Yeni Zelanda’nın Eski Başbakanı Başbakanı Jacinda Ardern, Harvard Üniversitesi’ne kaydoldu

0
198

Yeni Zelanda’nın geçtiğimiz aylarda istifa eden eski Başbakanı Jacinda Ardern, Harvard Üniversitesi’ne katılacağını açıkladı. 42 yaşındaki Ardern burada liderlik, yönetişim ve çevrim içi aşırılık üzerine araştırmalar yapacak.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Ardern, Harvard Üniversitesi Kennedy School Kamu Liderliği Merkezi ve Berkman Klein İnternet ve Toplum Merkezi’ndeki programlar için üniversiteye katılmaktan “inanılmaz derecede onur duyduğunu” söyledi.

Eski Yeni Zelanda Başbakanı, Harvard Üniversitesi’ne sonbaharda yalnızca bir dönem için gideceğini ve ekim ayındaki genel seçimlerde ülkesinde olamayacağını ifade etti.

Programların sonunda ülkesine döneceğini söyleyen Ardern, “Sonuçta Yeni Zelanda benim evim” dedi.

Ardern, Kennedy School Kamu Liderliği Merkezi’nde 2023 Angelopoulos Küresel Kamu Liderleri Araştırmacısı ve Hauser Lideri olarak görev alırken Harvard Hukuk Fakültesi’ne bağlı Berkman Klein İnternet ve Toplum Merkezi’nde Knight Teknoloji Yönetişimi Liderliği Araştırmacısı olarak bulunacak.

Üniversiteden yapılan açıklamada, Ardern‘in Harvard’da çevrim içi aşırılık yanlısı içeriklerle ilgili olarak platformların hesap verebilirliğini ve içerik standartlarını geliştirmenin yollarını arayacağı bildirildi. Ardern’in ayrıca yapay zeka yönetişimini ve algoritmik zararları da inceleyeceği belirtildi.

Eski başbakan, Christchurch terör saldırıları sonrası aşırılık ve terör yanlısı içeriklerin internette yayılmasını önlemek amacıyla başlattığı Christchurch Çağrısı girişimindeki çalışmalarına da devam edecek.

Halefi Yeni Zelanda Başbakanı Chris Hipkins, Ardern’i Christchurch Çağrısı özel temsilcisi olarak atamıştı.

Bir Cevap Yazın