İlhan İrem: Tabutum Türk Bayrağı’na Sarılsın…

0
287

Duygularını dünya menfaatlerinin üstünde tutan, sadece yaptığı duygusal şarkılarla değil, çevreci oluşu ve siyasi duruşuyla da çağdaş, Atatürkçü Türkiye’nin en değerli sanatçılarından biri olan İlhan İrem, vasiyetini eşine açıklamıştı…

2016 yılından itibaren böbrek yetmezliği hastalığıyla boğuşan sanatçı, hayatı boyunca gösterişten uzak bir yaşam sürdü ve 67 yaşında hayata veda etti. Dün gece vefatının duyulmasının ardından ise sosyal medyadan binlerce paylaşım yapıldı.

Usta sanatçı hayatı boyunca doğa sevgisini çevreci duruşuyla ortaya koydu. Aşk ve sevgi üzerine en güzel şarkıları yazdı ve söyledi. Siyasi duruşuyla da öne çıkan sanatçı, iktidarın aleyhine yazılar kaleme alarak Türkiye’deki geriye gidişi eleştirdi. Yaşamı boyunca Atatürkçü ve aydınlık Türkiye’nin yılmaz savunucularından biri oldu.

Hayatı boyunca birkaç istisna dışında şarkılarını kendisinden başka kimsenin söylemesine izin vermedi, çünkü bunlar onun duygularıydı… Söz ve müzik de yine sanatçıya veya eşine aitti; Nazım Hikmet’e ait olan “Hoş geldin kadınım” gibi istisnalar dışında…

Son 6 aydır hastanede yoğun bakımda olan ve diyalize bağlanan Türkiye’nin duayen sanatçısı İlhan İREM, ölümünden önce eşi Hansu İREM‘e 3 vasiyeti olduğunu açıklamıştı.

Eşi Hansu İREM o vasiyetleri açıkladı: “Tabutunun Türk bayrağına sarılmasını istemişti. ATATÜRK Kültür Merkezi’nde bir tören yapılmasını istiyordu. Bir diğer vasiyeti de Aşiyan Mezarlığı’nda toprağa verilmekti” dedi.

Usta sanatçının Cumartesi günü son yolculuğuna uğurlanması bekleniyor.

Haber: Ayça Yılmaz

 

Bir Cevap Yazın