İran’daki Protestolarda Ölü Sayısı Artıyor

0
123

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra ölümü üzerine başlayan gösteriler ülkenin birçok kentinde devam ediyor.

Oslo merkezli İran İnsan Hakları (IHR) sivil toplum kuruluşuna göre protestolarda şu ana kadar en az 76 kişi hayatını kaybetti. İranlı yetkililere göre ölenlerin sayısı daha az.

İran’da internet kapalı olduğu için protestoların ne boyutta olduğu bilinmiyor. Elon Musk, İranlılara internet servisi için Starlink hizmetini devreye sokacağı mesajını verdi ancak euronews’e konuşan İranlılar, sistemin kullanılabilmesi için uydu alıcıların kurulması gerektiğini ve halkın bazı ekipmanlar olmadan interneti kullanmasının mümkün olmadığını belirtiliyor.

Tahran’ın bazı noktalarında önceki gün göstericiler ateş yakıp yolda barikat kurmaya çalışırken, kolluk kuvvetleri ise gazlı ve coplu müdahalede bulunarak kalabalığı dağıtmaya çalıştı.

Anadolu Ajansı, gösterilerin yayılması ve giderek büyümesi nedeniyle ülkede yeni tedbirlerin gündeme gelebileceği yorumlarının yapıldığını aktardı. Polis ve askerler arasında “olaylara yaklaşımda tartışmalar” olduğu iddia edilirken, istihbaratıyla meydanda olan Devrim Muhafızları Ordusunun askeri olarak da meydana inmesinin söz konusu olduğu ifade ediliyor.

Bu arada özellikle Tahran’da internet kısıtlaması sürüyor, gazetecilerin olayları takip etmesine de müsaade edilmiyor. Gösterilerin yapıldığı bölgelerde gözaltına alınan gazeteciler ise “casusluk” ile itham ediliyor.

Bir Cevap Yazın