Taha Akgül 3. Kez Dünya Şampiyonu Oldu!

0
221

Sırbistan’da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda 3. kez dünya şampiyonu olan milli sporcu Taha Akgül, Ankara’da mehteran takımı eşliğinde çiçeklerle karşılandı.

Sırbistan'da 3. kez dünya şampiyonu olan Taha Akgül, Ankara'da çiçeklerle karşılandı

Esenboğa Havalimanı’nda Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın marşları eşliğinde ASKİ Spor Kulübü sporcuları ve yüzlerce vatandaş, ellerinde bayraklar ve çiçeklerle Taha Akgül‘ü karşıladı.

Belgrad’da serbest stil 125 kilo finalinde Moğol rakibi Lkhagvagerel Munkhtur’u 6-2 yenerek 3. dünya şampiyonluğunu kazanan Taha Akgül, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Sağ olsunlar sevenlerim bugün de bizi yalnız bırakmadı, bu 3. dünya şampiyonluğumun benim için de çok ayrı bir önemi var. Hamdolsun burada sevenlerimle beraber kutluyoruz. 7 sene olmuştu, 2015’te en son dünya şampiyonu olmuştum, 2016’da olimpiyat şampiyonluğum var. 2014, 2015, 2016’da dünyanın zirvesine çıktım. 2017 ve 2019 dünya şampiyonluğunun finalinde 5 saniye kala maç kaybettim şu an 5 tane altın kemerim, madalyam olabilirdi. Maalesef onları kaybettim, bugün de tekrardan zirveye çıktım tüm rakiplerimi yendim. Özellikle geçen senenin şampiyonu İranlı rakibimi yenmem, Gürcistanlı sporcu yine aynı şekilde Avrupa Şampiyonası’nda onu yenerek şampiyon olmuştum, 2022 yılı Avrupa ve dünya şampiyonluğuyla beraber bitiyor, hamdolsun.”

Bir hafta sonra düğünün olduğunu hatırlatan Taha Akgül, “Sevenlerimiz geldi, ASKİ Spor Kulüp Başkanımız Yüksel Arslan burada. Başkanımız Mansur Yavaş’ın da bizlerde büyük emeği var. Gençlik ve Spor Bakanlığı’mızdan Selçuk Çebi geldi sağ olsunlar bizleri yalnız bırakmadı. Tüm emeği geçen herkese, bizleri yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum. İnşallah düğünüme de bizleri sevenleri bekliyoruz, çifte düğün yapacağız, orada kutlayacağız inşallah. Sonra bir dinlenme sürecimiz olacak. Ardından yeni sezon için hiç beklemeden çalışacağız çünkü olimpiyatlara çok az bir zaman kaldı.” diye konuştu.

Rakiplerinin kendisine karşı da çok iyi hazırlanacaklarını bildiğini aktaran milli güreşçi, “Rakiplerimle aradaki farkı korumak için daha çok çalışacağım, hedefim 2024 Paris Olimpiyatları’nda ikinci kez olimpiyat şampiyonu olarak inşallah bu işi zirvede bırakmak olacak.” ifadelerini kullandı.

“Nişanlıma da altın madalyayı armağan etmiş oldum”

Düğüne bir hafta kaldığı için Dünya Şampiyonası’ndan erken döndüğünün hatırlatılması üzerine de Taha, “Son bir hafta kaldığı için yoğun geçeceğini düşünüyoruz, biraz ufak tefek ince işler var onları halledeceğiz. Bu da tatlı bir heyecan. Güzel de bir zamana dek geldi, Yaradan bana güzel bir şampiyonluk nasip etti, inşallah altın madalya ile beraber hem de düğünümüzü yapmış olacağız. Nişanlıma da altın madalyayı armağan etmiş oldum.” şeklinde konuştu.

Yeni hedefine ilişkin de Taha “Seneye yine Avrupa ve dünya şampiyonamız var, adım adım gidiyoruz. Sonra olimpiyatlar geliyor.” dedi.

“12 yıl boyunca şampiyonluğumuzu beraber yaşadık”

Antrenörü Abdullah Çakmar ile ilgili de Taha, “Abdullah hocam benim 12 yıldır ağabeyim, her şeyimdir, beraberiz biz 12 yıl boyunca şampiyonluğumuzu beraber yaşadık. Burada şampiyonluğumuzda da beraberdik, ben de emeği çoktur, hakkı çoktur, kendisine de bana emek verdiği için çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Abdullah Çakmar da açıklamasında “Biraz önce İstiklal Marşı’mız okundu, tüylerim diken diken oldu. Taha ile beraber 9 Avrupa, 3 dünya, 1 olimpiyat şampiyonluğu, 13 defa İstiklal Marşı’mızı okuttuk. Bütün dünyaya dinlettik, ne mutlu ki böyle bir ‘Allah’ın aslanı’na sahibim. Bu anlamda gerçekten 85 milyon milletimizin yüzünü güldürmek ve özellikle başkentimize, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bu altın madalyayı getirmek çok önemliydi.” değerlendirmesinde bulundu.

ASKİ Spor Kulübü Başkanı Yüksel Arslan da Taha’nın kulübün onur kaynağı olduğunu belirterek, “Türk milletinin yüzünü güldürdü, Taha ile Abdullah hocam ile gurur duyuyoruz. Taha yine bizi mutlu etti. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve kulübüm adına çok teşekkür ediyorum. Abdullah hocamı da kutluyorum. İnşallah 2024’te olimpiyatlarda da bu güzelliği yaşayacağız.” diye konuştu.

Taha Akgül’ün Hayatı

Taha Akgül (d. 22 Kasım 1990, Sivas), Türk güreşçidir. Serbest stil 125 kiloda mücadele eden sporcu ASKİ Spor Kulübü bünyesinde kariyerini sürdürmektedir. 3 kez Dünya ve 9 kez Avrupa şampiyonu olmuştur. 2016 Yaz Olimpiyatlarında altın ve 2020 Yaz Olimpiyatlarında bronz madalya kazanmıştır. 2016 yılından bu yana Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Sporcu Komisyonu Başkanıdır.

1990 yılında Sivas’ta doğdu. Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi beden eğitimi bölümü mezun oldu. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimler Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Bölümü yüksek lisans mezunu ve Ankara ASKİ Spor Kulübü’nün sporcusudur. 9 kez Avrupa, 2 kez Dünya ve 1 kez de Olimpiyat Şampiyonluğu bulunan sporcu 9 kez Avrupa Şampiyonu olarak Avrupa’da serbest güreş tarihinde en fazla şampiyon olan sporcu olarak rekor kırmıştır. 2016 yılından bu yana Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Sporcu Komisyonu Başkanıdır. 2021 yılında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Spor Müşaviri olarak atanmıştır.

Kariyeri

2012 yılında 40. kez düzenlenen Uluslararası Yaşar Doğu Güreş Turnuvası‘nda altın madalya kazandı. Mart 2012’de Sırbistan‘da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda 120 kg serbest kategoride altın madalya kazanmıştır.[10] Akgül, 2012 Olimpiyat Oyunları‘nda Türkiye adına yarıştı.

2014 yılında Avrupa Güreş Şampiyonası’nda 125 kg Serbest dalında altın madalyanın sahibi oldu. Özbekistan’da yapılan 2014 Dünya Güreş Şampiyonası 125 kilo müsabakaları sonucunda Akgül, finalde İranlı rakibini 4-3 mağlup edip dünya şampiyonu olarak altın madalyanın sahibi oldu.

Akgül, 2015 Avrupa Oyunları‘nda serbest stil 125 kiloda altın madalya kazandı.

Las Vegas’ta düzenlenen 2015 Dünya Güreş Şampiyonası’nda 125 kg serbest kategorisinde Azerbaycanlı rakibi Cemaleddin Magomedov‘u 10-0 yenerek kariyerindeki ikinci dünya şampiyonluğuna ulaştı.[15] 2016 Yaz Olimpiyatları‘nda serbest 125 kiloda altın madalya kazandı. Akgül böylece 2016 Yaz Olimpiyatları’nda Türkiye adına altın madalyaya ulaşan ilk sporcu oldu. Sırbistan’ın Novi Sad kentinde gerçekleşen 2017 Avrupa Güreş Şampiyonası’nda erkekler serbest stil 125 kiloda Taha Akgül finalde Azerbaycanlı Cemaleddin Muhammedov’u 8-2 yenerek altın madalyanın sahibi oldu.

Taha Akgül, Rus sporcu Sergei Kozyrev’i yenerek 8. Avrupa şampiyonluğunu elde etti. Polonya’nın başkenti Varşova’da devam eden Avrupa Güneş Şampiyonası’nda serbest stil 125 kiloda mücadele eden Taha Agül, ilk turda 3 kez dünya şampiyonu olan Gürcü Geno Petriashvili’yi (6-1), çeyrek finalde Polonyalı Kamil Tomasz Kosciolek’i (6-1), yarı finalde de Belaruslu Dzianis Khramiankou’yu (4-0) yenerek finale yükseldi.

Demirören Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Taha Akgül, “8’inci kez Avrupa şampiyonu oldum bu serbest güreşte bir rekor. Rekorumu geliştirmek nasip oldu. Allah’ım inşallah genç kardeşlerimize de bu başarıları nasip eylesin” dedi.

Tokyo Olimpiyat Oyunları‘nda Erkekler serbest 125 kiloda bronz madalya kazandı. İlk turda Ganalı Amar Dhesi’yi 5-0 yendi. Çeyrek finalde Amerikalı Gable Dan Stevenson’a 8-0 mağlup olarak final şansını yitiren Taha Akgül, bronz madalya mücadelesi için repesaj maçlarında Kırgız Ayaal Lazarev’i 4-0; Moğol Lkhagvagerel Munkhtur’ı da 5-0 yenerek Tokyo 2020’yi bronz madalya ile tamamladı.

2021 Dünya Güreş Şampiyonası‘nda Taha Akgül, Erkekler serbest stil 125 kiloda bronz madalyanın sahibi oldu. Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen şampiyonada Taha Akgül, ilk turda Polonyalı Robert Baran’ı 5-0; çeyrek finalde Rusya güreş federasyonundan Zelimhan Hizriyev’i 5-0 yendi. Yarı finalde İranlı Emir Hüseyin Zare karşısında 4-0 yenilerek bronz madalya maçında Amerikalı rakibi Nick Gwiazdowski ile karşılaştı. Akgül, rakibini 6-4 yenerek dünya üçüncülüğünü elde etti.

Dünya Güreş Birliğinin 2022 yılında sıralama turlarının ilki olarak İstanbul Başakşehir Gençlik ve Spor Tesisleri’nde düzenlenen 2022 Yaşar Doğu Turnuvası‘nda serbest stil 125 kiloda altın madalya kazandı. Macaristan’ın Budapeşte kentinde düzenlenen 2022 Avrupa Güreş Şampiyonası‘nda serbest stilde 125 kg’da finalde Gürcü rakibi Geno Petriaşvili’yi 5-2 mağlup etti ve kariyerinin 9. Avrupa şampiyonluğunu kazandı.

Sırbistan’ın Belgrad kentinde düzenlenen 2022 Dünya Güreş Şampiyonası‘nda erkekler serbest stil 125 kilo final maçında Moğol rakibi Mönhtöriyn Lhagvagerel‘i 6-2 yenerek üçüncü kez dünya şampiyonu oldu. Taha Akgül, Sırbistan’daki organizasyonda ikinci turda Macar Dániel Ligeti‘yi 4-0, çeyrek finalde Kanadalı Amar Dhesi‘yi 8-2, yarı finalde de son dünya şampiyonu İranlı Emir Hüseyin Zare‘yi 4-2 yenmişti.

Bazı ödülleri

KAYNAK: AA, Vikipedi

 

Bir Cevap Yazın