Paraguay’da 76 Yıllık İktidar Devrilebilir!

0
195

Paraguay seçimi: Geniş tabanlı muhalefet, yolsuzluk ve yoksullukla anılan iktidarı ilk kez zorluyor

Cumhurbaşkanı ve milletvekillerini seçmek için sandık başına giden Paraguaylılar uzun soluklu iktidar partisi ile geniş tabanlı muhalefet koalisyonu arasında tercih yapacak.

Güney Amerika ülkesi Paraguay bugün cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri için sandık başına gidiyor.

Yolsuzluk, ekonomi, sağlık ve Tayvan’la ilişkiler üzerine odaklanan seçimlerde kıtanın en uzun süre iktidarda kalan partisi ile onu devirmeyi hedefleyen geniş tabanlı muhalefet koalisyonu kozlarını paylaşacak.

Ülkede seçimler tek turda tamamlanıyor, yani en fazla oyu alan doğrudan cumhurbaşkanı seçiliyor. Seçimlerde toplam 13 aday cumhurbaşkanı olmak için yarışıyor.

Ancak asıl mücadelenin 1947’den bu yana neredeyse kesintisiz şekilde ülkeyi yöneten Colorado Partisi’nden Santiago Pena ile Yeni Paraguay koalisyonunun adayı, ana muhalefetteki Liberal Parti’nin lideri Efraín Alegre arasında geçmesi bekleniyor.

Zafer bu kez iktidar için “cepte” değil

Colorado Partisi’nin lideri ve eski cumhurbaşkanı Horacio Cartes’e, yolsuzluk ve Hizbullah örgütü ile olan bağları sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan yaptırımlar, partinin finans ve krediye erişimini kısıtladı. Hizbullah, ABD’nin terör örgütleri listesinde yer alıyor.

Bu ortamda uzmanlar diğer seçimlerde iktidar partisinin zafer kazanacaklarının rahatlığıyla hareket ettiğini, ancak bu seçimlerde sonucun belirsiz olduğunun altını çiziyor.

Colorado Partisi lideri Santiago Pena, 2012-2018 yıllarında cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan Horacio Cartes’in kabinesinde maliye bakanı olarak görev yapmıştı.

Colorado Partisi adayı Santiago Pena (solda) ve Yeni Paraguay koalisyonunun adayı Efrain Alegre (sağda) Paraguay cumhurbaşkanı olmak için sandıkta  yarışıyor
Colorado Partisi adayı Santiago Pena (solda) ve Yeni Paraguay koalisyonunun adayı Efrain Alegre (sağda) Paraguay cumhurbaşkanı olmak için sandıkta yarışıyor   –  ©  Jorge Saenz / AP Photo

Hangi konular ön planda?

Denize kıyısı olmayan Paraguay, bölgeyi kasıp kavuran siyasi değişim ve toplumsal hareketlerden neredeyse hiç etkilenmedi.

Bu ortamda yapılan seçimlerde muhalefetin gündeminde yüksek düzeyde yolsuzluk ile Covid-19 pandemisiyle daha da kötüleşen sağlık ve eğitim sistemleri ön planda. Ekonomi de bir diğer önemli başlık, çünkü nispeten istikrarlı bir ekonomisi olsa da ülkede yoksulluk oranı yüksek.

Öne çıkan bir diğer konu ise dış politika ve özellikle Tayvan’la ilişkiler. Paraguay, Güney Amerika ülkeleri arasında Tayvan’la diplomatik ilişkiler yürüten tek ülke durumunda. Muhalefet koalisyonunun adayı Alegre bu politikanın çok maliyetli olduğunu belirterek gözden geçirilmesi gerektiğini savunuyor.

Pena ise ülkesinin Tayvan’la ilişkilerine devam etmesi gerektiğini savunuyor, ancak Çin’le ticari ilişkilerin arttırma arayışında olacağını da vurguluyor. Ancak Pena’nın bu iki vaadi nasıl dengeleyeceğine açıklık getirmediği belirtiliyor.

Euronews

Bir Cevap Yazın