Hiranur Vakfı’nda 6 Yaşındaki Çocuğa İstismar Davası Seçim Sonrasına Ertelendi

0
137
Hiranur Vakfı kurucularından Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G’nin 6 yaşında evlendirilmesi ve cinsel istismara maruz bırakılmasına ilişkin davanın 3. duruşması dün İstanbul Anadolu Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel‘in tutukluluk halinin devamına karar verilen dava, 5 Haziran’a ertelendi.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucularından Yusuf Ziya Gümüşel‘in 6 yaşındaki kızı H.K.G’yi Kadir İstekli’yle evlendirmesi ve çocuğun yıllarca cinsel istismara maruz bırakılması skandalına yönelik davanın 3. duruşması Kartal’daki İstanbul Anadolu Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, bir tanığın daha dinlenmesi yönündeki isteği kabul ederek davayı seçim sonrasına denk gelecek olan 5 Haziran’a erteledi. Mahkeme, Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel’in tutukluluk halinin de devamına karar verildi.

Dava öncesi çok sayıda kadın örgütü açıklama yaptı. Dava öncesi Kartal Anadolu Adliyesi önünde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel’e ‘zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı’ suçundan 22 yıl 6 aya kadar, H.K.G‘nin evlendirildiği Kadir İstekli hakkında ise ‘zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı’ ve ‘cinsel saldırı’ suçlarından 67 yıl 10 ay 15 güne kadar hapis cezası istendiği dava sabah saat 10.00 gibi başladı. Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada ilk tanığın ifadesinin tamamlandığı, tanığın ifadesinde ‘imam nikahlarında’ şahit olduğu, diğer tanıkların da dinlendiği öğrenildi.

30 Ocak’ta görülen ilk duruşmada mahkeme heyeti yayın yasağı ve gizlilik kararı getirilmesine karar verilmişti. 27 Şubat’ta görülen ikinci duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı sanıkların cezalandırılmasını istemişti.

Yusuf Ziya Gümüşel‘in avukatı Bulut Müslüm Gezer‘in AKP’li Meclis Üyesi olduğu açığa çıkmıştı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Sol Feminist Hareket, Demokratik Halk Derneği ve diğer pek çok kadın dayanışma örgütü adliye dışında basın açıklaması yaparak tarikat ve cemaatlerin kapatılması yönünde slogan attılar.

Bir Cevap Yazın