Netanyahu’dan Biden’a: ‘İsrail egemen bir ülke’

0
128

Netanyahu, tartışmalı yargı düzenlemesinden vazgeçmesini isteyen Biden’a tepki gösterdi: ‘İsrail egemen bir ülke’

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkede büyük protestolara neden tartışmalı yargı düzenlemesinden vazgeçmesini isteyen ABD Başkanı Joe Biden’a “İsrail egemen bir ülke” diye yanıt verdi.

Protestolar üzerine, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sınırlayan yasa tasarısını parlamentoya sunmayı erteleyen Netanyahu Twitter mesajında şöyle dedi:

“İsrail egemen bir ülkedir ve kararlarını kendi verir, en iyi dostları dahil dışarıdan gelen baskılarla değil. Başkan Biden’ı 40 yıldan uzun bir süredir tanıyorum ve İsrail’e uzun zamandan beri devam eden bağlılığını takdir ediyorum ABD ile İsrail arasındaki sarsılmaz ittifak, ara sıra ortaya çıkan anlaşmazlıkları her zaman aşar.”

ABD Başkanı Biden, İsrail’de muhalefetin “yargı bağımsızlığına darbe” diye nitelediği yasa tasarısıyla ilgili olarak Netanyahu’nun uzlaşı çabaları konusunda şüphe belirtmiş ve amacının İsrail’in içişlerine karışmak olmadığını söylemişti.

Muhalifler teklif edilen yasal değişikliklerin, geçmişte hükümetin gücünü kontrol eden yargı sistemini zayıflatarak ülkede demokrasiyi ciddi şekilde baltalayacağını düşünüyor.

Bir Cevap Yazın