Gülşen Tutuklandı

0
161
Dört ay önce verdiği konserde imam hatip liselilere yönelik sarf ettiği sözlerden dolayı hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” iddiasıyla soruşturma başlatılan ve tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen şarkıcı Gülşen, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.
Gülşen’in tutuklanarak cezaevine gönderilmesine Türkiye’den tepkiler yükselirken, mahkeme kararı uluslararası basında da gündem oldu.

Reuters ve AP gibi ajanslar olayı son dakika ifadesiyle duyururken, bugün de başta Yunan basını olmak üzere Bloomberg, National News gibi haber siteleri Gülşen’in tutuklanmasını sayfalarına taşıdı.

Yunanistan’ın en çok okunan gazetelerinden Kathimerini, “Ünlü şarkıcı halkı kin ve düşmanlığa tahrikten tutuklandı” başlığıyla haberi okuyucularına duyurdu. Gazete, Gülşen’in sözlerinin ardından özür dilemesine rağmen tutuklanmasına dikkat çekti. Kathimerini, AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in “Bu bir nefret ifadesidir ve ayıptır” sözlerine de yer verirken, Gülşen’in son aylarda giydiği sahne kıyafetlerinin Türkiye’de muhafazakar kesimi rahatsız ettiği yorumu yapıldı.

Tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen Gülşen’in ifadesi ortaya çıktı.

Şarkıcı Gülşen, ifadesinde suçlamaları kabul etmedi. Grubunda Miraç adlı müzisyenin “imam” lakabı olduğunu belirten Gülşen, aralarında geçen bir konuşma dolayısıyla suç işleme kastının olmadığını savundu.

Gülşen, ifadesine şunları söyledi:

“Ben 25 yıllık sanatçıyım. Benim müzisyen çalışma arkadaşlarım var. Bu grupla birlikte konserlerde sahne alırım. Benim kadromda klavye müzisyeni olarak yer alan “Miraç” isimli arkadaşımın lakabı “imamdır”. Arkadaşlarla kendi aramızda ‘aptal, salak, sapık’ olarak şakalaşırız. Talihsizlik olarak bu iki kelime bir araya gelmiştir. Arkadaşımız imam hatipte okumamıştır. Miraç’ın soy ismini ve iletişimini hatırlamıyorum. Grupta tüm arkadaşlarımın lakabı mevcuttur.

Gülşen’in İfadesi: Bu konuşma, konserin hatırlamadığım bir aşamasında muhtemelen şarkı arasında Miraç ile aramızda geçen bir konuşmadır. Ben orkestrama hitaben “beni seyircilerinin arasında omuzlarınızda taşıyın” demem üzerine bana orkestra arasından “seni imam taşısın” şeklinde cevap gelince bahse konu konuşma Miraç’la aramızda geçmiştir. Bu konuşma konsere katılanlara ya da medyaya hitaben yaptığım bir konuşma değildir. Ben ülkesini seven, fırsat eşitliğine inanan, kimseyi ayırıp örselemeyen bir sanatçıyım.”

Bu kısa görüntü aylar sonra kim tarafından, ne amaçla servis edildi bilmiyorum. Ancak provokatif amaçlı olarak servis edildiğini düşünüyorum. Ben imam hatiplileri ya da ülkemizin bir kısmını kötülemek, onlara hakaret etmek amacıyla asla bu konuşmayı yapmadım. Ülkenin tüm değerlerine ve hassasiyetlerine saygım sonsuzdur. Kesinlike atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Ayrıca yaşanan olayın zamansız bir yerde gerçekleşmesi talihsizliktir.”

Gülşen savunmasında “Şakalaşmanın herhangi bir gruba yönelik nefret içerikli olarak algılanması beni çok üzmüştür. Suç işleme kastım yoktur. Atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmesini talep ediyorum, ” ifadelerine yer verdi.

Gülşen, tutuklamaya sevk edildikten sonra çıkarıldığı mahkemede şunları söyledi:

“Üzerime atılı suçu ve haklarımı anladım. Ben bu konuda emniyette ve savcılıkta ifade vermiştim. Orada vermiş olduğum ifadelerimi tekrar ederim. Bana ihtiyacı olan bir çocuğum var. Ben suç işlemedim. Bana ihtiyaç olunan her an gelebilirim. Tutuksuz yargılanmak istiyorum. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum, serbest bırakılmamı talep ediyorum.”

Yunan İediseis Gazetesi, Gülşen’in tutuklanmasını manşetten duyururken, ünlü şarkıcının muhafazakar kesimde rahatsızlığa neden olduğu öne sürülürken, imam hatiplerin sayısındaki artışa dikkat çekildi.

ABD’li yayın kuruluşu Bloomberg ise bugün Gülşen’in tutuklandığı haberini okurlarıyla paylaştı. Bloomberg, “Tam adı Gülşen Çolakoğlu olan 46 yaşındaki şarkıcı ve söz yazarı, sorgulanmak üzere İstanbul’daki evinden alındı. Perşembe günü geç saatlerde verilen kararla tutuklandı ve cezaevine gönderildi.” ifadelerini kullandı. Bloomberg tutuklama kararın sosyal medyada tepkilere yol açtığını, hükümeti eleştirenlerin, hareketin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 aylık seçimler öncesinde dini ve muhafazakar destek tabanını sağlamlaştırma çabası olduğunu söylediğini yazdı.

Bloomberg, Gülşen’in konuşmalarının Nisan ayında gerçekleşmesine rağmen videonun yeni gündem olmasına da dikkat çekti. Gazete, “Gösterişli sahne kıyafetleri nedeniyle zaten  muhafazakar çevrelerin hedefi olan Gülşen, hatasından dolayı özür diledi ancak, ülkedeki kutuplaşmayı derinleştirmek isteyenler bu sözü hedef almaya devam etti.” ifadelerini kullandı. Gazete, Erdoğan döneminde artan imam hatip liseleri sayısına da dikkat çekti.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde İngilizce yayın yapan The National News’ta haberi okuyucularına duyururken, “Gülşen’in sözlerinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin üst düzey yetkilileri arasında rahatsızlığa yol açtığı” ifadesi yer aldı. Gazete, Gülşen’in özür dilemesine rağmen tutuklandığını dile getirirken, olayın Fenerbahçe taraftarları arasında tepkiye neden olduğu anları paylaştı. Gazete, sosyal medyada da duruma tepkiler yükseldiğini söyledi.

Kaynak: Sözcü Gazetesi

 

 

Bir Cevap Yazın