II. Elizabeth Hayatını Kaybetti

0
173

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth 96 yaşında hayata veda etti. Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Kraliçenin öğleden sonra Balmoral Kalesi’nde vefat ettiği bildirildi.

Britanya’nın en uzun süre tahtta kalan kraliçesi 2. Elizabeth, İskoçya’daki Balmoral Kalesi‘nde hayatını kaybetti

Buckingham Sarayı tarafından yapılan açıklamada, 70 yıl tahtta kalan Elizabeth’in 96 yaşında öldüğü duyurularak; ““Kraliçe bu öğleden sonra Balmoral’da huzur içinde öldü. Kral ve Kraliçe Eş bu akşam Balmoral’da kalacak ve yarın Londra’ya dönecek” ifadesi kullanıldı.

II. Elizabeth’in Yaşamı

6 Şubat 1952’de tahta çıktığında Topluluk Başkanı ve yedi ülkenin (Birleşik KrallıkKanadaAvustralyaYeni ZelandaGüney AfrikaPakistan ve Seylan) kraliçesi oldu. Bir sonraki yıl gerçekleşen taç giyme töreninin televizyonda gösterilmesiyle bir ilk gerçekleştirildi. 1956’dan 1992’ye kadar bölgelerin bağımsızlık kazanması ve bazı krallıkların cumhuriyet olmasıyla krallıkların sayısı değişti. Günümüzde, yukarıda sayılan ülkelerin ilk dördüne ek olarak JamaikaBahamalarGrenadaPapua Yeni GineSolomon AdalarıTuvaluSaint LuciaSaint Vincent ve GrenadinlerBelizeAntigua ve Barbuda ile Saint Kitts ve Nevis‘in kraliçesidir. Dünyanın hüküm sürmüş en yaşlı ve Britanya’nın en uzun ömürlü hükümdarıdır. 9 Eylül 2015’te dedesinin babaannesi Kraliçe Victoria‘nın saltanatını geride bırakarak Britanya’nın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı ve tarihte en uzun süre hüküm süren kraliçe oldu ve en uzun süre hüküm süren ikinci hükümdar oldu.
Elizabeth, Kral VI. George ve Kraliçe Elizabeth olacak olan York Dükü ve Düşesi’nin büyük kızı olarak Londra‘da doğdu. Çocukluğu boyunca evde özel eğitim gördü. Babası, ağabeyi VIII. Edward‘ın tahttan çekilmesiyle 1936’da kral oldu ve kendisi o tarihten itibaren olası vâris konumuna geldi. II. Dünya Savaşı sırasında orduda görev almaya başladı. 1947’de Edinburgh Dükü Philip ile evlendi ve CharlesAnneAndrew ve Edward adlarını verdikleri dört çocukları oldu.

Elizabeth kral VI. George‘un ilk çocuğudur. VI. George ise kral V. George‘un ikinci çocuğudur. Kraliçe 21 Nisan 1926’da Londra’da babasının 17. Bruton-Street adresinde bulunan evinde doğdu.] 29 Mayıs tarihinde ise Buckingham Sarayı‘nda bulunan küçük kilisede Başpiskopos Kosmo Long tarafından vaftiz edildi. Onun haç babaları baba yanında dedesi ve büyükannesi, ayrıca teyzesi, halası, amcası ve dayıları da olmuşlardır. Çocuklukta onu Lilibet diye çağırırlardı. 1929 yılında kral V. George‘un ağır hastalığı sırasında Elizabeth’in sık sık onun yanına gelmesi onun moralini iyi bir biçimde etkiliyordu.

Elizabeth’in 1930 yılında doğan Margaret adlı kız kardeşi de vardı. İki kız kardeş annesinin ve dadıları Marion Krouford’un sayesinde iyi aile eğitimi almışlardır. 1950 yılında dadıları Krouford Küçük Prensler adlı anılar kitabını yazdı. Kitapta küçük Elizabeth’in atlara ve köpeklere ilgisi, onun davranışları, işe sorumluluğu hakkında bilgiler veriliyor. Ancak kitabın yayımı kral ailesinin hoşuna gitmemiştir. Elizabeth hakkında olumlu görüşleri sonradan başkaları da söylüyordu: Winston Churchill gelecek kraliçeyi karakterli ve çevik çocuk olarak düşünüyordu.Amcasının kızı Margaret Rods ise onun hakkında: “Neşeli ve ancak akıllı kız” derdi.

Veliahtlık zamanları

ІІ Elizabeth bir grup Bakan ve Başbakan Winston Churchill ile, 1950

ІІ Elizabeth ve George W. Bush Beyaz Saray‘da, 2007

Taht ve tacı alabilecek kişiler: amcası VIII. Edward, babası VI. George ve Elizabeth’ti. Elizabeth kral ailesinin üyesi olarak toplumda ilgi doğursa da, o kraliçe olmayı aklına getirmiyordu.[11] 1936 yılında büyükbabası, kral V. George vefat eder ve amcası VIII. Edward kral ilan edilir. VII. Edward tahttan feragat ettikten sonra babası Prens Albert VI. George olarak tahta geçti.

Elizabeth, erkek veliaht olmadığından babasından sonra ikinci veliaht olur. Hükûmetin ve İngiltere Kilisesi‘nin güçlü tutumundan sonra amcası evliliği tercih ederek krallıktan vazgeçer.[12] Elizabeth’in babası kral ilan edilir, kendisi ise veliaht olarak Yüce Prenses Elizabeth unvanını alır.

Elizabeth, Eton College‘nin Başkan rektörü Henry Marten’dan anayasa tarihine ilişkin dersler alır ve dadısı ile konuşmak için Fransızca öğrenmeye başlar. Sonradan o özel okulun öğrencisi olur. Bu okul özel olarak onun kendi yaşıtları ile temasta olması için oluşturulmuştu.

1939 yılında Elizabeth’in ebeveynleri Kanada ve ABD‘ye resmî ziyaret yapıyorlar. Elizabeth ebeveynlerinin 1927 yılında Avustralya ve Yeni Zelanda‘ya yaptığı yolculuktaki gibi Londra‘da kalır. Kral olan babası, Elizabeth’in yolculuklar için henüz çok küçük olduğunu düşünmüştür. Elizabeth ebeveynlerini gözyaşlarıyla yolculamıştı. Londra‘da kalan Elizabeth ailesi ile mektupla iletişimini sağlıyordu. 18 Mayıs tarihinde ailesi onun için birinci kral Transatlantik Telefon Hattı yaptırılır.

II. Dünya Savaşı

Elizabeth küçük kız kardeşi Margaret ile birlikte II. Dünya Savaşı‘nın başladığı 1939 yılının eylül ayından aralık ayına kadar İskoçya‘da kalır, oradan Norfolk‘a gider. 1940 şubatında mayıs ayına kadar Royal-Lodge denilen yerde yaşarlar. Londra‘ya geri dönmekle tam beş yıl Windsor Sarayı‘nda yaşarlar. Lord Douglas McGarel Hogg “Savaş döneminde iki prensesin Kanada‘da yaşaması” teklifine Elizabeth’in annesi “Çocuklar bensiz, ben ise kralsız hiçbir yere gitmeyeceğiz. Kral ise burayı asla terk etmeyecek.” cevabını vermişti. Windsor Sarayı‘nda kalmayı tercih ettiler. Yeni yıl gecesinde ise pandomim düzenleyerek biriken malzemeyi “Kraliçenin askeri giysiler için yün toplayan fon”una geçirdiler. 14 yaşındaki Elizabeth 13 Ekim 1940 yılında BBC‘nin Çocuk saati programında bir konuşma yaparak askerlere destek verdi.

Elizabeth II. Dünya Savaşı sırasında eğitim amacıyla araç tekerleği değiştirirken (Nisan 1945)

1945 Şubat’ında kadın yardımcı hizmetine kabul edilir. Sürücülük ve mekanik mesleğine yönelir ve askeri kamyon da sürer. Sonradan beş aylık süreliğine fahri küçük komutanlığa tayin edilir.Elizabeth şu anda II. Dünya Savaşı‘nda askeri hizmete katılan tek devlet başkanıdır.

Savaş döneminde krala yakın siyasi çevrelerce Elizabeth’in Galler bölgesi ile yoğun ilişkileri aracılığıyla Galler milliyetçiliğini zayıflatmak için planları olduğu ileri sürülmüştür.

Elizabeth 18 yaşına geldiğinde ona Galler prensesi unvanını vermek için teklif öne sürüldü. Teklif o dönemin İçişleri Bakanı Herbert Morrison’a aitti. Ancak teklife Elizabeth’in babası, VI. George itiraz etmiştir. İtirazının nedeni bu unvanın veliaht olan erkek prenslerin eşlerine verilmesidir. Elizabeth ise sadece veliahttır ve VI. George‘un hâlen veliaht olabilecek bir erkek çocuğu olabilir.İÜ

Savaşın bitmesi haberinden sonra Elizabeth kız kardeşi Margaret ile birlikte Londra sokaklarına çıkarak coşkulu kalabalığa katılır. Sonradan şöyle der: “Biz ailemizden, dışarıdan bilinmeden insanlara bakmaya izin istedik. Aynı zamanda korkuyorduk ki, bizi tanırlar diye… Hatırlıyorum, tanımadığımız insanların ellerinden tutarak Whitehall Sokağı ile gidiyorduk. Sevinç duygusu bizi sarmıştı”  İki yıl sonra ailesini Güney Afrika ziyaretinde yolcu etti. 21 yaşında, 21 Nisan 1947 yılında, o Güney Afrika’dan İngiliz Milletler Topluluğu‘na başvurarak “Ben karşınızda söz veriyorum ki, benim bütün hayatım, onun kısa veya uzun olmasından bakılmaksızın, sizlere ve hepinizin üyesi olduğumuz büyük imparator ailesine hizmet etmeye gayret göstereceğim.

 

Bir Cevap Yazın