Nereye Kadar Uçacağız?

0
873

Merkez Bankasının dün 4. kez politika faizini indirmesinin ardından Dolar gün içinde 17”yi Euro ise 19’u gördü. Dün asgari ücretin 4.253 TL”ye çıkarılması da gelen zamlar neticesinde bir gün içinde değerini yitirdi.

Türkiye’de Eylül ayından itibaren Türk Lirası’nın Dolar ve Euro karşısındaki değer kaybı sürüyor. T.C. Merkez Bankası’nın yaşanan değer kaybına rağmen politika faizini 4. kez 100 baz puan düşürmesi, TL’nin hızla değer kaybetmesine yol açtı. Başta gıda fiyatları olmak üzere, elektrik, su, doğalgaz, benzin, mazot, gübre fiyatları dahil her şeye neredeyse her hafta zam geliyor. Sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerden hükümetin izlediği ekonomi politikasına sert eleştiriler geliyor.

Öte yandan başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin her yerinde vatandaşlar, belediyelerin daha ucuza ekmek sattığı Halk Ekmek Büfeleri önünde uzun kuyruklar oluşturmaya devam ediyor.

İktidarın son seçimlerde verdiği “Türkiye’yi uçuracağız” vaadine karşın, Türk Lirası değer kaybında Arjantin Pesosuyla yarışır hale geldi. Halkın alım gücü hızla düşerken, muhalif partiler olası bir erken seçim için kolları sıvadı.

Haber: Ayça Yılmaz

 

Bir Cevap Yazın