Basına Sansür Yasası Protesto Edildi

0
78

AKP ve MHP imzasıyla Meclis’e sunulan yasası teklifi gazetecilerin Ankara’da yaptıkları eylemle protesto etti. Gazeteciler sansür yasasının geri çekilmesini talep etti.

Sansür ve Dezenformasyon Yasası olarak gündeme gelen Sosyal Medya Yasası’na karşı toplanan gazeteciler, basın açıklaması yaparak kalemlerini Ankara Ulus’ta bulunan Atatürk heykeline bıraktı.
Kamuoyunda ‘Sansür Yasası’ olarak nitelenen ve yalan haber yayanlara üç yıla kadar hapis cezası öngören kanun teklifi, Ankara Ulus’ta bulunan Atatürk Anıtı’nın önünde protesto edildi.
Gazetecilerin 4,5 yıla kadar cezaevinde kalması yol açacak, sosyal medyaya sınırlamalar getirecek kanun teklifine karşı Ankara’da bir araya gelen gazeteciler sansür düzenlemesinin geri çekilmesini istediler.
Basın meslek örgütlerinin bir araya geldiği protestoda, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin şöyle konuştu: “Seçimlere bir yıl kala bu yasanını getirilmesi manidardır. Hapis cezaları, toplumu yıldırmak için getirilmiştir. Bu nasıl uygulanacaktır? Kime uygulanacaktır? Ve yine bu uygulama Yargıtay üyesinin TBMM’de söylediği gibi yargıda pek çok karmaşaya ve soruna yol açacaktır. Karmaşa ve keyfilik nasıl önlenecektir? Bu yasa temel insan haklarına, haberleşme özgürlüğüne, basın özgürlüğüne aykırıdır. Yani Anayasa’ya aykırıdır. Anayasa ile güvence altına alınan haklarımıza aykırıdır.”
Gazeteciler Cemiyeti, Basın Konseyi, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Parlamento Muhabirleri Derneği, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu, DİSK Basın İş ile Avrupa Gazeteciler Birliği Türkiye Temsilciliği ve Gazetecilikte Kadın Koalisyonu’nun yanı sıra  siyasi parti ve meslek birliği temsilcileri de eyleme destek verdi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Konferans Düzenledi

TBMM’de görüşülmesi beklenen sansür yasasının öncesinde TGC bir toplantı düzenledi. Toplantıya, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkan Turgay Olcayto, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkan Gökhan Durmuş, Basın Konseyi Genel Sekreter Mustafa Eşmenç, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Genel Başkan Adnan Özyalçıner, DİSK Basın İş Sendikası Genel Sekreter Özge Yurttaş, PEN Yazarlar Derneği adına 2.  Başkan Halil İbrahim Özcan, Türkiye Yayıncılar Birliği (TÜRKYAYBİR) Başkanı Kenan Kocatürk katıldı.
TGC Başkanı Turgay Olcayto şöyle konuştu: “İktidarın çok sesli bir toplum yaratma istemediği açık. Tek sesli tek düşünceyi içeren bir topluma dönüştürmek konusunda çalışmaları var son tasarı bunlardan biri. İktidarın baskıları zulmü yetmezmiş gibi birde sosyal medyadaki kapıları kapatmak istiyorlar. Korkuyorlar, korkmasalar böyle bir şey yapmazlar korkuyorlar.  Demokrasi arpa boyu bir yol alamadık. Vicdanın sesini değil iktidarın reislerinin sesini dinleyen bir iktidar grubu var ne gelirse Meclise ellerini kaldırıyorlar acaba bir yanlış yaptım mı diye düşünmeden parlamentodan bir şey beklemek mümkün değil.”

Bir Cevap Yazın