El Kaide Lideri Eymen El Zevahiri, CIA Operasyonuyla Öldürüldü!

0
193

El Kaide lideri Eymen El-Zevahiri, ABD güçlerinin Kabil’de düzenledikleri hava saldırısında öldürüldü. ABD Dışişleri Bakanlığı, Eymen El-Zevahiri’nin yakalanmasını sağlayacak bilgi için 25 milyon dolar ödül verileceğini duyurmuştu.

Usame Bin Ladin’in 2011’de ölümünün ardından El Kaide’nin başına geçen El-Zevahiri, Fransa, Hollanda ve İsviçre’, Mısır ve Fas’ı “başörtüsü karşıtı politikaları” nedeniyle ‘”İslam düşmanları”‘ diye nitelendirerek tehdit etmişti. Pakistan ve Bangladeş hükümetlerini ise kendilerine düşman olan ülkeleri savunmakla suçlamıştı.

ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan’da tespit edilen El Kaide lideri Eymen El-Zevahiri’nin hafta sonu düzenledikleri hava saldırısında öldürülfüğünü söyleyerek: “Adalet yerini buldu ve bu terörist lider artık yok. Ne kadar sürerse sürsün, nereye saklanırsanız saklanın, halkımız için bir tehdit iseniz, Birleşik Devletler sizi bulur ve çıkarır,” dedi.

Biden ayrıca, ABD’nin Kenya ve Tanzanya’daki büyükelçiliklerine ve USS Cole’a yönelik saldırıların arkasında El-Zevahiri’nin olduğunu da söyledi.

ABD yönetiminden yapılan açıklamada, “ABD istihbaratı, öldürülen adamın Zevahiri olduğunu çoklu istihbarat akışları aracılığıyla ‘yüksek güvenle’ belirledi. Kabil’de ailesinin diğer üyeleriyle paylaştığı bir ‘güvenli evin’ balkonunda öldürüldü. Başka can kaybı olmadı” denildi.

Reuters’ın haberine göre, isminin açıklanmasını istemeyen ABD’li yetkililer, Mısırlı bir ilahiyatçı ve genel cerrahi uzmanı olan Eymen El Zevahiri’nin CIA Operasyonuyla öldürüldüğünü söyledi. Bu açıklamaya göre Eymen El Zevahiri, geçtiğimiz pazar günü, Afganistan’ın başkenti Kabil’de 06:18’de insansız hava aracı saldırısıyla hayatını kaybetti.

Bir Cevap Yazın