S-400 Krizi ve Dünya Siyasetinde Yeni Denklem: Türkiye, Suriye, Rusya Yakınlaşıyor…

0
184
ABD’nin Türkiye’ye parasını ödediği F-35’leri vermemesi, 2017 yılında Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze sistemleri almaya başlamasıyla ilgili gerilim sürüyor.
Rusya ile S-400 anlaşması yapılmasının ardından Donald Trump döneminde Türkiye F-35 programından çıkarılmış, şimdinin Joe Biden döneminde ise Türkiye’ye F-35 yerine ABD’den F-16 füze sistemlerinin satılması gündeme gelmişti.

Soçi Zirvesi’nin Ardından Yeni Gelişmeler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın Soçi’de gerçekleştirdiği ekonomi ve güvenlikle ilgili zirvenin ardından dünya siyasetine etki edecek yeni sonuçların ortaya çıktığı görülüyor.
NATO üyesi Türkiye’nin Suriye’deki meşru hükümetle yakınlaşma çabalarının ardından, Rusya’dan aldığı S-400 savunma sistemleri ABD başta olmak üzere Batılı devletlerde geniş yankı uyandırdı.
Rus haber ajansı TASS, Türkiye ve Rusya arasında ikinci parti S-400 füze sistemleri için yeni bir anlaşma imzalandığını duyurmuştu. Bunun üzerine S-400 sistemlerinin parçalarının Türkiye’de üretilmesi konusu gündeme gelmişti. 
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price  bir açıklama yaparak, “Vardığımız nokta şu ki Rusya’nın Ukrayna’ya karşı vahşi ve haksız savaşında bütün ülkelerin Rusya’nın savunma sanayi ile ticaret yapmaması her zaman olduğundan çok daha fazla hayati bir önem taşıyor. Şu anda ülkelerin Rusya ile savunma sanayi alanında iş birliğinden kaçınmaları her zamankinden önemli. Zira bu onları yaptırım riskine sokar,” dedi.
Öte yandan ABD ile Türkiye arasında ise F-16 tedariki için görüşmelerin devam ediyor. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez, yayınladığı açıklamada “Türkiye’nin Rusya lideri Vladimir Putin gibi bir savaş suçlusuyla her türlü askeri işbirliğini tamamen reddederek NATO’ya ve bölge barışına bağlılığını göstermesi gerektiğini” söyledi.

Bu arada Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi Direktörü Dmitri Şugayev, Türkiye’nin, ikinci parti S-400 hava savunma sisteminin tedariki için bir sözleşme imzaladığını duyurdu. Rus haber ajansı TASS’a konuşan Şugayev, Türkiye ile imzalanan sözleşmenin, S-400 hava savunma sistemi bileşenlerinin bir kısmının Türkiye’de yerli olarak üretilmesini de içerdiğini bildirdi. Şugayev, sözleşmenin şu anda pratik olarak uygulandığını ifade etti.

Öte yandan Demokratlar’dan Menendez, “Yunanistan’ın hava sahasına yönelik devam eden düşmanca ihlaller ve İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyeliğini geciktirmesi nedeniyle Türkiye’nin yön değiştirmesini ve bölgede yapıcı bir ortak olarak savunma ittifakına olan sorumluluklarını yerine getirmesini en içten şekilde diliyorum” ifadelerini kullandı. ABD’li Senatör, “ABD yönetimi bu konuda net olmalı: Türkiye’nin Rus savunma sektörüyle ilişkilerinin genişlemesi, NATO’daki müttefiklerimizin ve Avrupa’daki ortaklarımızın güvenliğini daha da tehlikeye atacak büyük bir hata olur” şeklinde açıklama yaptı.

 

Bir Cevap Yazın