Hizbullah Katliamcısı Mehmet Emin Alpsoy, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İmzasıyla Serbest Kaldı

0
249

Hizbullah davası hükümlüsü Mehmet Emin Alpsoy’un kalan cezası, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla kaldırıldı. 2000 yılından bu yana tutuklu olan Alpsoy, üç kişiyi kaçırıp işkenceyle sorguladıktan sonra öldürmesi nedeniyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

“Anayasal düzeni zorla değiştirmeye kalkışmak” suçlamasıyla Hizbullah örgütü davasında yargılanarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Mehmet Emin Alpsoy’un kalan cezası kaldırıldı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’nda, Alpsoy’un cezasının kaldırılmasına gerekçe olarak “kocama” hali tespit edilen Adli Tıp Kurumu raporu gösterildi.

DOMUZ BAĞLI KATLİAMLARIN SORUMLUSU

Hizbullah’ın askeri kanat sorumlusu olarak bilinen Alpsoy, 2000 yılında Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde faili meçhul cinayetler nedeniyle yargılanan Hizbullahçılar arasında yer alıyordu. Ankara’da yaşayan Mehmet Emin Alpsoy, örgütün askeri kanat sorumlusu olduğu iddiasıyla “Anayasal düzeni zorla değiştirmeye kalkışmak” suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası almıştı.

Alpsoy’un, oğluyla birlikte Ankara Etimesgut’ta üç kişiyi kaçırıp işkenceyle sorguladıktan sonra domuz bağıyla boğarak öldürdüğü biliniyor. DGM savcısı Nuh Mete Yüksel’in sorguladığı baba – oğulun yer göstermesi sonucu bulunan cesetlerin bir binanın bodrumuna gömüldüğü ve üzerlerinin betonla kaplandığı ifade ediliyor.

Öldürülen örgüt lideri Hüseyin Velioglu ile görüşen ve onun en çok güvendiği özel kuryesi olan Aksoy’un cezası Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nce onanarak kesin hükme bağlanmıştı. 2000 yılından bu yana tutuklu olan Alpsoy, Ankara Sincan 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde kalıyordu.

Cumhurbaşkanı Seçimi’nde Erdoğan’a desteğini açıklayan ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’ne de AKP listelerinden giren HÜDAPAR, uzun süredir Mehmet Emin Alpsoy’un serbest kalması için çağrı yapıyordu.

Öte yandan kararla, 28 Şubat davası hükümlüsü üç emekli general hakkında verilen hapis cezaları ile kasten öldürme suçundan cezaevinde bulunan Nihat İliman ile uyuşturucu ticareti nedeniyle cezavinde bulunan Sedat Çelik’in cezaları da kaldırdı.

Bir Cevap Yazın