Doğu Perinçek’in eski yol arkadaşları Sosyalist Cumhuriyet Partisi’ni kurdu!

0
735

Doğu Perinçek’in genelbaşkan olduğu Vatan Partisi’nden ayrılanların oluşturduğu grup, 6 Aralık 2021’de Sosyalist Cumhuriyet Partisi’ni kurdu.

Aydınlık geleneğinden gelen grubun bir süredir Vatan Partisi’nde oluşan iktidar yanlısı politika ve yönelime karşı rahatsız oldukları ve parti içinde çözüm aradıkları biliniyordu. Ancak parti içerisindeki antidemokratik uygulamalardan rahatsız olduklarını ve buna karşı mücadele verdiklerini söyleyen çok sayıda insan yollarını ayırdı.

Aralarında Mehmet Bedri Gültekin, Hıdır Hokka, Haydar Keskin, Gülgün Feyman’ın da bulunduğu grup Milli Demokratik Devrim (MDD) Hareketi’ni başlatarak yeni bir siyasal parti kurdu. 6 Aralık’ta kurulmasının ardından Anıtkabir’e giden partililer, ana hedeflerinin Türk siyasetinde oluşan Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı dışında kalan yurttaşları, Türkiye İttifakı içinde toparlamak olduğunu belirtiyorlar.

Sol, sosyalist ve aydınlıkçı gelenekten gelen Sosyalist Cumhuriyet Partisi, kendisini Atatürkçü, laik ve demokratik Türkiye temelinde anti-emperyalist bir siyasal parti olarak tanımlıyor.

Haber: Ayça Yılmaz

Bir Cevap Yazın