Ukrayna’ya Tank Gönderilecek! Rusya, Estonya Büyükelçisini Sınır Dışı Ediyor…

0
107
Polonya başbakanı, hükümetin Ukrayna’ya leopar tankları göndermek için Almanya’dan izin isteyeceğini söyledi.
Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, ülkesinin Ukrayna’ya Leopard tankları göndermek için Almanya’dan izin isteyeceğini söyledi.
Talebin ne zaman yapılacağını açıklamayan Morawiecki, Almanya’dan izin gelmese bile Varşova kendi kararlarını alacak dedi. Başbakan ayrıca, Polonya’nın ‘leopar göndermeye hazır bir koalisyon’ kurduğunu açıkladı.
Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ise, Pazar günü Fransız televizyon kanalı LCI’ye verdiği demeçte, Polonya’nın Alman yapımı leoparlarından bazılarını paylaşmak için Berlin’den resmi olarak onay istemediğini, ancak ‘istenseydi, önlerinde durmayacaklarını’ belirtti.
Baerbock’un açıklamalarıyla ilgili olarak konuşan Morawiecki, ‘baskıyı artırmanın mantıklı olduğunu’ ve Baerbock’un sözlerinin Almanya’nın koalisyonda yer alabileceği konusunda ‘bir umut kıvılcımı olduğunu’ söyledi.
Öte yandan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in de, yarın Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius ile Ukrayna’ya tank sevkiyatı konusunda bir görüşme gerçekleştirecekleri açıklandı.

Estonya Büyükelçisinin Ülkeyi Terk Etmesi İstendi…

Rusya Dışişleri yetkilileri, Rusya karşıtı eylemleri yüzünden Estonya ile ilişkileri maslahatgüzar seviyesine indirme kararı aldıklarını belirtti. Rusya’daki Estonya Büyükelçisi’nden ülkeyi 7 Şubat’a kadar terk etmesi istendi.
Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ülkedeki Estonya Büyükelçisi Margus Laidre’nin Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı ve kendisine Estonya hükümetinin Rusya karşıtı eylemleri ile ilgili olarak protesto iletildiği kaydedildi. Ayrıca Laidre’ye, Rusya’yı terk etmesi için 7 Şubat’a kadar süre tanındığı belirtildi.
“Estonya tarafından Tallin’deki Rusya Büyükelçiliği’ndeki personelin sayısının azaltılmasını içeren yeni bir düşmanca karar alınmıştır. Bu, ülkeler arasındaki ilişkilerin çöktüğünü göstermektedir. Estonya’nın bu kararına karşılık olarak Rusya tarafından ilişkilerin maslahatgüzar seviyesine indirilmesi kararı alınmıştır” ifadelerine yer verilen Rusya Dışişleri açıklamasında, “Rusya ile Estonya’nın ilişkilerinde gelinen bu durumun sorumluluğu tamamıyla Estonya tarafına aittir. Estonya yönetiminin düşmanca adımlarına karşılık vermeyi sürdüreceğiz,” denildi.
Sputnik Türkiye

Bir Cevap Yazın