Konya’daki Köpeğin Katilleri İfade Verdi

0
129

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nde bir köpeğin kürekle kafasına vurularak öldürülmesine tepkiler sürüyor. Köpeği katleden zanlıların verdiği ifadeler “yaralı köpeğe karşı kendilerini savunma” şeklinde oldu; görüntüler ise tersini söylüyor.

Türkiye’de infiale sebep olan “barınaktaki çaresiz köpeğin 2 görevli tarafından kafasına defalarca kürekle vurularak öldürülmesi” olayına tepkiler sürüyor. Olayın ardından hayvan severler Konya’daki barınağa koşarak içeriye girmeye çalışmış, polis güvenlik önlemi almıştı. İki saldırgan ise tutuklanmıştı.

Başına kürekle vurduğu köpeğin kendisine saldırdığını öne sürdü

Konya’daki Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşanan ve görüntüleri sosyal medyaya yansıyan olaya ilişkin çıkarıldıkları nöbetçi hakimlikçe tutuklanan zanlılar Murat B. ile Sefa Ç‘nin ifadesine ulaşıldı.

Barınakta sağlık teknisyeni olarak çalıştığını söyleyen Murat B. ifadesinde olay günü barınaktaki hayvanlara parazit aşı ve ilaçlama uygulaması yaptıkları sırada söz konusu görüntülerde başına kürekle vurdukları köpeğin kendisine saldırdığını öne sürdü.

"Köpek bana saldırdı, ben de kendimi korumak için köpeğe kürekle bir kez vurdum"

Murat B, ifadesinde, “Sefa Ç. içeriden getirilen köpeği tutmaya çalışıyordu. Fakat köpeği tutamadı. Köpek bana saldırdı. Ben de kendimi korumak için köpeğe kürekle bir kez vurdum. Sefa Ç. köpeği kontrol altına alsa da o panikle 2 kez daha köpeğin kafasına kürekle vurdum. Köpek şoka girdi. Daha sonra tıbbi müdahalesini yapıp kafesine gönderdim. Son durumundan haberim yok. Benim bu olayla ilgili 3 günlük sağlık raporum bulunuyor,” dedi. 

Diğer zanlı Sefa Ç. ise ifadesinde olayın yaşandığı barınakta 2 aydır çalıştığını belirterek “Köpekleri parazit ilaçlaması için ara koridora çıkardık. Köpek ilk önce Murat’a saldırdı. Bunun üzerine Murat kürekle bir tane vurdu. Köpek sendeledi. Ben de sendeledikten sonra aparat ile yakaladım. Yakaladıktan sonra Murat kürekle 2 kez daha köpeğe vurdu. Köpek baygınlık geçirdi. Daha sonra köpeğe gerekli tedavisini yapıp kafesine koyduk,” şeklinde ifade verdi.

Barınakta görevli 2 şüpheli gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki köpeğin öldürüldüğüne ilişkin görüntülerin sosyal medyada paylaşılması üzerine barınaktaki 2 görevlinin tutuklanmasının ardından Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci açıklama yaparak, “Dün sosyal medyaya yansıyan Konya’daki elim hadiseyi üzülerek takip ettim. İl müdürlüğümüz, konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuş, iki şüpheli tutuklanmıştır” dedi. Kirişci, “Bir köpeği canice katleden, insanlıktan nasiplenmemiş kişilerle ilgili nihai kararı yargı verecektir. Konunun takipçisi olacağımızı buradan kamuoyuyla paylaşmak isterim,” ifadelerini kullandı.

AKP’li Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bir görevlinin elindeki kürekle bir köpeği katlettiği görüntüler sosyal medyada büyük tepkiye neden olmuştu. Görüntülerini yayınlanmasından sonra gözaltına alınan 2 kişi tutuklanmıştı.

Yaşanan olayla ilgili Konya Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama gelmişti. Belediye katliamla ilgili Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Nevzat D.’nin yanı sıra merkezin veteriner hekimi Seyit D.‘nin görevden alındığını açıklamıştı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi kapsamındaki Endonezya ziyareti dönüşünde uçakta yaptığı açıklamada, “Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil, barınaklardır” diyerek Konya Büyükşehir Belediyesi’nin sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarını, ‘örnek’ olarak göstermişti.

 

Bir Cevap Yazın