SMA hastası minik Eyüp’ün yaşamı tedaviye bağlı…

0
728

Malatya’da daha önce SMA hastalığı nedeniyle bir çocuğunu kaybeden Yıldız Altuntaş, SMA tip 1 teşhisi konulan 1.5 aylık Eyüp Çınar isimli bebeği için yardım kampanyası başlattı. Bebeğin annesi tedavi için gerekli olan 20 milyon TL için hayırseverlerden destek istiyor.

Malatya‘da daha önce SMA hastalığı nedeniyle bir çocuğunu kaybeden Yıldız Altuntaş, SMA tip 1 teşhisi konulan 1.5 aylık Eyüp Çınar isimli bebeği için yardım kampanyası başlattı. Bebeğin annesi tedavi için gerekli olan 20 milyon TL için hayırseverlerden destek istiyor.

Eyüp Çınar Altuntaş henüz 1.5 aylık ve SMA tip hastası. Yakalandığı hastalığın tek bir tedavisi var oda yurt dışında ve oldukça pahalı.

Minik Eyüp, fiyatı 20 milyon TL olan tedaviyi görmezse bu hastalıktan kurtarılamayacak ve yaşama şansı azalacak.

Ailenin bu parayı karşılaması imkansız. Tek umutları ise gelecek olan yardımlar.

Daha önce bir çocuklarını bu hastalıktan kaybeden Altuntaş ailesi minik Eyüp’ü de bu hastalığa kurban vermek istemiyor. Bunun için yardım kampanyası başlatan aile gelecek yardımlarını bekliyor.

Minik Eyüp’ün annesi Yıldız Altuntaş hastalığın tedavisinin yurt dışında olduğunu aktararak, “Eyüp doğduktan hemen sonra  yapılan tetkiklerde onun da SMA tip 1 hastası olduğunu öğrendik. Şu an 1.5 aylık burada bir tedavi görüyor. Ama tam iyileşmesi için yurt dışında tedavi olması gerekiyor.  Ne kadar erken yaşta tedavi olursa iyileşme ve yaşama ihtimali o kadar yüksek. Ama tedavi ücreti 20 milyon TL bunu karşılamamız imkansız biz de bu nedenle yardım kampanyası başlattık” ifadelerini kullandı.

SMA hastalığında en ağır olanın tip 1 olduğunu kaydeden Altuntaş, “Bu hastalığın 3 aşaması var en ağırı Tip 1. bu  hastası tedavi görmezse en fazla 1.5 yaşına kadar yaşayabiliyor” dedi.

Anne Altuntaş daha önce bir çocuğunu bu hastalıktan kaybettiğini ifade ederek, “Ben bebeğimi bu hastalığa kurban vermek istemiyorum. Allah rızası için bana yardım etsinler. Şu an tek umudumuz gelecek olan yardımlar” diye konuştu.

Resim

 

Bir Cevap Yazın