İmran Han İslamabad’a Yürüyor! Özgürlük Yürüyüşü’ne Müdahale Başladı…

0
142
Rusya’yı 24 Şubat’taki ziyaretinin ardından ABD müdahalesiyle Başbakanlık görevinden alınan Pakistan Adalet Hareketi Lideri İmran Han, başkent İslamabad’a doğru Özgürlük Yürüyüşü’nü başlattı.

Nüfusu 220 milyon olan Pakistan’da eski Başbakan Imran Han (Khan), 10 Nisan’da Pakistan Ulusal Meclisi’nin kararıyla görevden alınmıştı.  Görevden alınan ilk başbakan olan Khan ve destekçileri, geçtiğimiz bir aydır ülke genelinde gerçekleştirdikleri protestolarla yeni koalisyon hükümetine yönelik seçim baskısını sürdürüyordu.

Eski Pakistan Başbakanı İmran Han, başkent İslamabad’a bir özgürlük yürüyüşü başlatacağını duyurarak dün harekete geçti. Ancak yürüyüşe iktidar tarafından yasak getirildi ve onlarca Han destekçisi gözaltına alındı. Lahor ve Islamabad kentinde, Tehreek-i Insaf partisi destekçilerine polisin sert müdahalede bulunduğu görüldü.

Pakistan’ın başkenti İslamabad’a giden tüm yollar, görevden alınan eski Başbakan Imran Khan ve destekçileri tarafından gerçekleştirilmesi planlanan büyük miting öncesinde trafiğe kapatıldı. Başkente doğru yola çıkan bazı gruplar polis barikatını aşarken, bazı noktalarda ise arbede yaşandı.

Son gelen bilgilere göre konvoy İslamabad’a ulaştı…

 

 

Haber: Ayça Yılmaz

Bir Cevap Yazın