Tarlabaşı Bulvarı’nda İnşaat Çilesi

0
1301

Beyoğlu Tarlabaşı Buvarı’nda 2 yıldır bitmek bilmeyen bina yıkım ve yenileme çalışmaları çeşitli trafik kazalarına ve kontrolsüz noktaların oluşmasına neden oldu. Yıkılan eski binaların yerine yapılan rezidansların inşaat kalıntıları kaldırımları yuttu. Binaların önünde oluşan kör noktalar suçlulara davetiye çıkarırken, otobüs durakları yola kaydı, çeşitli trafik kazaları meydana geldi.

Tarlabaşı’nda kamulaştırma kapsamında yürütülen yıkım ve inşaat çalışmalarına karşı Tarlabaşı sakinleri ve TMMOB, 2008 yılında dava açmıştı. 2017 yılında ise İstanbul 3. İdare Mahkemesi’nin emsal kararıyla Tarlabaşı yenileme projeleri iptal edildi. Ancak kısmi olarak eski binaların yıkım ve yenileme çalışmaları devam ediyor. Taksim trafiğini olumsuz etkileyen ve bitmek bilmeyen inşaat çalışmaları bölgede yaşayan, çalışan ya da turizm amaçlı gelen kalabalıkları olumsuz etkiliyor.

Taksim Meydanı’ndan başlayarak Şişhane güzergahı boyunca 2 km uzanan Tarlabaşı Bulvarı’nda özellikle sağ kolda devam eden inşaat çalışmaları, geçtiğimiz yıllarda çeşitli trafik kazalarına da yol açtı. Kaldırımı yutan inşaatların önünde bulunan karanlık noktalar ise yoldan geçenlere korku dolu anlar yaşattı, suç örgütlerine davetiye çıkarttı. Hali hazırda kaldırımlar tamamlanmış değil, inşaat araçları kaldırımların önünü yer yer kapatmaya devam ediyor.

Tarihi Cenevizlilere dayanan Tarlabaşı semti, aynı zamanda gayrimüslimlerin de yoğun olarak yaşadığı bir semtti. Ancak demografik yapı zamanla değişti. Bunun yanı sıra 1980’li yıllarda Tarlabaşı Bulvarı’nın genişletilmesiyle pek çok tarihi yapı yok oldu. Hali hazırda yıkılmaya yüz tutmuş pek çok eski bina bulunuyor.  Bunların hangilerinin korunacağı, hangilerinin yıkılacağı tartışma konusu olmaya devam ediyor. Öte yandan yıkılanların yerlerine yapılacak binaların Beyoğlu’nun tarihi dokusuna zarar verip vermeyeceği ayrı bir tartışma konusu…

Haber: Ayça YILMAZ

 

Bir Cevap Yazın