Turkovac’a Suç Duyurusu!

0
405

Deneme çalışmaları devam eden Turkovac’la ilgili tartışmalar devam ederken, Doğru Parti Genel Başkanı Rifat SERDAROĞLU, üretici firma ve iktidar aleyhine suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Türkiye Sağlık Bakanlığının onayıyla Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen inaktif özellikteki Covid-19 aşısıyla ilgili tartışmalar sürüyor. Üçüncü evrede olduğunun açıklanmasına rağmen acil kullanım onayı verilen Turkovac’la ilgili yeterli veriye sahip olunmaması, bilim insanlarının konuyu sert şekilde eleştirmesine neden oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Tabipler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat BULUT, Turkovac aşısının Faz-1, Faz-2 ve Faz-3 çalışmalarının olmadığını ve ortada aşı yerine bir solüsyon olduğunu söyledi. Benzer şekilde Prof. Dr. Mehmet CEYHAN da çok sert açıklamalar yaparak önünde yeterli veri olmadan olumlu görüş bildiremeyeceğini belirtmişti.

E-Nabız sitemine girildiğinde ise Turkovac ile ilgili “gönüllü olma” şeklinde bir seçenek bulunsa da her başvuru kabul görmüyor ve kişinin faz çalışması açısından uygun olup olmadığı otomatik olarak cevaplanıyor.

Konuyla ilgili bir duyuru yayınlayan Doğru Parti Genel Başkanı Rifat SERDAROĞLU, Turkovac’ın kullanılabilmesi için en az 40 bin insanda denenmiş olması gerektiğini, ancak şu ana kadar sadece 3 bin kişide denendiğini ve aşının güvenlik testlerinin henüz tamamlanmadığını belitti.

İnsan sağlığının tehlikeye atıldığını vurgulayan SERDAROĞLU, AKP yönetimi, Bakanlık ve üretici firma hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

 

Haber: Ayça YILMAZ

Bir Cevap Yazın