Düzce’de 6 Büyüklüğünde Deprem Oldu, İstanbul Sallandı

0
68

Düzce’de geve 04:08’de meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki deprem paniğe sebep olurken, aynı anda İstanbul da sallandı. AFAD’a göre 5,9 büyüklüğünde, Kandilli rasathanesine göre 6 büyüklüğündeki deprem yaklaşık 45 saniye sürdü. Düzce’de halk panik halinde sokağa döküldü, bir kişi öldü, yaralılar var.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, saat 04.08’de merkez üssü Düzce’nin Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi. Deprem nedeniyle kentteki bazı binalar hasar aldı.

Saat 04.30’da merkez üssü Düzce’nin Çilimli ilçesi olan 4,7 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi. Düzce merkezli deprem İstanbul, Bolu, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa, Zonguldak, Karabük, Bartın ve İzmir’e kadar geniş bir alanda hissedildi. AFAD’ın saat 11.21’de yaptığı açıklamaya göre 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından an itibarıyla, en büyüğü 4,3 olmak üzere  114 artçı yaşandı.

AFAD saat 09.42 itibarıyla Düzce’de 37, Bursa’da 4 İstanbul’da 1, Zonguldak’ta 6, Sakarya’da 1 ve Bolu’da 1 olmak üzere 50 kişinin yaralandığını açıkladı. Bolu Valisi Erkan Kılıç ise depremin ardından kentte 20 kişinin yaralandığını duyurdu.

Düzce’de sabaha karşı meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem bütün dünyada gündem oldu. İngiliz haber ajansı Reuters, “Türkiye’nin batısı 6 büyüklüğündeki bir depremle sarsıldı. İçşişleri bakanı ise ölüm ya da ciddi hasar meydana gelmediğini  söyledi” ifadeleriyle deprem ile ilgili son gelişmeleri aktardı.

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) deprem ile ilgili gelişmeleri anbean paylaşırken, İngiliz tabloid medyası ise EMSC’nin bir açıklamasına dikkat çekti.

 

Bir Cevap Yazın