Zelensky Türkiye’ye Kafa Tuttu… “Besle Kargayı, Oysun Gözünü”

0
119

Geçtiğimiz ay Yunan Parlamentosunda yaptığı konuşmada, 1921 yılında Türkleri katleden Filika Eterya isimli terör örgütünü öven Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ayakta alkışlanmıştı,  Zelensky’ye Türkiye’den tepki yağmıştı.

Volodimir Zelensky bu defa da Rus turistleri kabul ettiği için Türkiye’yi hedef aldı. Zelensky, Yunan ERT televizyonuna verdiği demeçte şunları söyledi. “Türkiye, bir yandan ara bulucu rolü üstleniyor ve Ukrayna’yı mühim adımlar ile destekliyor, diğer yandan da, söz gelimi, turistler için, özel olarak Rusya’dan gidecek turistler için hazırlıklar yaptıklarını görüyoruz. Devlet Başkanı olarak söylemem gerekir ki dostça ilişkilere sahip olmak istiyorsak, bu olacak şey değil…”
Rusya-Ukrayna savaşının başlangıcından itibaren Ukrayna’ya insani yardım gönderen ve barış için ara buluculuğa soyunan Türkiye’yi hedef alan Zelensky’nin bu sözlerine Türk kamuoyundan sert tepki geldi.
Türkiye’ye kafa tutan Zelensky, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu durumu bu şekilde yönetemezsiniz, bu çifte standarttır. Bu hiç doğru değil. Türkiye’nin dikkatini buna çekmem de bundandır. Bana göre böyle davranamazsınız, doğruluktan yana mısınız, yoksa değil misiniz? Bir seçim yapmalısınız. Devlet Başkanı olarak söylemem gerekir ki dostça ilişkilere sahip olmak istiyorsak, bu olacak şey değil.” 

 

 

Bir Cevap Yazın