Kubilay’a Karşı Olmak Cumhuriyete Karşı Olmaktır!

0
1849
bsh

Atatürkçü Düşünce Derneği genel başkan başdanışmanı Türker ERTÜRK, Cumhuriyet şehidi Kubilay’ı anmayan iktidarı sert şekilde eleştirerek, “Kubilay’a karşı olmak Cumhuriyete karşı olmaktır” dedi.

23 Aralık 1930 yılında gerici bir ayaklanmayla başı kesilerek öldürülen öğretmen asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, bekçi Hasan ve bekçi Şevki, 91 yıl sonra ADD’nin düzenlediği etkinlikte anıldı.

Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde konuşan emekli amiral Türker Ertürk, iktidarın bir “tarikatlar koalisyonu”  olduğunu vurguladı. Osmanlı döneminin ulema sınıfının yeniliklere karşı çıkarak ülkeyi geriye götürdüğünü, bugünkü Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da benzer bir tutum içine girdiğini söyledi.

Atatürk’ün ise sanatta, bilimde, felsefede Rönesans yapmayı hedeflediğini vurgulayan Ertürk, kadınların da Cumhuriyetle beraber toplumda geniş haklara kavuştuğunu söyledi.

Türker Ertürk, muhalefetin genişletilmesiyle ilgili bir soru üzerine verdiği cevapta, mevcut iktidarın karşısında tüm muhalefetin birlik olması gerektiğini, Millet İttifakı’na HDP’nin de dahil edilebileceğini söyledi.

Haber:Ayça Yılmaz

 

Bir Cevap Yazın