Sinan OĞAN Çıtayı Yükseltti! Cumhurbaşkanı Yardımcısı…

0
170

Ata ittifakının cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, “Cumhurbaşkanı yardımcısı olabilecekken neden bakan olayım” dedi.

Fotoğraf: BBC Türkçe

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yüzde 49,52, millet ittifakının adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,88, Oğan 5,17 oranında oy almıştı.

İkinci turda Erdoğan ve Kılıçdaroğlu yarışacak. Oğan’a oy veren seçmen ikinci turda belirleyici rol oynayacak.

Oğan, bir süredir ikinci turda ‘bedavadan’ destek vermeyeceğini ve bazı taleplerde bulunacağını dile getiriyor. Bu talepler arasında mültecilerin gönderilmesi, ‘terörle bağlantılı’ partilerin hükümette yer almamasının yanı sıra cumhurbaşkanı yardımcılığı ve bakanlıklar da yer alıyor.

New York Times’a konuşan Oğan, tercihini cumhurbaşkanı yardımcılığından yana koydu.

NYT, Sinan Oğan’ın dediklerini şöyle aktardı:

*Oğan, bir adaya destek vermesi karşılığında taleplerinin bulunduğunu, bunların hepsinin amacının milliyetçi davaları desteklemek olduğunu söyledi. Birincisi, mültecilerin sınır dışı edilmesine yönelik bir program.

*Bir adayı desteklemesi karşılığında, taleplerinin yerine getirilmesi haricinde yeni yönetimde üst düzey bir görev talep eden Oğan “Cumhurbaşkanı yardımcısı olabilecekken neden bakan olayım” dedi.

*Erdoğan’la konuşup konuşmadığıyla ilgili soruya Oğan doğrudan yanıt vermedi,
“Herkesle konuşurum” dedi.

*Oğan’ın diğer talepleri arasında, terörle bağlantılı olduğunu düşündüğü hiçbir siyasi partinin hükümette herhangi bir rol almaması da var. Oğan, HÜDA-PAR ve HDP’yi işaret etti.

*Oğan, kampanyası sayesinde ‘milliyetçi dava’nın gündem olduğunu dile getirdi: “Sahada milliyetçi bir rüzgar estirdik.”

Türkiye’de 14 Mayıs Seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanlığı yarışının 2.Tura kalmasıyla gözler Ata İttifakı’nın adayı Sinan Oğan’a çevrildi.

New York Times gazetesinin haberi ve Sinan OĞAN‘ın verdiği demeçte öne çıkan başlıklar:

“Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybetti fakat ikinci turda belirleyici olabilir” başlığıyla yayınlanan haberde, “Bazıları tarafından şımarık olarak görülen fakat diğerleri tarafından da iktidarı belirleyecek (İngilizcesi kingmaker) olarak tanımlanan aşırı sağcı aday Sinan Oğan, cumhurbaşkanı ve rakibiyle karşı karşıya gelecek” denildi.

Sinan Oğan, Ankara’da New York Times muhabirleriyle görüştü.

Oğan, “Bir anda Türkiye’nin en çok aranan adamı” olduğunu söylerken, “Günler çok yoğun geçiyor. Son 3 ya da 4 günümü böyle üst düzey isimlerle müzakere ederek geçiriyorum” dedi. Perşembe günü adayını açıklaması beklenen Oğan, kendisine oy verenlerin yüzde 70’inin kendi tercihini destekleyeceğini dile getirdi. New York Times ise uzmanların yorumlarına yer vererek bu iddianın belirsiz olduğunu ve seçmenin tepki oyu olarak kendisine oy vermiş olabileceğini öne sürdü.

Destekleyeceği adaydan üst düzey bir rol istediğini belirten Oğan, “Cumhurbaşkanı yardımcısı olmak varken neden bakan olayım” dedi.

“KILIÇDAROĞLU YANINDAKİLERİN DÜŞÜNCESİNE ÖNEM VERİYOR”

Sinan Oğan, Erdoğan ve Kılıçdaroğlu hakkındaki görüşlerini de paylaştı… Oğan, “Erdoğan’ın çalışma ahlakını beğeniyorum fakat karar almadan önce başkalarına yeteri kadar danışmamasını eleştiriyorum” yorumunu yaparken Kılıçdaroğlu’nun çalışma sisteminden ziyade başkalarının düşüncelerine önem vermesini beğendiğini dile getirdi.

Erdoğan ile görüşüp görüşmediğine dair bir açıklama yapmayan Oğan, “Ben herkesle konuşuyorum” yorumunu yaptı.

*Erdoğan’la konuşup konuşmadığıyla ilgili soruya Oğan doğrudan yanıt vermedi,
“Herkesle konuşurum” dedi.

*Oğan’ın diğer talepleri arasında, terörle bağlantılı olduğunu düşündüğü hiçbir siyasi partinin hükümette herhangi bir rol almaması da var. Oğan HÜDA-PAR ve HDP’yi işaret etti.

*Oğan, kampanyası sayesinde ‘milliyetçi dava’nın gündem olduğunu dile getirdi: “Sahada milliyetçi bir rüzgar estirdik.”

Bir Cevap Yazın