Marmaris Yangını ve Büyük Yıkımın Bilançosu

0
188

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Son 12 saatte 180 hektar orman yandı. Toplam olarak 3 bin 417 hektar bu da 4 bin 813 futbol sahası büyüklüğünde” dedi.

Son 12 saatte 180 hektarlık alanın yandığını aktaran Osman Gürün, “Şu anda 2-3 ayakta yürüyor yangın. Şu ana kadar toplam olarak 3 bin 417 hektar alan yandı. Bu da 4 bin 813 futbol sahası büyüklüğünde” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun açıklaması ise şöyle:“Yangın başladığı anda orman teşkilatımız kısa sürede müdahale etti. Bu kısa müdahale, yangının daha geniş alanlara yayılmasını engelledi. Biraz önce STK’ları ile de bizim ormancılarımıza yardımcı olanlarla birlikteydik, önemli bir tespiti söylediler. Biz yangın alanlarına sivil halkın girmesini engelledik. Güvenlik güçlerimizle engel koyduk. Sahada çok profesyonel bir çalışma oldu. Yani, aman birisine bir şey olacak mı endişesinden ziyade profesyonel ekiplerin koordinasyonu çok iyi oldu. Hava ve kara koordinasyonu çok iyi oldu. Trafo, çöp toplama merkezi tehlike idi, havadan ve hava kararınca, sabaha kadar sektör sektör ayırıp o bölgelerin tamamını söndürdüler. Şu anda bir bölge var, hem havadan hem karadan etrafı çevriliyor. En büyük riskimiz öğleden sonra çıkabilecek rüzgar. Tedbirleri almaya çalışıyor arkadaşlarımız.”

Marmaris’te büyük yıkıma sebep olan orman yangınıyla ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Muğla’nın Marmaris ilçesi Hisarönü Bördübet mevkinde meydana gelen orman yangınından, son durum itibariyle 29 kişi etkilendi. 12 kişi olay yerindeki ambulanslarla hastaneye nakledildi, 17 kişi ise nakle ihtiyaç duymadı. Hastanede tedavisi devam eden 2 kişi var” dedi.

AFAD Uyardı!

AFAD, Marmaris bölgesine ilişkin şu uyarıda bulundu: “Marmaris’te bugün şiddetli rüzgar olacağı tahmin edilmektedir. Yangın alanlarına yakın bölgelerde yaşayan vatandaşlarımız tedbirli olmalıdır.”

Yeşilbelde mevkisindeki Katı Atık Depolama Tesisi’ne yaklaşık 100 metre kala söndürüldüğü belirlendi. Yangının tesise sıçramaması için çevredeki birçok ağacın traşlama yöntemiyle kesildiği ve çok sayıda kara aracıyla ekiplerin de bölgede gece boyunca nöbet tuttuğu öğrenildi.

Öte yandan yangının, tesise sıçraması durumunda çöpten kaynaklanan gaz nedeniyle tehlike oluşturabileceği belirtildi. Ekipler, bölgede olumsuzluk yaşanmaması için nöbete devam ediyor.

Bir Kişi Tutuklandı!

Yangının başladığı Küfre Koyu’nda, yanında iki benzin bidonuyla yakalanıp gözaltına alınan ve sorgusunda ormanı yaktığını itiraf eden S.A. (34) çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

S.A. yangını ailevi sorunlar yaşadığı için çıkarmış. İfadesinde babasının bölgede bulunan arazisini sattığını ve babası tarafından dışlandığını belirterek, üç ayrı noktaya sigara izmariti attığını söyledi.

Emniyet Şeridi

Orman Yangınları Ekolojisi Uzmanı Prof. Dr. Tuncay Nevşi, yangın emniyet şeritlerinin ormanın sırt bölgelerine açılmasının önemine dikkat çekti. Nevşi, “Sırtlarda açılmış ve servi perdeleriyle hem rüzgara hem de alevlere karşı ihata edilmiş ormanlarda yangın çok rahatlıkla kontrol altına alınabilir. Bu yöntem ekolojik olduğu kadar diğer yöntemlere oranla çok daha etkili ve ucuz bir yöntemdir.” dedi.

Günler sonra kontrol altına alınan Marmaris yangınında emniyet şeridi etkili oldu

Çok şiddetle ilerleyen bir orman yangınını her yerine su atarak söndürmenin son derece güç olduğuna dikkati çeken Nevşi, şerit yönteminin farkını şöyle anlattı: “Büyük yangınlarda çok yüksek derecede enerji açığa çıkar. Bu tür yangınlarda da zaten yangın cephesi dediğimiz yangının ileriye doğru ilerlemesini sağlayan ve alev almış olan kısmı su ile söndürmek zorlaşır. Ancak yangın emniyet şeritleri belli yerlerde sırtlara doğru yapılır ve yanlarına servi gibi güç yanan ve rüzgarı da engelleyen şeritler konulursa çok rahat kontrol altına alınabilir. Şeritler, yangına neden olan rüzgar yönüne dik sırtlarda yapılmalıdır.”

Günler sonra kontrol altına alınan Marmaris yangınında emniyet şeridi etkili oldu
YANGIN EMNİYET ŞERİDİ NEDİR?

Yangın emniyet yolları ve yangın emniyet şeritleri üzerinde yanıcı madde bulunmayan genişlikleri 6-15 m olan, yangın çıkmadan önce doğal ve yapay engellerden yararlanılarak yapılan, çıplak veya örtülü olan ve yangının yayılmasını engelleyen alanlar olarak biliniyor.

Bir Cevap Yazın