İBB’den Ağaç Katliamı

0
539

İBB İstanbul’daki tarihi 112 kavak ağacını kesti. İstanbul Beşiktaş’taki Çırağan Caddesinde ağaçların kansere yakalandığını ve kuruduğunu iddia eden İBB yetkilileri 150-200 yıllık çınar ağaçlarını keserek yenileneceğini söyledi. Uygulamaya isyan eden vatandaşlar sosyal medyadan sert tepki gösterdiler.

Her fırsatta AKP iktidarını ağaç kesmekle eleştiren muhalefet yönetiminin temsil edildiği ve CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun yönetimindeki İBB’nin ağaç kesme uygulaması vatandaşları öfkelendirdi. Ağaçların tedavi altında olması, başka yolu yok muydu sorusu, güzelim ağaçlara nasıl kıydınız eleştirileri havada uçuştu.

Ancak İBB Park ve Bahçeler Müdür Yardımcısı Aydın Çetinkaya ağaçların hasta olduğunu ve yenilenmesinin şart olduğunu ve yerine yenilerinin dikileceğini belirterek şöyle konuştu:

“Buradaki bütün ağaçlarda da bu hastalık tespit edilmiştir. Bunlar uzman ekipler, fakülteden hocalar ve tarım orman il müdürlüklerinden gelen arkadaşların tespitleri sonucu netleşmiştir. Bu doğrultuda çalışmalarımız devam ediyor. Tabii aynı şekilde tabiat varlıklarından da komisyondan çıkan kararlar neticesinde yenilenme çalışmaları yapıyoruz. Şu anda 112 ağacın tamamı kesilmiştir. Bu ağaçlar kesilmese hepsi kurumaya yüz tutmuş, can ve mal güvenliği açısından çok ciddi tehdit oluşturmaya başlamıştı.

Nihayetinde burası SİT alanı, turizmin çok yoğun olduğu bir bölge. Bu hastalıkla da kimyasal ile mücadele edemiyorsun, biyolojik mücadelesi de yok. Ancak bu şekilde mekanik mücadele ile alandan çıkartıp, yerine yenisi ile değiştirerek dönüşüm yapıyoruz. Buradaki ağaçlar 150-200 yıllık ağaçlarımız vardı.”

 

Haber: Ayça YILMAZ

 

Bir Cevap Yazın