayıştay’dan gelen görüş yazısında kamu kurum ya da kuruluşlarına istişari mahiyette bir görüş bildirme görevlerinin bulunmadığı, bu konuda görüş verilemeyeceği bildirildi.

BELEDİYE BÜTÇESİNDEN KARŞILANACAK

İlgili komisyonlar tarafından hazırlanan raporda, 4 yaş ve altında olan çocukların annelerine ücretsiz ulaşım kartı verilmesi ve toplu taşıma kuruluşlarının ücretsiz taşıma nedeniyle uğradıkları kayıpların belediye bütçesinden karşılanması Sayıştay kanununda belirtilen usulün belediye yönetimi tarafından izlenmesi  kaydıyla uygun bulundu.

İMAMOĞLU: BİR VAADİMİZ DAHA HAYATA GEÇTİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bir vaadimiz daha hayata geçti. Seçim vaadimiz olan 0-4 yaş arası çocuğu olan annelere ücretsiz ulaşım hakkı önerimiz İBB Meclisi’nden geçti. Annelere ve çocuklara daha güzel bir İstanbul sunmak için çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın