Kartal’da esnaflara pandemi’de mühür şoku!

0
1011
Kartal’da bir grup esnaf pandemi döneminde iş yerleri mühürlenince ne yapacaklarını şaşırdı.
Kartal'da esnaflara pandemi'de mühür şoku!

Rezidans sakinleri böyle istedi

Altın rengi konutlar olarak da bilinen 975 konutlu Manzara Adalar rezidans sakinlerinin göz zevkini bozduğu gerekçesi ile istemediği esnaf blokları Kartal Belediyesi’nin baskısı ile tahliye ediliyor. Esnaf bloklarında faaliyet gösteren işyerlerinin bir çoğu mühürlenerek faaliyetleri sonlandırılırken ayakta kalmaya çalışan az sayıda esnaf ise tahliye edilme korkusu yaşıyor.

Yaklaşık 20 yıldır aynı adreste esnaflık yapan, genelde oto tamir atölyelerinin olduğu iş yerlerinin ani bir kararla mühürlenmesi, burada çalışanları da şok etti.

Mühürleme gerkçesi olarak Belediye yetkililerinin “İşyeri ruhsatınızı yok” cevabı ile karşılaştığını söyleyen esnaf, ruhsata müraacatlarının bulunduğunu ancak buna rağmen nedensiz bir şekilde dükkanlarının mühürlenerek çalışmalarının engellediğini ifade ediyor. Pandemi döneminde ayakta kalma mücadelesi veren ve yardıma ihtiyaçları varken aksine sorgusuz, sualsiz işyerlerine mühür vurularak mağdur edilen esnaf belediye yetkililerine sitemlerini iletiyorlar.

Onlarca insanın çalıştığı esnaf bloklarının zamansız mühürleme uygulamasının durdurulmasını talep eden esnaf, en azından pandemi döneminde evimize ekmek götürebilmemizin önünü açsınlar serzenişinde bulundu.

Esnaf bu duruma gelmelerinin nedenlerinden birinin de, Manzara Adalar’ın tam karşısında yer almalarının olduğunu, aldıkları bilgilere göre buradan yapılan şikayetlerin mühürlenmelerinde etkisinin bulunduğunu iddia ederek, 20 yıldır esnaflık yaptıklarını, Manzara Adalar sitesinin ise son birkaç yıldır yapıldığını hatırlatıyorlar.

Mühürlenen iş yeri sahipleri, Kartal genelinde bir çok ruhsatsız iş yeri olduğunu ancak özellikle bu bölgedeki esnaftan ruhsat talep edilerek mühürlenmelerindeki aceleyi çözemediklerini ifade ediyorlar.

Bir Cevap Yazın