HDP, Cumhurbaşkanlığı Yarışının 2.Turunda Kemal Kılıçdaroğlu’na Desteğini Sürdürecek

0
80
HDP ve YSP, Kılıçdaroğlu’na desteği sürdürme kararı aldı: ‘Sandığa eksiksiz gideceğiz ve tek adam rejimini değiştireceğiz’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile Yeşil Sol Parti (YSP) Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün ve İbrahim Akın, Ankara’da basın açıklaması yaptı. HDP ve YSP, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda da destek verme kararı aldı. Buldan, “Pazar günü sandığa eksiksiz gideceğiz ve tek adam rejimini değiştireceğiz” dedi.

CHP’nin dün Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile imzaladığı protokoldeki “kayyum” maddesine tepki gösteren HDP’nin Kılıçdaroğlu’na desteğini çekip çekmeyeceği merak ediliyordu.

Buldan açıklamasında, “21 yıllık tek adam rejimiyle karşı karşıyayız. 28 Mayıs seçimi demokrasiden yana olanlarla tek adam rejimini isteyenler arasındadır” dedi ve ekledi:

“Göçmen veya mültecilerin siyasi çıkarların malzemesi haline getirmek yanlıştır ve insani değildir. Bu tablonun sorumlusu mülteciler değil, savaş politikalarında ısrar edenlerdir. Bizler HDP ve Yeşil Sol Parti olarak halkın eşitlik, adalet, hak, hukuk ve özgürlük mücadelesine kefiliz.

“Bugünkü ucube rejim, yaşanan toplumsal sorunların temelidir. 28 Mayıs’ta oylanacak olan da, bu ucube rejimin devam edip etmeyeceğidir. Bugünkü sistem karşısında birleşen milyonlarca oy, daha çok demokrasi içindir. Erdoğan bizler için asla bir seçenek değildir. Tek seçenek onu ve temsil ettiği iktidarı değiştirmektir.

Bir Cevap Yazın