İran Yanıyor! Rejimi protesto eden halkın ardından, Şeriat Yanlısı Kadınlar da “esaret için” sokağa indi!

0
224
İran’da şeriat rejimi, tarihin en  büyük halk direnişiyle karşı karşıya geldi. 22 yaşındaki Masha Amini’nin ahlak polisi tarafından “başörtüsünü düzgün takmadığı” gerekçesiyle öldürülmesinin ardından İranlı kadınların başörtülerini yakma eylemleriyle başlayan protestolar tüm ülkeye yayıldı.

Halk polis karakollarını, kamu binalarını ve dini liderlerinin resimlerini yakıyor. Kadınların öncülüğünü yaptıkları eylemlere erkeklerin de en önlerde beraberce katıldığı görülüyor. İran’da sosyal medya yasakları devam ederken, çekilen fotoğraflar ve kısa videolar güçlükle uluslararası platforma aktarılıyor.

Mahsa Amini’nin, öldürülmesinin ardından, Tahran, İsfahan ve Tebriz’în de aralarında olduğu 20 şehre yayılan gösteriler, rejim karşıtı protestolara yol açtı. Norveç merkezli İnsan Hakları Örgütü’ne göre çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısı 50’ye yükseldi. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ise “Düşmanlar kaos çıkarmak istiyor. Halkın taleplerini işitiyoruz ancak kimsenin güvenliğinin tehlikeye atılmasına izin vermeyeceğiz,” diyerek dış güçleri suçladı.
İran’da rejim yanlıları da sokağa indi: Mahsa Amini isyanında ölü sayısı 50’ye çıktı

Şeriat rejimi yanlısı kadınlar da dün sokağa inerek “kendi esaretlerini” savundular!

Tahran dahil birkaç şehirde toplanan yüzlerce kişi, ellerinde İran bayraklarıyla rejime destek vererek ABD ve İsrail aleyhine sloganlar attı.

İran’da rejim yanlıları da sokağa indi: Mahsa Amini isyanında ölü sayısı 50’ye çıktı

 

SONSÖZ GAZETESİ

 

 

Bir Cevap Yazın