Putin, Bahmut’u Aldıkları İçin Wagner’i Tebrik Etti

0
88

Putin, Bahmut’u aldıkları için Wagner’i tebrik etti; Biden Kiev’e daha fazla top ve tank sözü verdi

ABD Başkanı Joe Biden, G7 Zirvesi sırasında Zelenskiy ile yaptığı görüşmede ülkesinin Ukrayna’ya ağır silahların yanı sıra top ve yeni muharebe zırhlı araçları göndereceğini duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus güvenlik şirketi Wagner’in paralı savaşçılarını ve Rusya Silahlı Kuvvetlerine bağlı askerleri Bahmut şehrini ele geçirdikleri için tebrik ederken, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, bu cephede yenildiklerini üstü kapalı olsa olsa teyit etti.

Bu arada G7 liderleri, Ukrayna’ya gerektiği sürece diplomatik ve askeri destek sağlayacaklarını taahhüt ederken Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ise Ukrayna’ya yeni silahlar ve mühimmat verileceğini bildirdi.

Kremlin’den bu sabah yapılan yazılı açıklamada, Donetsk bölgesindeki Bahmut’un Rusya’nın kontrolü altına alınmasına ilişkin, “Vladimir Putin, Artyömovsk’u (Bahmut) kurtarma operasyonunun tamamlanmasından dolayı ‘Wagner’ saldırı müfrezelerinin yanı sıra onlara gerekli desteği sağlayan ve kanatların korumasını yapan Rusya Silahlı Kuvvetleri birliklerinin tüm askerlerini tebrik ediyor” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, başarılı olan herkesin devlet madalyası ile ödüllendirileceği de aktarıldı.

Rus güvenlik şirketi Wagner‘in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Bahmut’u tümüyle ele geçirdiklerini bildirmiş, ardından da Rusya Savunma Bakanlığı da Bahmut şehrini kontrol altına aldıklarını duyurmuştu.

Zelenskiy, Bahmut cephesinde yenilgiyi kabul etti mi?

Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenen G7 Zirvesi katılan konuk lider olarak katılan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ise burada basına yaptığı açıklamada, “artık orada Bahmut diye bir kent kalmadı, Bahmut artık bizim kalbimizde yaşayacak.” diyerek bir anlamda bu cephedeki yenilgiyi kabul etti.

Ukrayna’nın kentin tamamını kontrol edip etmediği yolundaki bir soru üzerine Ukraynalı lider “Böyle olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

Öte yandan açıklamanın ardından kısa bir süre sonra Ukrayna ordusu, kentte çatışmaların hala sürdüğünü duyurdu.

Zelenskiy’nin açıklamasına düzeltme

Zelenskiy’nin basın danışmanı da daha sonra sosyal medyadan yaptığı açıklamada Ukrayna liderinin yanıtının yanlış anlaşıldığını belirterek, “Soru, ‘Ruslar Bahmut’u aldıklarını söylüyorlar ne düşünüyorsunuz?’ şeklindeydi, Ukrayna lideri ‘bunun doğru olduğunu düşünmüyorum’ dedi.” diyerek görüşünü dile getirdi.

Bununla birlikte, Zelenskiy’nin “Bahmut şimdi kalbimizde” şekildeki açıklaması uluslararası medyada bu kentteki yenilginin artık kabul edildiği şeklinde yorumlandı.

G-7’den Ukrayna’ya destek sözü

Bu arada G7 liderleri zirvede, Ukrayna’ya gerektiği sürece diplomatik ve askeri destek sağlayacaklarını taahhüt ederken Ukrayna’da barışı yeniden tesis etme kararlılıklarını yineledi.

Ev sahibi Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Zelenskiy’e Ukrayna’da, adil ve kalıcı barış için samimi çabalarından dolayı tebriklerini sundu.

ABD top ve tank verecek

ABD Başkanı Joe Biden, zirve sırasında Zelenskiy ile yaptığı görüşmede ülkesinin Ukrayna’ya yeni silah ve mühimmatlar vereceği vaadinde bulundu.

Biden, ülkesinin Ukrayna’ya ağır silahların yanı sıra top ve yeni muharebe zırhlı araçları göndereceğini duyurdu.

Wagner’in kurucusu Prigojin, Bahmut’u tümüyle ele geçirdiklerini söylemişti.

Wagner'in kurucusu Prigojin
Wagner’in kurucusu Prigojin   –  ©  AP
 euronews

Wagner’in 25 Mayıs’a kadar şehirde kalmaya devam edeceğine işaret eden Prigojin, söz konusu tarihin ardından Bahmut’un kontrolünü Rus ordusuna bırakacağını kaydetti.

Rus güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Bahmut’u tümüyle ele geçirdiklerini bildirdi.

Prigojin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, öğlen saatlerinde Bahmut’u tümüyle ele geçirdiklerini belirtti.

Durumu “kritik” olarak nitelendiren Kiev yönetimi ise Ukrayna birliklerinin küçük bir bölgeyi elinde tuttuğunu ileri sürdü.

Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Maliar, Telegram paylaşımında, “Şu an itibariyle askerlerimiz bölgedeki bazı sanayi ve altyapı tesislerini kontrol ediyor” diyerek Ukraynalı birliklerin hala Bahmut’un en batı ucunda bulunan “şehrin uçak bölgesinde savunmayı elinde tuttuğunu” söyledi.

Wagner’in 25 Mayıs’a kadar şehirde kalmaya devam edeceğine işaret eden Prigojin, söz konusu tarihin ardından Bahmut’un kontrolünü Rus ordusuna bırakacağını kaydetti.

Prigojin, “Tüm şehri aldık. Her evi aldık, böylece bir parça koparabilmek için kimse bize tekrar yaklaşamaz.” ifadelerini kullandı.

Bahmut’un ele geçirilmesine yönelik operasyonun 8 Ekim 2022’den bu yana sürdüğünü anlatan Prigojin, Ukrayna ordusunun yanı sıra “bürokrasiyle” de savaşmak zorunda kaldıklarını anlattı.

Prigojin, verdiği destekten ötürü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e teşekkür etti.

 

Euronews, AA

 

Bir Cevap Yazın