İtalya’da Kaybolan Helikopterde 4 Türk Vatandaşı Bulunuyordu

0
190

Dün İtalya’nın Toskana bölgesinden kalkış yaptıktan sonra dağlık alanda kaybolan ve 4’si Türk 7 kişiyi taşıyan helikopteri arama çalışmaları sürüyor. Helikopterdeki Türk vatandaşlarının Eczacıbaşı Holding çalışanları oldukları ve fuar için İtalya’ya gittikleri öğrenildi. Kaybolan 7 kişiden birinin uçak düşmeden önce 20 saniyelik video çekip oğluna gönderdiği ortaya çıktı.

Eczacıbaşı Holding’ten yapılan açıklamada, “İtalya’da Modena civarında radardan kaybolan ve içinde Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri kuruluşumuzda görev yapan dört arkadaşımızın da bulunduğu helikopteri arama çalışmaları, geniş bir ekip tarafından sürdürülüyor. İtalyan yetkililerin verdiği bilgiye göre arama çalışmaları, helikopterden en son alınan sinyaller ve güzergah doğrultusunda havadan helikopter ve dronelar, karadan ise resmi ve sivil arama kurtarma ekiplerinin yoğun çabaları ile yürütülüyor. Bölgeye giden Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve üst düzey yöneticilerimiz, Büyükelçimiz Ömer Gücük ile birlikte arama çalışmalarını yakından takip ediyorlar. Tüm dualarımız, arkadaşlarımızdan gelecek iyi bir haber için” denildi.

İtalya basınındaki haberlere göre Agusta Westland AW119 Koala tipi helikopter dün Lucca kentindeki Capannori Tassignano Havaalanı’ndan, ülkenin kuzeydoğusundaki Treviso kentine doğru havalandıktan sonra kayboldu. Helikopterde İtalyan vatandaşı pilot ile 4’ü Türkiye 2’si Lübnan vatandaşı 7 kişi bulunuyordu.
Kaybolan Türk vatandaşlarının ise Arif Cez, İlker Uçar, Serhat Kenar, Altuğ Erbil olduğu açıklandı.
İtalyan ANSA ajansının haberinde, sabah saatlerinde Lucca kentine bağlı Capannori Tassignano Havaalanı’ndan havalanan Agusta Koala “AW119” tipi bir helikopterin radardan kaybolduğu belirtildi. Helikopteri arama çalışmalarının Toskana ve Emilia-Romagna bölgelerinin sınır kesiminde sürdüğü ifade edildi. Helikopterin Modena kentinde bulunan Pavullo nel Frignano Havaalanı’na uçtuğu belirtilerek, kalkıştan yaklaşık 30 dakika sonra helikopter ile iletişimin kesildiği aktarıldı.
Modena Valiliği olayla ilgili saat 16.00 sıralarında kaybolma alarmı verdi. Helikopterin kaybolduğu Alpe, Pievepelago, Piandelagotti’deki San Pellegrino arasındaki sırtta rüzgâr, yağmur ve dolu fırtınasının olduğu açıklandı.

Bir Cevap Yazın